سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عده‌ای اعلام کردند باید با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌ها وارد لابی شویم، گفت: گوش ما برای شنیدن راهکارها و پیشنهادها باز است و فرقی نمی‌کند که این پیشنهادها از چه گروه و جناحی باشد. رفت‌وآمدها از قدیم وجود داشته، الان هم وجود دارد اما نسبت به باج‌خواهی و زیاده‌خواهی و لابی‌ها گوش‌های ما ناشنوا خواهد بود. ملاک شورای نگهبان، قانون است.

واکنش کدخدایی به ادعای تقلب در انتخابات ۸۸

براساس آنچه «ایرنا» از این نشست خبری گزارش داده است، کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد برخی شبهه‌افکنی‌ها در مورد انتخابات سال ۸۸ و آمار و ارقام این انتخابات در آستانه انتخابات سال ۹۸ گفت: نسبت به این ادعای مضحک باید گفت که این ادعاها قابل پاسخ نیست، زیرا این حرف‌ها بی‌پایه و اساس است، اگر ما بخواهیم وقتمان را برای پاسخ به این حرف‌ها اختصاص دهیم به کارهای دیگر نمی‌رسیم و توضیحات روابط‌عمومی کافی بود. او تاکید کرد: نظر شورای نگهبان نظر قاطع، پایانی و ختم‌کلام است، اگر نسبت به آن موضوع، مطلبی وجود دارد آقایان اسناد و مدارکشان را ارائه دهند. این عضو حقوقدان شورای نگهبان درخصوص ادعای یکی از نمایندگان ادوار مجلس در مورد خرید رای معتادان گفت: خرید و فروش رای جرم است و به قوه‌قضائیه ارجاع می‌شود و قوه‌قضائیه بررسی می‌کند اما اینکه هرکسی در هر موردی از خودش حرف بزند حرف دیگری است.

اتهاماتی که به ما می‌زنند از ساخت فیلم بدتر است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی اینکه واکنش شما به احتمال ساخت فیلم در مورد شورای نگهبان چه خواهد بود، اظهار کرد: الان هم در مورد شورای نگهبان فیلم می‌سازند، همین اتهام ادعاهایی که مطرح می‌شود بدتر از فیلم است، هرچه می‌خواهند فیلم بسازند. ان‌شاءالله مردم با مشارکت در انتخابات پاسخ محکمی به این یاوه‌گویی‌ها خواهند داد.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه عده‌ای از نمایندگان برای رفع استیضاح از وزرا آپارتمان گرفتند و در دوره گذشته نیز این اتفاق وجود داشته است، گفت: در این خصوص اعلام‌نظر نمی‌کنم، به یاد نمی‌آورم. دوره گذشته در شورای نگهبان حضور نداشتم.  سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد انتخابات الکترونیکی نیز گفت: احراز هویت‌ها الکترونیکی خواهد بود، در بقیه موارد هم تا هر جایی که بتوانیم با وزارت کشور به توافق برسیم انتخابات به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

واکنش به معرفی یک نماینده به‌عنوان حقوقدان شورا

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتخاب یکی از نمایندگان اصولگرا به‌عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان و تاثیر آن در تایید صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب گفت: ما فارغ از پاسخگویی هستیم، چون این موضوع از اختیارات رئیس قوه قضائیه است و نهایتا مجلس تصمیم می‌گیرد. قطعا هرکسی که به شورای نگهبان راه می‌یابد فارغ از سلایق و نظرات شخصی‌اش اعمال نظر می‌کند و در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت خواهد داشت. او افزود: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، اجرای قانون و اجرای مواد قانون انتخابات را مدنظر دارد. مفاسد اقتصادی، اخلاقی و ضدیت با حاکمیت سه محور کلی است که در عموم قوانین انتخاباتی وجود دارد، اینها ملاک شورای نگهبان نیز هست. کدخدایی در مورد مهلت مجلس برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان گفت؛ مهلت قانونی ۲۶ تیر ماه است و باید این هفته مجلس حقوقدانان شورای نگهبان را تعیین تکلیف کند.

شکایت به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در مورد ادعای اخیر محمود صادقی مبنی بر برخی سوء استفاده‌ها در انتخاب نمایندگان مجلس گفت: به ایشان گفتم اگر مدارکی دارد ارائه کند، ما بررسی می‌کنیم. اما وقتی در رسانه‌ها مطرح می‌شود اهداف دیگری دارند، الان هم به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کردیم، ایشان مدارک خود را ارائه کند. کدخدایی یادآوری کرد: بنده در جلسه فراکسیون امید نیز به ایشان گفتم مدارک خود را ارائه دهید، از آن جلسه مدت زیادی گذشته است هنوز مدارک خود را ارائه ندادند، معلوم است که اهداف دیگری دارند. کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد موافقت‌نامه اوراسیا نیز گفت: این موافقت‌نامه می‌تواند کمک زیادی به شرایط اقتصادی موجود کند. این کشورها، کشورهای موثری هستند. وزیر نیرو مسوول پیگیری این موافقت‌نامه هستند و گفته‌اند که اثرات خوبی دارد.عضو شورای نگهبان در مورد مذاکرات مجدد پیرامون برجام اظهار کرد: برجام یک موافقت‌نامه بوده که امضا شده است و اگر بخواهد تغییری در آن ایجاد شود باید همه اطراف قضیه نسبت به آن نظر داشته باشند. آمریکایی‌ها مثل همیشه بدعهدی کرده و توافقات خود را نقض کردند. ما فقط بر اجرایی شدن برجام اصرار داریم و راهکار دیگری پیش‌بینی نمی‌شود.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد اخیر خود مبنی بر تشکیل نهاد ملی به منظور نظارت بر شوراها و ویژگی‌های آن نیز گفت: ویژگی‌های آن به قانون مربوط است ولی مهم است که درحال‌حاضر نهادی وجود ندارد و تجربه نشان داده واگذاری آن به مجلس، موفق نبوده است. از جهت قانونی نهاد قانونی می‌تواند تشکیل شود. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اظهارات مجمع نمایندگان استان اصفهان مبنی بر اعمال نفوذ یکی از مدیران شهرستان در انتخاب نمایندگان استان گفت: این روزها عده‌ای مدام اعلام می‌کنند که مدارکی را برای شورای نگهبان ارسال کردند اما این مدارک کجا رفته است، ما نمی‌دانیم. اگر مطلبی برسد طبق روال معمول مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رونمایی از نسخه جدید پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان

از سوی دیگر، سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه نشست خبری دیروز خود از نسخه جدید پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان رونمایی کرد. همچنین سامانه پیامک خبری شورای نگهبان، به منظور سهولت در دسترسی به اخبار این نهاد برای مسوولان و اصحاب رسانه مرتبط با حوزه خبری شورای‌نگهبان به‌صورت رسمی راه‌اندازی شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند