کمپ در دوره ریاست‌جمهوری رونالد ریگان به‌عنوان مشاور ویژه رئیس‌جمهور در امور امنیت ملی انجام وظیفه می‌کرد. در این مراسم تحلیلگران بیشتر در مورد بحران کنونی، منافع آمریکا و احتمال وقوع جنگ صحبت کردند.

به گزارش «انتخاب»، کنت پولاک یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم بود. وی به‌عنوان محقق مسائل سیاسی-نظامی در اندیشکده امریکن اینترپرایز فعالیت می‌کند. او همچنین قبلا به‌عنوان مدیر پروژه خلیج فارس در شورای امنیت ملی انجام وظیفه می‌کرد. پولاک معتقد است که رویکرد ترامپ در قبال تهران به شکست منجر خواهد شد. او اشاره کرد که خروج ترامپ از توافق هسته‌ای کمک زیادی به اصولگرایان کرد. در ادامه این مطلب آمده است: در زمان مذاکرات هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ بحث داغی بین پراگماتیست‌ها (عملگرایان) به رهبری روحانی با تندروها شکل گرفت. حامیان توافق هسته‌ای تصور می‌کردند که مشکلات ایران عمدتا اقتصادی هستند و آقای روحانی با امضای این توافق می‌تواند دوباره تجارت با دنیا را از سر بگیرد و خطر جنگ را از سر راه کشورش بردارد. تهران از این طریق می‌توانست تهدیدهای خارجی را دفع و دوباره حمایت مردم کشور را جلب کند.

اما اصولگرایان معتقد بودند که آمریکا قابل‌اطمینان نیست و ایران در حال گرفتار کردن خود در تله واشنگتن است. آنها می‌گفتند که آمریکا هیچ وقت به این پیمان متعهد نخواهد ماند و همه تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد. پال پیلار، تحلیلگر سابق در مرکز ضد‌تروریستی سیا و مقاله‌نویس وب‌سایت نشنال اینترست نیز در این بحث مشارکت داشت. پیلار هشدار داد که لیست ۱۲ درخواست مطرح شده توسط مایک پمپئو عملا اولتیماتومی هستند که هیچ کشور مستقلی آنها را نخواهد پذیرفت. پیلار اشاره کرد که چنانچه ترامپ به توافق برجام متعهد باقی می‌ماند، تهران نیز انگیزه‌ای برای خروج از آن نداشت. سازمان ملل، نهادهای اطلاعاتی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده‌اند که تهران تاکنون به همه بندهای برجام پایبند بوده است. اما خروج آمریکا از توافق، اعمال تحریم‌ها و تشدید تنش‌ها در منطقه احتمال درگیری نظامی بین دو کشور را افزایش داده است.

پولاک در ادامه گفت که اقدامات واشنگتن کمکی به بازگرداندن تهران به میز مذاکره نخواهند کرد. او اشاره کرد که اظهارات آقای ترامپ کمکی به کاهش تنش‌ها در منطقه نکرده است. پیلار نیز با این دیدگاه موافقت کرد و گفت که اقدامات آمریکا باعث تقویت جایگاه تندروها در ایران شده است. وی معتقد است که ایرانی‌ها اکنون کمتر به واشنگتن اعتماد دارند و تمایلی برای مذاکره نخواهند داشت. پولاک ادامه داد: «البته من معتقدم که ترامپ به‌دنبال دستیابی به یک توافق بهتر است. اما سیاست آمریکا دستیابی به این هدف را بسیار دشوار کرده است. مردم ایران از این موضوع بسیار ناراحت هستند که مزایای اقتصادی وعده داده شده در زمان امضای برجام محقق نشدند. بسیاری از آنها از بازگشت تحریم‌های اقتصادی نگران هستند.»

جاکوب هیلبران، از دبیران نشنال اینترست این سوال را مطرح کرد که آیا سیاست‌های ترامپ در واقع باعث تقویت تندروها در ایران شده است؟ او اشاره کرد که فشارهای دولت ترامپ کمک زیادی به تندروها کرده است و تهران انگیزه‌ای برای بازگشت به میز مذاکره ندارد. او همچنین این فرضیه را مطرح کرد که شاید تهران منتظر شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

اما پیلار با این دیدگاه مخالفت کرد. او گفت که ایران تحت فشارهای اقتصادی شدیدی قرار دارد و اروپایی‌ها وعده‌های خود را در پیاده‌سازی ساز و کاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا عملی نکرده‌اند. پیلار تاکید کرد که تحریم‌های ترامپ ضربه بزرگی به تهران وارد کرده است. باربارا اسلاوین، تحلیلگر شورای آتلانتیک نیز فرضیه هیلبران در مورد صبر کردن ایران تا پایان انتخابات ۲۰۲۰ را مطرح کرد. خانم اسلاوین تاکنون ۹ بار به ایران سفر کرده است. او هشدار داد که سیاست آشفته آمریکا باعث سردرگمی جامعه جهانی شده است؛ زیرا هیچ کس نمی‌داند که هدف نهایی دولت ترامپ از کمپین فشار علیه تهران چیست. او اشاره کرد که مقامات آمریکایی تقاضاهای مختلفی را مطرح کرده‌اند.

پیلار نیز با بیشتر صحبت‌های خانم اسلاوین موافقت کرد، البته او اشاره کرد که ظاهرا افراد نزدیک به آقای ترامپ اهداف متفاوتی نسبت به رئیس‌جمهور دارند. پیلار همچنین تصریح کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ برای مدتی طولانی به‌دنبال تغییر حکومت ایران بوده است. پولاک در ادامه گفت که احتمال برقراری ارتباط بین دو کشور بسیار پایین خواهد بود. به گفته او ظاهرا دولت ایران منتظر انتخاب یک رئیس‌جمهور جدید در واشنگتن است. دویل مکمانوس، خبرنگار لس‌آنجلس تایمز در ادامه در مورد سیاست‌های نماینده‌های دموکرات برای حل بحران کنونی صحبت کرد. او اشاره کرد که بیشتر آنها تاکید کرده‌اند که آمریکا نباید وارد جنگ‌های احمقانه شود و واشنگتن باید دوباره به توافق برجام بازگردد.

پیلار از وعده دموکرات‌ها برای بازگرداندن آمریکا به برجام استقبال کرد. اما او معتقد است که این به تنهایی کافی نیست. نماینده‌های دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ باید به‌طور صریح اعلام کنند که دیپلماسی تنها راه عبور از بحران کنونی است. بازگشت آمریکا به برجام می‌تواند نقطه شروع مناسبی برای این فرآیند باشد. هیچ کدام از مشارکت کننده‌ها در این مراسم معتقد نبودند که امیدی به ایجاد یک روزنه دیپلماتیک بین تهران و دولت ترامپ وجود دارد. ظاهرا ایران همچنان به موضع سرسختانه خود ادامه خواهد داد. شاید تنها گزینه موجود برای دو طرف مذاکره بر سر توافق قبلی و اعمال اصلاحات کوچک در آن باشد اما فعلا خطر تشدید تنش‌ها و وقوع درگیری نظامی وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند