رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته قوه‌قضائیه و تجلیل از شخصیت شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی به‌عنوان بنیان‌گذار دستگاه قضایی در نظام اسلامی گفتند: شهید بهشتی، انسانی صاحب فکر و اراده، قوی، منضبط، اهل کار، با نشاط و به معنی واقعی یک نعمت بزرگ بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اهمیت قوه‌قضائیه را مبتنی بر وظیفه اصلی آن یعنی «اقامه عدل» دانستند و افزودند: قوه‌قضائیه در نظام جمهوری اسلامی همچون نهالی جدید روزبه‌روز رشد کرده و در دوره‌های مختلف پیشرفت‌هایی داشته است که در دوره جدید نیز باید نسبت به دوره‌های قبل، پیشرفت و آورده جدیدی داشته باشد.

ایشان با تاکید بر اینکه مهم‌ترین ماموریت قوه‌قضائیه در دوره جدید، «ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون‌اساسی» است، خاطرنشان کردند: تحول به معنای استفاده از شیوه‌های کارآمدتر و موثرتر و بهینه شدن شیوه‌های قبلی و همچنین رفع نقص‌ها، خلأها و اشکالات گذشته است.

رهبر انقلاب اسلامی ایجاد تحول در قوه‌قضائیه را نیازمند «طراحی کلان» و «برنامه مدون و زمان‌بندی‌شده» دانستند و گفتند: برای ایجاد تحول، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، پنجاه درصد کار است و پنجاه درصد بقیه مربوط به تحرک و اقدام و عمل است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز امیدواری به تحقق تحول در قوه‌قضائیه در دوره جدید، تاکید کردند: باید اجرای سند آماده شده‌ تحول، بدون تاخیر شروع شود.

ایشان در ادامه با اشاره به وظایف گسترده قوه‌قضائیه در قانون‌اساسی و جایگاه بسیار مهم این قوه افزودند: «احیای حقوق عامه که گستره وسیعی از اقتصاد و امنیت تا عرصه بین‌المللی را در بر می‌گیرد»، «گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»، «پیشگیری از وقوع جرم» و «نظارت بر حُسن اجرای قانون» از جمله این وظایف مهم است که اجرای آنها نیازمند شیوه‌های نو و ابتکاری و انسان‌های توانا است.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از وظایف مهم قوه‌قضائیه را «مبارزه سختگیرانه با فساد» در درون قوه و در خارج از قوه برشمردند و تاکید کردند: مبارزه با فساد در درون قوه‌قضائیه در اولویت است، زیرا حتی یک عنصر ناباب در دستگاه قضایی می‌تواند زحمات قضات شریف و پاکدامن و کارکنان امین این قوه را در سراسر کشور مخدوش کند و تاثیرات مخربی بر جا بگذارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: گناه فردی که مسوول مبارزه با فساد است و دچار فساد می‌شود، چند برابر و نابخشودنی است، بنابراین در این موضوع سختگیری شود. ایشان با اشاره به تهمت و بدگویی و تعرض به قوه‌قضائیه به‌ویژه در فضای بی‌در و دروازه مجازی خاطرنشان کردند: در طول تاریخ، امیرمومنان یعنی مظهر کامل عدالت را هم به بی‌عدالتی متهم می‌کردند، بنابراین فضاسازی و تهمت نباید در عزم و اراده و فعالیت‌ها تاثیر منفی بگذارد.

رهبر انقلاب «تصویرسازی از قوه‌قضائیه در افکار عمومی» را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید در این زمینه کاملا مراقب و هوشیار بود چراکه برخی حوادث ممکن است خصوصیات یک قوه‌قضائیه خوب یعنی شرافت، صداقت و عدالت را در چشم مردم، بر عکس جلوه دهد.

