مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود با طرح ادعاهایی علیه کشورمان از تحریم یک شرکت چینی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد. وی در پیام خود نوشت: «آمریکا در اجرای تحریم‌های خود علیه ایران جدی است. بنابراین، امروز ما درحال اقدام علیه یک شرکت چینی به‌دلیل خرید نفت از ایران هستیم که برخلاف تحریم‌های آمریکا است. هیچ شرکتی نباید با تامین منابع مالی ایران از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور حمایت کند.»

پمپئو شامگاه دوشنبه نیز در همایش سالانه کهنه ‌سربازان خارجی آمریکا با اشاره به اینکه تنها خواسته آمریکا از ایران، عادی رفتار کردن است، گفت: ما در راستای اعمال فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی، برخی تحریم‌ها را علیه چین به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا اعمال خواهیم کرد. وی همچنین با انتقاد از توافق هسته‌ای گفت این توافق تنها ایران را قوی‌تر کرده است.

واکنش پکن

همزمان وزارت امورخارجه چین اعلام کرد که پکن قویا با تحریم شرکت چینی از سوی آمریکا به‌دلیل خرید نفت از ایران مخالف است. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، هوآچان‌یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه در یک نشست خبری تاکید کرد که پکن قویا با تحریم یک شرکت چینی توسط آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های نفتی ایران مخالف است. وزیر امورخارجه آمریکا به تازگی اعلام کرده که شرکت دولتی «ژوهای ژنرانگ» به این دلیل که با اطلاع قبلی وارد تعاملاتی برای خرید نفت‌خام از ایران شده است، هدف تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد.

این مطلب برایم مفید است