دو روز پیش برخی خبرگزاری‌ها در خبر این برکناری که از سه هفته پیش در بعضی محافل از سوی منابع مطلع مطرح بود، اعلام کردند که سید‌میعاد صالحی مدیرعامل پیشین صندوق بازنشستگی کشوری با دستور حسن روحانی رئیس‌جمهوری از این سمت کنار گذاشته شده است. گواه این مدعا خبری است که خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه منتشر کرد. این خبرگزاری صبح سه‌شنبه، به نقل از مختاری، مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نوشت: «ساعتی پیش با دستور رئیس‌جمهور، صالحی برکنار شد. رئیس‌جمهور از ابتدا نیز با انتصاب وی در صندوق مخالف بود.»البته «دنیای‌اقتصاد» در شماره روز گذشته خود در گزارشی به پشت‌صحنه عزل سید‌میعاد صالحی در صندوق بازنشستگی کشور پرداخت. در این گزارش علاوه‌بر نظر دیوان محاسبات و نهادهای نظارتی درباره مغایرت مدرک و سوابق کاری صالحی با  شرایط مندرج در تبصره (۱) ماده (۱۷) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی آمده است، به دو روایت دیگر از این برکناری پرداخته شده است.

پرونده محیط‌زیستی‌ها

سخنگوی دولت  در ادامه  در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت درخصوص پرونده محیط‌زیستی‌ها و طولانی شدن. روند رسیدگی به این پرونده با تاکید بر اینکه این پرونده با حکم قضایی تشکیل شده و در حوزه قوه‌قضائیه است، اظهار کرد: دولت از امنیت سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه‌های مختلف حمایت می‌کند و قائل به نگاه امنیتی نسبت به این سازمان‌ها نیست. او افزود: دولت با هر گونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها  مخالف است و همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم درست و قضاوتی عادلانه انجام شود و براساس استانداردهایی که از جاسوسی مطرح است عمل شود، به کار می‌گیرد، اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قوه‌قضائیه و قاضی محترم است. وزارت اطلاعات هم در قالب کمیته‌های مختلفی که در این زمینه تشکیل شده،‌ دیدگاه‌های خود را مطرح کرده است. ربیعی با بیان اینکه دولت ضمن حمایت از اقدامات قوه‌قضائیه، بر لزوم دقت در رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد، گفت: ایران از اهداف جاسوسی رژیم صهیونیستی است و ما از کسانی که امنیت کشور را تامین می‌کنند تشکر می‌کنیم.

نگرانی بابت کالاهای اساسی نداریم

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش رئیس بانک مرکزی از بازدید خود از بنادر اظهار کرد: ما فقط بیش از سه میلیون تن کالا در یک بندر داریم. تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸ میزان واردات ۶۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است که این نشان می‌دهد تامین ارز کالاهای اساسی انجام شده است. ما نگرانی بابت کالاهای اساسی در انبارها در یک سال آینده نداریم. او همچنین خبر داد: در دولت تصمیم گرفته شد که هزار کامیون در منطقه آزاد چابهار تا مرز میلک حرکت کنند تا هم کالاها تخلیه شوند و هم برای مردم استان سیستان وبلوچستان اشتغال ایجاد شود.

نظر دولت درباره تشکیل وزارت میراث فرهنگی

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت نسبت به تشکیل وزارت میراث فرهنگی تشریح کرد: دولت موافق نبود و نظرش را به مجلس اعلام کرد. تشکیل این وزارتخانه هم بار مالی دارد و هم موجب گسترش تشکیلات می‌شود. معاون پارلمانی ریاست‌جمهوری موظف شده مکاتبات خود را انجام دهد، ولی به هر حال اگر بر اجرای این طرح اصرار شود دولت آن را انجام می‌دهد، اما بزرگ شدن اندازه دستگاه‌ها به معنای بهتر شدن کار نیست. دولت معتقد است تشکیل این وزارت به بهتر شدن کار کمک نمی‌کند.

تکذیب پذیرش دفن پسماند هسته‌ای

سخنگوی دولت درباره انتقاد یکی از فقهای شورای نگهبان به پیوستن ایران به کنوانسیون پسماند هسته‌ای تصریح کرد: من با آقای صالحی و ظریف در این زمینه صحبت کرده‌ام و معتقدم این کنوانسیون خوب مطالعه نشده و اظهارنظرها دقیق نبوده است. ما هیچ الزامی به دفن پسماندهای هسته‌ای نداریم. مجلس ابهام شورای نگهبان را برطرف می‌کند. پذیرفتن این کنوانسیون به معنای الزام به پذیرش پسماندهای هسته‌ای نیست. من پذیرش دفن پسماند هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی ایران را تکذیب می‌کنم. ربیعی در مورد برداشت دولت از صندوق ذخیره ارزی هم تصریح کرد: با مشکلی که برای فروش نفت به‌وجود آمده است ما با کسری بودجه مواجهیم، اما تلاشمان این است که این کسری به زندگی مردم آسیب نزند. راهبرد ما صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها و ایجاد درآمدهای جدید است. در این راستا برخی بودجه‌های وزارتخانه‌ها تعدیل شد؛ اما حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت می‌شود. او افزود: بودجه دستگاه‌هایی مثل آموزش و پرورش و نیروهای مسلح و همچنین حقوق بازنشستگان کامل پرداخت می‌شود.

این مطلب برایم مفید است