ایشان در تبیین خصوصیات ضروری دستگاه قضا در افکار عمومی تاکید کردند: دستگاه قضا در چشم مردم باید در «انتصابات، احکام، گفتار و رفتار» دارای «حکمت» باشد و مردم کارهای این قوه را متکی بر کار «علمی و کارشناسی» ببینند. «برخورداری از گوش شنوا در همه مراحل قضایی و صبر و حوصله شنیدن از همه شاکیان و متهمان» و نیز «برخورداری از قاطعیت و اقتدار» دو خصوصیت دیگری بود که رهبر انقلاب آنها را برای تصویر دستگاه قضا در افکار عمومی، کاملا ضروری خواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها» را ضربه به اقتدار قوه‌قضائیه دانستند و خاطرنشان کردند: وقتی پرونده‌ای ۱۰ سال در محاکم به نتیجه نمی‌رسد، از نظر مردم نشان‌دهنده ناتوانی و سردرگمی دستگاه قضایی در این پرونده است، بنابراین باید پرونده‌ها با سرعت لازم به نتیجه برسند و احکام صادر شده اجرا شوند.

رهبر انقلاب «رفتار، گفتار، عملکرد و تبلیغات صحیح» را زمینه‌ساز ترسیم تصویر مناسب از قوه‌قضائیه در اذهان عمومی خواندند و افزودند: همه دستگاه‌ها از جمله صداوسیما باید به دستگاه قضا کمک کنند. رهبر انقلاب دقت در انتصابات قضایی را مهم برشمردند و با استناد به فرمان امیرمومنان به مالک اشتر درباره انتخاب برترین مردم برای قضاوت افزودند: مسوولان و مدیران قضایی این فرمان تاریخی را حتما مطالعه کنند و در انتصابات و گزینش‌ها خصوصیاتی را که امیرمومنان مورد تاکید قرار داده، ملاک عمل قرار دهند.

«توجه به اخلاق و روش‌هایی که در روند ظاهرا خشک کارهای دستگاه قضا باعث تلطیف می‌شود»، توصیه دیگر رهبری به مسوولان قضا بود. ایشان افزودند: با همه مراجعان و در همه مراحل قضایی خوش رفتار، با حوصله و صبور رفتار کنید و با توصیه به عفو و گذشت، به روش‌هایی نظیر احیای حکمیت و استفاده صحیح از شوراهای حل اختلاف اهمیت دهید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به مسائل روز، افزودند: این روزها خبرگزاری‌های خارجی به نقل از کارشناسان، مکرر اذعان می‌کنند که ملت ایران را نمی‌توان با فشار و تهدید و تحریم به زانو درآورد. البته این واقعیت ناشی از حوادث ماه‌های اخیر نیست، بلکه نتیجه چهل سال ایستادگی، عزت، عظمت و اقتداری است که ملت ایران از خود نشان داده است.

ایشان، پیروزی انقلاب را نقطه بیرون آمدن ملت از «لاک ذلت و توسری خوری» برشمردند و خاطرنشان کردند: در چهار دهه اخیر، تلفیق هویت ایرانی با خصوصیات اسلامی، موجب شده فشارهای زورگویان جهانی، تاثیری در روند حرکت ملت نداشته باشد.

رهبر انقلاب حضور همیشگی در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن و روز جهانی قدس و همچنین شرکت در انتخابات متعدد را نشانه عزم و اراده تحسین برانگیز ملت دانستند و افزودند: در اواخر امسال نیز انتخابات داریم که معتقدم با وجود تردید افکنی برخی‌ها، مردم در آن انتخابات نیز با شور و شوق شرکت می‌کنند و عظمت خود را نشان می‌دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتهامات، اهانت‌ها و دشنام‌های شریرترین حکومت جهان یعنی آمریکا به ملت ایران را یادآور شدند و افزودند: منفورترین و خبیث‌ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملت‌ها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار می‌دهد، اما مردم ایران از این اعمال زشت آمریکا جا نمی‌خورند و عقب نمی‌نشینند.

ایشان تحریم‌های آمریکا را ظلمی بارز به ملت ایران خواندند و تاکید کردند: ملت مظلوم اما در عین حال مقتدر ایران، به فضل الهی، همچنان مثل کوه می‌ایستد و با قوت به حرکت خود ادامه می‌دهد و به همه مقاصد مورد نظرش دست می‌یابد. رهبر انقلاب، پیروزی نظام اسلامی بر همه توطئه‌ها از جمله جنگ، فتنه، نفوذ، تحریکات تروریستی و دیگر اقدامات خباثت‌آمیز آمریکا را نشانه آشکار حمایت پروردگار از این ملت خواندند و افزودند: بخش اصلی اقتدار ملت مرهون اعتقاد عمیق به حمایت‌های الهی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد مذاکره آمریکا را یک «فریب» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن وقتی نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگی ملت ایران، پیشنهاد مذاکره می‌دهد و می‌گوید ملت ایران باید پیشرفت کند، البته این ملت حتما پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطی که شما نزدیک نشوید.

ایشان با یادآوری همه کاره بودن آمریکا و انگلیس در دوران رژیم پهلوی گفتند: شما عامل عقب‌ماندگی ملت ایران در آن دوره منحوس هستید و الان هم حضور شما جز عقب‌ماندگی و توقف پیشرفت ایران هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

رهبر انقلاب هدف اصلی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «خلع‌سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران» خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می‌خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می‌خواهند سر ملت بیاورند.

ایشان افزودند: اگر در مذاکرات حرف او را قبول کردی پدر ملت در می‌آید و اگر قبول نکردی همین فضاسازی‌های سیاسی، تبلیغات و فشارها ادامه خواهد یافت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سوءاستفاده آمریکایی‌ها از ابزار حقوق بشر گفتند: شما حدود ۳۰۰ مسافر بی‌گناه را در آسمان می‌کشید، با کمک به سعودی‌ها در یمن جنایات مکرر می‌کنید، آن وقت از حقوق بشر دم می‌زنید.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان تاکید کردند: ملت ایران با ادامه راهی که اسلام، انقلاب و امام ترسیم کرده‌اند، اهداف با ارزش و جذاب خود یعنی دستیابی به عزت، رفاه مادی، پیشتازی در علم و آرامش و امنیت اجتماعی را محقق خواهد کرد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در گزارشی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله بهشتی، ضمن ارج نهادن به تلاش‌های صورت گرفته در قوه قضائیه در ادوار گذشته، خاطرنشان کرد: تحول در دستگاه قضایی که خواست رهبری، همه مردم و کارکنان دستگاه قضایی است، ضرورت دارد.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به آمادگی قضات و کارکنان قوه‌قضائیه برای تحول زمان‌بندی شده در این دستگاه، افزود: ما در دستگاه قضایی به‌دنبال کاهش جمعیت کیفری، کاهش ورودی پرونده، اصلاح نظام دادرسی و برطرف شدن موانع فرآیند دادرسی هستیم.

رئیس قوه‌قضائیه «امیدآفرینی در همه لایه‌های اجتماعی» را لازمه تحول دانست و افزود: تلاش می‌کنیم دستگاه قضایی ملجأ و پناهگاه مردم شود. حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: قوه قضائیه وظیفه نظارت بر اجرای صحیح قانون و نظارت بر حُسن اجرای امور را بر عهده دارد و این قوه در موضوع حقوق عامه به‌عنوان مطالبه‌گری جدی اقدام خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه از فعال شدن بخش‌های مبارزه با فساد به‌ویژه فساد اقتصادی در چارچوب بیانیه گام دوم خبر داد و خاطرنشان کرد: خود را موظف می‌دانیم که با همه قوا و بخش‌های حاکمیتی همکاری و همیاری کنیم و با صدور حکم عادلانه، متجاوزان به قانون و حقوق مردم و بیت‌المال را سر جای خود بنشانیم.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری

 

02-01

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند