نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی پس از این نشست خبری گزارش داده که بر سر چگونگی حمله به آرامکو، اختلافی جدی بین وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا وجود داشته است. به نوشته این نشریه آمریکایی، «همچون سایر مقامات آمریکایی و سعودی، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا از تایید اینکه حملات به آرامکو از ایران صورت گرفته، خودداری کرد. با این حال او به این نکته اشاره کرد که تحقیقات عربستان سعودی و تحقیقات بین‌المللی به این نکته رسیده‌اند که تسلیحات استفاده شده در این حمله ساخت ایران بوده و حمله نیز از یمن صورت نگرفته است.»اسپر همچنین مدعی شد: «حمله ۱۴ سپتامبر علیه تاسیسات نفتی سعودی بیانگر تشدید جدی تجاوزگری ایران است.»

براساس گزارش فارن‌پالیسی، به نظر می‌رسد اعلام روز جمعه (بامداد شنبه به وقت تهران) به‌منزله پرهیز از افزایش قابل توجه نیروها در منطقه باشد. مقامات دولت ترامپ درخصوص نحوه پاسخگویی به این حمله دچار افتراق بودند، مقامات دفاعی آمریکا (پنتاگون) می‌گویند که ایالات‌متحده باید از یک پاسخ نظامی تند خودداری کرده و به‌جای آن به موازات تعامل دیپلماتیک در نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دست به اقدامات مخفی [علیه ایران] بزند. فارن‌پالیسی این نکته را از یک مقام ارشد در دولت ترامپ نقل کرده و افزوده است، وزارت‌خارجه آمریکا در برابر رویه کمتر تنش‌ز‌ای پنتاگون، به‌دنبال افزایش قابل توجه نیروهای آمریکایی در منطقه بوده است. اگر آنچه فارن‌پالیسی گزارش داده صحیح باشد، به‌نظر می‌رسد نهایتا ترامپ ایده وزارت‌خارجه آمریکا را نپذیرفته چون آنچه بامداد شنبه از جانب اسپر و دانفورد اعلام شد، متضمن افزایش گسترده نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج‌فارس نیست. رئیس‌جمهور آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶، ضمن انتقاد از جنگ‌های پیشین آمریکا در منطقه به رای‌دهندگان آمریکایی وعده داد که از ورود به تنش‌ها در منطقه خاورمیانه پرهیز خواهد کرد. وی بعدها نیز این موضع را تکرار کرده است. فارن‌پالیسی همچنین نوشته است: «مقامات سعودی از اشاره مستقیم به ایران [درخصوص حمله به آرامکو] خودداری کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد مشتاقند که از یک جنگ تمام‌عیار با ایران پرهیز کنند.»

آمریکا همچنین جمعه شب اعلام کرد که بار دیگر بانک مرکزی ایران و برخی نهادهای دیگر را این‌بار تحت عنوان حمایت از تروریسم تحریم کرده است، اقدامی که از منظر بسیاری از کارشناسان از جمله «ریچارد نفیو»، کسی که معمار تحریم‌های ضدایرانی در دولت اوباما شناخته می‌شد، در عمل فاقد هرگونه ارزش است.ترامپ در بحبوحه همین بحث‌های مربوط به حمله به آرامکو، وعده تحریم‌های شدیدتر علیه تهران را داده بود.همزمان با این تحولات محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران بامداد شنبه در حساب کاربری‌ خود در توییتر ادعاهای رژیم سعودی درباره دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی این کشور را رد کرد.به گزارش خبرگزاری فارس، ظریف در توییتر نوشت: «با توجه به اینکه رژیم سعودی در یک اتهام بی‌اساس ایران را بابت حمله به تاسیسات نفتی خودش مقصر دانسته جالب است که آنها امروز بر‌ای تلافی آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل را نقض کرده و به حدیده یمن حمله کردند. واضح است حتی خود سعودی‌ها هم داستان دخالت ایران [در حمله به تاسیسات نفت سعودی] را باور ندارند.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند