به گزارش «ایرنا» وی افزود: «واقعیت این است که آمریکا و ایران هیچ‌کدام برای مذاکره جدی نیستند. ترامپ دم از مذاکره مستقیم می‌زند درحالی‌که سیاست فشار حداکثری و تحریم را اجرا می‌کند. این روش در مورد ایران جواب نمی‌دهد. ترامپ با زیر پاگذاشتن برجام، میز مذاکره را ترک کرد و با تحریم رهبر عالی ایران، وزیر امورخارجه و تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان سازمان تروریستی، شانس هر نوع مذاکره‌ای را از بین برد.»

به نوشته پژوهشگر دانشگاه «پرینستون»، اساس سیاست بیمارگونه آمریکا به‌خاطر این درک غلط است که ایران تحت فشارهای اقتصادی، تسلیم خواسته‌های حداکثری ترامپ خواهد شد. اکنون بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری می‌گذرد، اما آمریکا نه‌تنها به هیچ‌یک از اهداف اعلامی خود دست نیافته، بلکه به بن‌بست سیاسی درمورد ایران رسیده است.

وی ادامه داد: «در مقابل ایران خواهان مواردی است که بعید است دولت کنونی آمریکا آن را بپذیرد. شرط ایران برای مذاکره با آمریکا این است که واشنگتن باید اول تحریم‌ها را برداشته و به برجام برگردد. این خواسته منطقی است، زیرا برجام جامع‌ترین توافق تاریخ عدم اشاعه است، قطعنامه‌ای است که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده و ایران هم به تمام تعهدات خود در قالب برجام عمل کرد. در عین حال این خواست ایران عملی نیست، زیرا دونالد ترامپ مکرر برجام را یک فاجعه و بدترین توافق خوانده و از این رو با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، پذیرش شرط ایران عملی نیست.»

موسویان با اشاره به اینکه ایران هم در سال ۲۰۲۰ انتخابات مجلس و در ۲۰۲۱ انتخابات ریاست‌جمهوری دارد، تاکید کرد: «بنابراین قواعد بازی انتخاباتی در داخل دو کشور یک واقعیت انکارناپذیر است و در دوران انتخابات رهبران دو کشور با وضعیتی مشابه در داخل کشور خود مواجه هستند.»

استاد دانشگاه پرینستون با بیان اینکه یک مانع دیگر برای مذاکره ایران و آمریکا این است که فرض واشنگتن بر این است که اقتصاد ایران درحال فروپاشی است و از این رو ایران مجبور می‌شود پای میز مذاکره بیاید، گفت که این فرضیه اشتباه است.

موسویان تصریح کرد: «اما در آن طرف موضوع، تهران هم اعتقاد دارد که جهان غرب درحال افول است و دوران سلطه آمریکا در خاورمیانه به سر آمده است. بسیاری از تحلیلگران و شخصیت‌های جهان غرب نیز طی نوشته‌ها ‌و سخنرانی‌های خود، این برداشت ایران را تایید کرده‌اند. واقعیت هم این است که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، در تمام جنگ‌های خود (به جز جزیره کوچک گرانادا!) شکست خورده است. اما با وجود همه این حقایق، آمریکا هنوز قدرت تاثیرگذاری برنظام جهانی را دارد.»

وی گفت: «با توجه به بن‌بست موجود در روابط ایران و آمریکا، مهم‌ترین اقدام فوری برای کاهش تنش‌ها این است که ایده مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا در شرایط کنونی کنار گذاشته شود و به‌جای آن تلاش‌ها روی گفت‌وگوی مستقیم ایران و عربستان و خاتمه جنگ یمن متمرکز شود.»

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران ادامه داد: «ریاض و تهران برای ورود به مذاکره مستقیم باید روی چند نکته اساسی به درک مشترک برسند؛ اول، هیچ‌کدام نمی‌توانند امنیت را به قیمت ناامنی طرف مقابل به‌دست آورند. دوم، هیچ‌کدام از دو کشور نمی‌توانند قدرت هژمون در منطقه باشند و سوم، بهترین مسیر کاهش تنش، تلاش برای شکل دادن نظام همکاری مشترک منطقه‌ای براساس منافع مشترک، احترام به حق حاکمیت کشورها و مرزهای موجود است.»

موسویان افزود: «اگر گفت‌وگوی مستقیم تهران - ریاض به هر دلیل ممکن نباشد، آلترناتیو این است که دبیرکل سازمان ملل متحد با دعوت از گروه‌های اصلی یمنی، عربستان، ایران، اروپا و سایر اعضای دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، روسیه و چین، گفت‌وگوهای مشترک برای پایان بخشیدن به‌خونریزی در یمن را شکل دهد.»

وی ادامه داد: «این اقدام نه‌تنها بیش از همه به نفع مردم و کشور یمن و صلح منطقه خواهد بود، بلکه در تنش‌زدایی روابط ایران و عربستان موثر است و می‌تواند راهگشای مذاکرات فراگیر ایران و عربستان باشد. ضمن اینکه چنین تحولی می‌تواند تشنج در روابط تهران - واشنگتن را کاهش دهد، زیرا موجب حل یکی از معضلات سیاست خارجی ترامپ یعنی بحران یمن خواهد شد.» به باور موسویان، تحولات منطقه خاورمیانه به میزان زیادی متاثر از مناسبات ایران و عربستان در دو سوی خلیج‌فارس است.

پژوهشگر دانشگاه «پرینستون» تصریح کرد: «اکنون نشانه‌هایی از کاهش تنش میان دو کشور دیده می‌شود. به نظر می‌رسد تهران و ریاض به سمت کاهش تنش حرکت می‌کنند و در آخرین دست از تلاش‌ها برای کاهش تنش میان دو کشور گفته می‌شود قرار است عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان به تهران و ریاض سفر کند. در یک سوی میدان ایران طی سال‌های اخیر همواره بر لزوم کاهش تنش و حل‌وفصل اختلافات در منطقه تاکید داشته و ابتکارات مختلفی هم ارائه کرده با این حال ابتکارات و دستی که به نشانه دوستی از سوی ایران دراز شده بود، پاسخ درخوری از سوی عربستان دریافت نکرد.»

در نهایت این کارشناس گفت که بهترین مسیر کاهش تنش تهران - ریاض، تلاش برای شکل دادن نظام همکاری مشترک منطقه‌ای براساس منافع مشترک و احترام به حق حاکمیت کشورها و مرزهای موجود است.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند