ذوالفقاری درباره جابه‌جایی زوار در داخل کشور و خاک عراق هم گفت: از ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس در کشور ۷۵ درصد اتوبوس‌ها یعنی ۹ هزار دستگاه به مراسم اربعین اختصاص اختصاص داده می‌شود. ۲۵۰۰ اتوبوس شهرداری هم برای حمل و نقل زائران در نظر گرفته‌ایم. با این وجود، اگر با ورود یا خروج دفعی زوار مواجه شویم، در ساعاتی حمل و نقل دچار خلل می‌شود. رئیس ستاد مرکزی اربعین ادامه داد: کسانی که قادر هستند، با خودروی شخصی به مرزها بروند، زیرا ظرفیت پارکینگ‌ها را افزایش داده‌ایم. کاپوتاژ اتوبوس به داخل عراق را کم کرده‌ و به افرادی خاص اختصاص داده‌ایم مثل افرادی که توانایی جسمی کافی ندارند.به گفته ذوالفقاری، کاپوتاژ خودروهای شخصی تا پایان مهرماه به عراق ممنوع شد زیرا هم پارکینگ، جایگاه سوخت، جاده و امکانات زیرساختی در عراق کم است و سوخت هم در عراق گران است. این تصمیم به نفع خود زائران است. کاپوتاژ به حمل و نقل زائران کمک می‌کرد اما دولت عراق با کاپوتاژ بنا به شرایط داخلی خود مخالفت کرد.رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره مشکلات ایجاد شده برای زوار ایرانی یادآور شد: در مقطعی مشکلاتی برای زوار ایجاد شد که از طرف تروریست‌ها نبود. چند تصادف داشتیم که چند نفر کشته و حدود ۳۰ نفر زخمی شدند. بیمه و دیه این افراد پرداخت شده است. تا این لحظه، از سوی تروریست‌ها و افراد معترض برای زوار مشکل خاصی ایجاد نشده است. او درباره مشکل به وجود آمده برای اینترنت نجف تا کربلا اظهار کرد: توافقی میان ایران و عراق انجام شده تا اینترنت به ویژه در مسیر نجف - کربلا تقویت شود.

وضعیت مشمولان و سربازان در پیاده‌روی اربعین

ذوالفقاری درباره امکان تردد مشمولان و سربازان هم گفت: این افراد مشکلی برای رفتن و شرکت در مراسم اربعین ندارند.

وضعیت امنیتی عراق

او همچنین درباره وضعیت امنیتی عراق بیان کرد: ما درباره امنیت عراق سه مرجع داریم که شامل دولت عراق، ستاد اربعین عراق با مسوولیت سفیر ایران در بغداد ‌و ستاد کل نیروهای مسلح است هر سه مرجع ابراز نگرانی از امنیت زوار اعلام نکردند. البته ما در این زمینه تاکیداتی داشتیم. ذوالفقاری درباره تاخیر به وجود آمده برای بازگشایی مرز خسروی گفت: مرز خسروی مشکلی نداشت. آنچه موجب توقف فعالیت این مرز شد، از طرف بغداد و برای کنترل‌های امنیتی بود که امکان تردد را غیرممکن ساخت. در پی رایزنی‌ها طرف عراقی گفت روز جمعه مرز خسروی را باز می‌کنیم اما طرف عراقی برای تردد مسیر دیگری را اعلام کرد. او افزود: اینکه بازگشایی مرز خسروی طول کشید به خاطر امکان چک و بررسی آن مسیر از سوی نیروهای امنیتی بود. تاکنون ۱۵ هزار نفر از صبح از این مرز عبور کرده‌اند. قرار شده این مرز از هفت صبح تا پنج عصر فعالیت داشته باشد.

نظر وزارت خارجه درباره اتفاقات عراق

در همین حال روز گذشته سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا‌و‌سیما با بیان اینکه تحولات و اتفاقات رخ داده در عراق یک مساله داخلی است، گفت: این اتفاقات تاثیر ویژه‌ای روی راهپیمایی اربعین حسینی نخواهد داشت و این راهپیمایی با حضور عاشقان امام حسین (ع) و اهل بیت از ایران و دیگر نقاط جهان با شکوه و با عظمت برگزار خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند