به گزارش خبرگزاری فارس، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ضمن تقبیح و محکومیت اصرار آمریکا بر یک‌جانبه‌گرایی و خروج از پیمان‌های بین‌المللی و تضعیف حقوق، قواعد و هنجارهای بین‌المللی، از آزمایش موشک میان‌‌برد آمریکا در روزهای اخیر که با فاصله کمی پس از خروج آن کشور از «پیمان منع آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه» موسوم به INF انجام شد، ابراز نگرانی کرد‌. موسوی افزود: «این اقدام آمریکا ممکن است باعث رقابت تسلیحاتی در سطح جهانی شده که علاوه بر تشدید بی‌ثباتی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی، هزینه‌های سنگین اقتصادی بر کشورهای دیگر تحمیل خواهد کرد که نتیجه آن کاهش سطح رفاه اقتصادی مردم در جهان است.»

موسوی از جامعه بین‌المللی و همه کشورها خواست به اقدامات بی‌ثبات‌کننده آمریکا و خروج این کشور از معاهدات بین‌المللی که گامی به عقب در مناسبات بین‌المللی محسوب می‌شود، واکنش مناسب نشان دهند. وزارت دفاع آمریکا اخیرا اعلام کرد که برای نخستین بار یک موشک کروز میان‌برد را در سواحل کالیفرنیا آزمایش کرده است. آزمایش این موشک از جمله آزمایش‌های منع‌شده در معاهده INF محسوب می‌شود. این آزمایش حدودا ۲ هفته بعد از خروج واشنگتن از این معاهده انجام شد. در همین خصوص ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در نشست شورای امنیت روسیه تاکید کرد که «انجام آزمایش اخیر آمریکا نشان داد که واشنگتن از مدت‌ها پیش روی توسعه موشک‌های ممنوعه در چارچوب معاهده INF کار می‌کرده است.»

اهداف ظریف از سفر به شرق آسیا

همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به سفر قریب‌الوقوع محمدجواد ظریف به چین، ژاپن و مالزی، اهداف این سفر را بیان کرد. به گزارش «ایسنا» سیدعباس موسوی در این ارتباط گفت: «وزیر امورخارجه در راستای پیگیری و اجرای دیپلماسی فعال و متوازن جمهوری اسلامی ایران از یکشنبه (سوم شهریور) در صدر هیاتی به چین، ژاپن و مالزی در شرق آسیا سفر خواهد کرد.» وی افزود: «روابط دوجانبه و مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله محورهای گفت‌وگو و رایزنی وزیر امورخارجه کشورمان با مقامات کشورهای یادشده در این سفر کاری است.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند