سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات دیروز، برای پاسخ به سوال محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای و ادعای اخیر مازیار ابراهیمی که پیش از این اعترافاتش در صدا و سیما به‌عنوان عامل این ترورها پخش شده بود، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد.

محمود صادقی در همین خصوص در حساب توییتر خود نوشت: «وزیر اطلاعات امروز طبق برنامه همراه با بعضی از مدیران و کارشناسان ذی‌ربط با حضور در کمیسیون امنیت ملی به سوالات اینجانب درباره ترور کارشناسان هسته‌ای پاسخ داد. پرسش و پاسخ‌ها بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید. به‌علت کمبود وقت قرار شد توضیحات تکمیلی ظرف یک ماه آینده به اینجانب ارائه شود.»این عضو فراکسیون امید در ادامه نوشت: «بنابر اظهار علوی، کارشناسان واجا درباره دخالت متهمان در ترورها اختلاف‌ داشته‌اند که پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت واجا عدم انتساب اتهام به آنها محرز شده است. به‌گفته‌ او متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آنها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آنها پرداخت شده است.»

او در پیامی دیگر با استناد به اظهارات وزیر اطلاعات افزود: «طبق گفته وزیر، عامل ترور شهید مسعود علیمحمدی، مجید جمالی‌فشی بوده و ارتکاب ترور توسط او محرز و به همین دلیل او محکوم به اعدام و حکم او اجرا شده است.»

صادقی پاسخ سید محمود علوی به سوالی درخصوص برخورد با ماموران خاطی را این‌گونه توضیح داد: «وزیر اطلاعات درباره این سوال که آیا اعترافات متهمان ترورهای هسته‌ای در اثر شکنجه بوده و چه برخوردی با ماموران خاطی شده، توضیح روشنی نداد، اما تاکید کرد که از زمان تصدی واجا از طریق آموزش و بازرسی و نظارت دقیق‌تر رویه‌ها اصلاح شده و با برخی از ماموران خاطی برخورد شده است.»

صادقی افزود: «طبق گفته وزیر اطلاعات، مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان بابت جبران خسارت به آقای مازیار ابراهیمی پرداخت شده است. پاسخ او درباره مسوولیت واجا در جبران کامل خسارات مادی، روحی و حیثیتی وارده به نامبرده، از جمله خسارات ناشی از عدم اجرای قراردادهای مربوط به صدا و سیما قانع‌کننده نبود.»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند