کرباسچی پیش از این هم از عارف بابت حذف علی مطهری از هیات‌رئیسه مجلس انتقاد کرده بود.البته ظاهرا این تنها اعضای کارگزاران نیستند که منتقد عملکرد عارف در مجلس کنونی هستند. روز جمعه علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات نیز درگفت‌وگو با نامه نیوز تلویحا از تقلیل جایگاه عارف خبر داد و گفت که اگر بخواهیم دوباره او را سرلیست قرار دهیم هزینه خواهیم داد. در همین راستا روزگذشته حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» درباره انتقادهای کرباسچی به عملکرد رئیس فراکسیون امید مجلس، با بیان اینکه کارکرد دو دوره گذشته شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را مناسب ارزیابی می‌کنم گفت: محمدرضا عارف اصالتا شخصیت فرهنگی و دانشگاهی است. جوهره وجودی عارف نشان می‌دهد وی شخصیتی سیاسی نیست. وی افزود: باید بپذیریم ما کس دیگری را نداریم. این‌طور نیست که موسوی خوئینی‌ها، عبدالله نوری یا بهزاد نبوی و حتی عبدالواحد موسوی‌لاری و کرباسچی را نخواستیم به مجلس بفرستیم. سقف پرش ما در انتخابات مجلس دهم محمدرضا عارف بود.

مرعشی افزود: از نظر من عارف شخصیت مفید و به درد خوری است ولی ذاتش سیاسی نیست و از نظر ویژگی شخصیتی سیاستمدار تلقی نمی‌شود بلکه چهره‌ای دانشگاهی، ملایم و متین است. او اگر محافظه‌کار نبود که نمی‌توانست وارد مجلس شود. حتما نیم‌نگاهی به تایید صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری دارد.وی یادآور شد: از نظر من در سیاست، عارف ذیل رئیس دولت اصلاحات تعریف می‌شود و مادامی که عارف در این جهت حرکت کند باید به او احترام بگذاریم و تقویتش کنیم. اگر عارف بخواهد ساز جدا بزند و لباس سیاسی را از تنش دربیاورد آن لباسی که عارف جدا از اصلاح‌طلبان بپوشد بی‌قواره و تنگ خواهد بود. مرعشی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: رئیس دولت اصلاحات و کرباسچی و سایر دوستان درباره عارف نظرات مشابهی دارند. نمی‌خواهم بگویم خاتمی منتقد است ولی به‌ هرحال همه به عارف کمک می‌کنند تا کارها خوب پیش برود. مادام که شخصی مناسب‌تر و قوی‌تر از عارف نداریم تضعیف عارف تضعیف خود ماست. مرعشی درباره این گفته محمدرضا عارف که «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند»، یادآور شد: جبهه اصلاحات به دولت انتقاد دارد و این حرف عارف سوار شدن بر موج انتقادی است. انتقاد ما از دولت، تردیدی در اصالت تصمیم ما ایجاد نمی‌کند چون انتخاب درستی کرده‌ایم. وی اظهار کرد: سه نهاد هستند که اگر قوی‌تر عمل می‌کردند امروز این مشکلات را نداشتیم. یکی از کارهایی که از حسن روحانی انتظار داشتیم انجام دهد عادی‌سازی شرایط سیاسی بود. نهاد دیگر فراکسیون امید مجلس دهم است که در مجموع کارکردش را مثبت می‌دانم ولی می‌توانست به لحاظ سیاسی قوی‌تر عمل کند. اگر فراکسیون امید و شخص عارف همین مقدار که علی مطهری در مسائل مختلف به شکل شخصی موضع گرفت، ظاهر شده بودند حتما شرایط بهتری داشتیم. وی ادامه داد: کرباسچی به‌عنوان دبیرکل حزب کارگزاران در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان حضور ندارد. من نیز به همراه مصطفی معین، محسن امین‌زاده و محسن صفایی‌فراهانی به‌عنوان شخصیت حقیقی در این شورا حاضر نمی‌شویم و بیشتر دبیران کل احزاب عضو شورا شرکت نمی‌کنند. پس نمی‌توانیم نسبت به عملکرد شورا انتقادی داشته باشیم. این فعال اصلاح‌طلب افزود: اساس شورا را قبول داریم و عارف هم به شکل دموکراتیک انتخاب شده است. باید شورا را تقویت می‌کردیم اما مداخلات بیرونی نگذاشت در شورا حضور داشته باشیم.

یکی از مسائل مورد غفلت اصلاح‌طلبان

مرعشی درادامه گفت‌وگو با «ایرنا» یکی از مسائل مورد غفلت اصلاح‌طلبان را وجود ظرفیت‌های متعدد دانست و افزود: اگر قرار باشد روزی نیروهای رادیکال را به صحنه بیاوریم می‌توانیم صفایی‌فراهانی، حجاریان، علوی‌تبار و عبدالله نوری را استفاده کنیم و اگر قرار شد محافظه‌کاران را بیاوریم امثال عارف را می‌توانیم به کار بگیریم. اگر بخواهیم فن‌سالاران را بیاوریم اشخاصی چون حبیب‌الله بیطرف را می‌آوریم که یک درصد احتمال رد صلاحیتش وجود ندارد. او فن سالار سیاستمدار و ریشه‌داری است. محمد‌حسین عادلی و علی ماجدی در سیاست خارجی، حمید رضا برادران‌شرکا، محمد ستاری‌فر و مسعود نیلی میان اقتصاددانان و... چند ظرفیتی بودن اصلاح‌طلبان نکته جذاب و مهمی است. سخنگوی کارگزاران افزود: اصلاح‌طلبان لازم نیست شبیه مجلس ششم را طراحی کنند. می‌توانیم با مجلسی که در آن خط قرمزهای رهبری و نظام در آن رعایت شود فن‌سالاران سیاستمدار را متناسب با کمیسیون‌های مجلس به صحنه بیاوریم. اگر اصلاح‌طلبان نیروهای خود را بسیج کنند و بتوانند شخصیت‌های باتجربه و توانمند را وارد صحنه کنند به نظرم دو کار همزمان رقم می‌خورد، هم می‌توانند اکثریت مجلس را به‌دست آورند یا چون مجلس پنجم اقلیت تاثیرگذاری داشته باشند.سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی درادامه گفت: در جبهه اصلاحات غلامحسین کرباسچی، محمدرضا عارف، سعید حجاریان و عبدالله نوری مفید هستند و خداوند این شخصیت‌ها را بی‌دلیل و بی‌فایده خلق نکرده است و هرکدام در مقطعی به درد کشور می‌خورند.  

محبوبیت رئیس دولت اصلاحات

بخش دیگری از سخنان مرعشی درباره مواضع اخیر کرباسچی درمورد رهبری جبهه اصلاحات بود. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی سه‌شنبه ۲۲ مرداد در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی گفته بود: «اصلاحات از ابتدا تاکنون رهبری نداشته که اکنون بگوییم نیازمند رهبری جدید است.» مرعشی درگفت‌وگو با «ایرنا» یادآور شد: سخنان کرباسچی غیرمنطقی نبود ولی برداشتی که از صحبت‌های وی مبنی بر مخالفت با رئیس دولت اصلاحات شد، درست نبود. این واقعیت است که جبهه اصلاحات به لحاظ مدیریتی با ضعف‌هایی مواجه است و وقتی اتفاقی رخ می‌دهد مسائل داخلی آن حل و فصل نمی‌شود. وی خاتمی را رهبر واقعی و بی‌نظیر اصلاحات دانست و گفت: رئیس دولت اصلاحات برای اعمال رهبری در جبهه اصلاحات با محدودیت‌هایی مواجه است. زمانی فکر می‌کردیم اگر پارلمان اصلاحات با حدود ۶۰۰ عضو از سراسر کشور شکل بگیرد، رئیس این پارلمان باید خاتمی باشد اما آیا می‌شود این کار را کرد؟عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ادامه داد: موضوع اعمال رهبری که بحث اصلی کرباسچی است ابزار و سازمان می‌خواهد. واقعیت این است که شرایط سیاسی جبهه اصلاحات به گونه‌ای نیست که رئیس دولت اصلاحات ابزارهای لازم را برای اعمال رهبری در اختیار داشته باشد. مرعشی اظهار کرد: این انتقادات منطقی است و ضرورتی ندارد که انتقاد درون‌جبهه‌ای نداشته باشیم ولی در عین حال فکر می‌کنم جبهه اصلاحات در سطح کلان در سال‌های اخیر خوب مدیریت شده است.  

وی درباره اظهارات کرباسچی مبنی براینکه سخنان وی مواضع حزب است، گفت: اگر تعبیر وی این باشد که جبهه اصلاحات برای مدیریت کلان خودش نیازمند ابزارهای جدید و مدیر اجرایی حاضر در صحنه است آن‌ را تایید می‌کنم، اما اگر منظور این است که به رهبری بلامنازع رئیس دولت اصلاحات خدشه‌ای وارد شود که کرباسچی و حزب کارگزاران چنین موضعی ندارند.مرعشی خاطرنشان کرد: باید به رئیس دولت اصلاحات کمک کنیم که بتواند رهبری اصلاح‌طلبان را بهتر اعمال کند. کاری که او در سال ۹۰ کرد در حالی که فقط دو سال از وقایع ۸۸ گذشته بود ریسک بزرگی محسوب می‌شد و با این کار نمادین مانع فاصله گرفتن جبهه اصلاحات از نظام و انتخابات شد که این کار کوچکی نبود. وی در موضوع انتخاب میان حسن روحانی و محمدرضا عارف در سال ۹۲، رهبری استراتژیک و بی‌نظیری داشت. آن زمان برای عارف کناره‌گیری بسیار سخت بود. این کار را کسی جز رئیس دولت اصلاحات نمی‌توانست انجام دهد. وی با اشاره به اتفاقات سال ۸۸ بیان کرد: در این دوران بازسازی جریان اصلاحات سخت بود. این بازسازی با رای دادن رئیس دولت اصلاحات در سال ۹۰ در دماوند شروع شد و با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و پیروزی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه یافت و با انتخاب دوباره روحانی به ریاست جمهوری و پیروزی در انتخابات شوراها کامل شد. سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرد: با توجه به تبعات ناشی از اقدامات احمدی‌نژاد، بازسازی جریان اصلاحات کار بسیار سختی بود که این کار را رئیس دولت اصلاحات با ابزارهای اندک و با ملایمت و شایستگی انجام داد. سخنگوی حزب کارگزاران ادامه داد: امروز در جبهه اصلاحات یعنی از حزب اعتدال و توسعه محمد باقر نوبخت گرفته تا مجموعه خط امام (ره) سیدهادی خامنه‌ای، رئیس دولت اصلاحات از همه محبوب‌تر است. در حزب کارگزاران هم حتما ایشان از کرباسچی و محسن هاشمی و سایر گروه‌ها محبوب‌تر است.عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درادامه این گفت‌وگو با اشاره به ماجراهای شورای شهر، سومین نهاد را شوراها به ویژه در تهران دانست و گفت: اگر شورای شهر تهران توانسته بود شهردار مناسبی انتخاب کند و در شهرداری درخشیده بودیم وضع ما به گونه‌ای دیگر بود. این مواردی است که احتمالا کرباسچی در ذهنش داشته است که من هم قبول دارم. منتها باید بپذیریم رئیس دولت اصلاحات ابزارهای مناسب را نمی‌تواند به کار گیرد.

راست میانه وجود ندارد

مرعشی درباره حضور در انتخابات دوم اسفندماه امسال مجلس گفت: نظام در بدترین شرایط بین‌المللی هم که حضور داشته باشد نه درباره حجاب و نه تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان کوتاه نمی‌آید. از این بابت خیال ما راحت است پس همچنان در سیاست ایران با امکانات حداقلی در صحنه خواهیم ماند.وی در پاسخ به این پرسش که احتمال دارد با پیروزی مثلا اصولگرایان در انتخابات، حزب کارگزاران از تشکلی اصلاح‌طلب به راست میانه گرایش پیدا کند، گفت: از قدیم گفته‌اند باید روی اسب برنده شرط‌بندی کرد. راست میانه به تدریج تمام پایگاه‌هایش را به راست رادیکال و جبهه پایداری واگذار کرده است. علی لاریجانی به تنهایی در عرصه سیاسی ایران فعالیت می‌کند و علی‌اکبر ناطق‌نوری حاضر نیست به صحنه سیاسی ایران بازگردد و محمدرضا باهنر تلاش‌هایی می‌کند که زیاد موثر نیست. راست میانه جایگاهی در سیاست ایران ندارد. این فعال سیاسی ادامه داد: راست رادیکال جای چپ قدیم در سیاست ایران را گرفته است و الان هم رقیب اصلاح‌طلبان، لاریجانی و میانه‌روهای راست نیستند بلکه جبهه پایداری و شورای وحدت اصولگرایان است که گردانندگان آن غلامعلی حدادعادل و سعید جلیلی هستند بنابراین به لاریجانی، باهنر، ناطق‌نوری و احمد توکلی میدان داده نمی‌شود. مرعشی تاکید کرد: راست میانه‌ای وجود ندارد که کارگزاران بخواهد به آن سمت بچرخد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند