حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با «ایسنا» در واکنش به سخنان‌ هایکو ماس گفت: واقعیت این است که اروپا تا به‌حال اقدامی را برای حفظ برجام انجام نداده است. حفظ برجام نیازمند چیزهایی مثل اینستکس و دیگر سازوکارها نیست که مدت زمان زیادی را نیز صرف کند. اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل می‌کردند، به‌طور طبیعی ۷۰ میلیارد دلار موافقت‌نامه پسابرجامی بین ایران و اروپا اجرا می‌شد و عملا برجام حفظ می‌شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: برجام به این علت صدمه خورد که آمریکایی‌ها آن را نقض کردند و اروپایی‌ها هیچ اقدامی برای نجات برجام انجام ندادند. دلیل طولانی شدن و متفاوت بودن سازوکارهای اروپایی‌ها این بود که برنامه‌های خود را مدام با وزارت خزانه‌داری آمریکا تطبیق می‌دادند. به همین دلیل نمی‌توانستند پیشنهادی ارائه دهند که نظر ایران را جلب کند.

او اروپایی‌ها را «بازیگرانی حاشیه‌ای» خواند و گفت: برجام بازیگرانی اصلی دارد که شامل ایران و ‌آمریکاست. دیگر بازیگران حاشیه‌ای بوده و روزبه‌روز حاشیه‌ای‌تر می‌شوند. فلاحت‌پیشه تاکید وزیرخارجه آلمان بر پایبندی ایران به برجام را امری «حاشیه‌ای» دانست و اظهار کرد: برجام یک معاهده نقض شده از طرف آمریکا و یک معاهده حفظ شده توسط ایران - البته با تعدیل‌هایی در قالب گام‌های مختلف - است. اروپایی‌ها در این بازی هیچ جایگاهی نداشته‌اند. هرگاه ایران گامی برای کاهش تعهدات برمی‌دارد، اروپایی‌ها موضع‌گیری‌های دوپهلو می‌کنند به همین علت در مصاحبه‌های اخیرم اعلام کردم که ایران باید ضرب‌الاجل دو ماهه را به یک‌ماهه کاهش دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان در واکنش به تاکید وزیرخارجه آلمان بر وجود راه‌حلی مسالمت‌آمیز گفت: برجام راه‌حل اروپایی ندارد. راه‌حل را کسی باید انجام دهد که حلال موضوع باشد. اروپایی‌ها از چنین توان و جایگاهی برخوردار نیستند. ایران هم کماکان در قالب ان‌پی‌تی (پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای) کار خود را پیش می‌برد و هیچ‌گونه اقدام تحریک‌‌آمیزی انجام نداده است. ما معتقدیم که ایران می‌تواند به قابلیت‌های پیش از برجامی بازگردد. روی سخنان اخیر مقامات اروپایی بیشتر با آمریکایی‌هاست تا با ایران. این سخنان فقط می‌تواند آمریکا را گستاخ‌تر کند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند