رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود دانشجویان و جوانان را به بهره‌گیری از فرصت کم‌نظیر ماه مبارک رمضان برای تقویت رابطه با خداوند متعال توصیه کردند و گفتند: این فرصت مغتنم انس با قرآن و نماز و دعا را به یک عادت نیکو و ماندگار تبدیل کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، جلسه دانشجویی امروز را جلسه‌ای پر نشاط و روحیه جوانی و سرزندگی را موجب پیشرفت و استفاده از فرصت‌ها در کشور برشمردند و افزودند: در مطالب‌تان غالبا دردها و نگرانی‌ها را بیان کردید، من نیز با بیان نگرانی‌ها و اشکال‌ها کاملا موافقم ولی توجه داشته باشید اگرچه روحیه نشاط و طلبکاری خیلی خوب است اما در بیان تعابیر و انتقادها باید دقت کنید چرا که بی‌دقتی در بیان، علاوه بر مواخذه خدایی، آثار نامطلوب دیگری خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با اشاره به چند مورد از مطالب دانشجویان و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا اشکالات و کمبودهای کنونی ناشی از اشکال ساختار است یا ضعف کارگزاران» گفتند: ساختار قانون اساسی ساختار خوبی است و اشکالی ندارد، البته در همه کشورها از جمله در کشور ما ساختارها در طول زمان تکمیل و نواقص و خلأهای آنها برطرف می‌شود، مانند اینکه در گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نداشت اما امروز وجود دارد.

ایشان درخصوص ایده «نظام پارلمانی» خاطرنشان کردند: این مسائل را در مجمع بازنگری قانون اساسی به تفصیل بحث کردیم و به این نتیجه امروز رسیدیم، چراکه مشکلات نظام پارلمانی برای کشور بیش از مشکلات نظام ریاستی است.

رهبر انقلاب در جمع‌بندی پاسخ به این سوال تاکید کردند: در ساختار مشکلی وجود ندارد البته امکان کم و زیاد کردن آن وجود دارد، اما کارگزاران، اشکال‌ها، کوتاهی‌ها، ناتوانی‌ها و سلایق گوناگونی دارند که نتیجه آن این کمبودها می‌شود. البته اشتباه‌های ما مسوولان مانند اشخاص عادی نیست و شکاف‌های بزرگی در متن جامعه ایجاد می‌کند.

نکته بعدی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن پرداختند، انتقاد یکی از دانشجویان از روند نامناسب خصوصی‌سازی‌ها و درخواست توقف آن بود. ایشان با اشاره به خطاهای بزرگ انجام‌ شده در زمینه خصوصی‌سازی، گفتند: بنده در این خصوص مکررا تذکراتی داده‌ام که در برخی موارد منجر به اصلاح یا توقف کار نیز شده است، اما اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد و کشور ما است و نباید جلوی آن گرفته شود، بلکه باید جلوی لغزش‌ها و خطاها درخصوصی‌سازی گرفته شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به یکی دیگر از مطالب مطرح شده در این جلسه، تاکید کردند: من همواره جریان جوان انقلابی را تایید کرده و می‌کنم، البته این به معنای تایید یک کار خلاف یا غلط نیست که ممکن است از تعدادی جوان انقلابی سر بزند. بنابراین من خطا را تایید نمی‌کنم اما جوان انقلابی را حتما تایید می‌کنم و اگر چیزی غیر از این نقل شد، حتما آن را قبول و باور نکنید.

«اقدام برخی‌ها در نسبت دادن تصویب برجام به رهبری» سوال دیگر یکی از دانشجویان بود که رهبر انقلاب اسلامی درباره آن گفتند: شما البته چشم و هوش دارید و همه چیز را می‌فهمید. در آن نامه‌ای که درباره برجام به مسوولان نوشتم مشخص است که تصویب باید چگونه باشد. در آن نامه شرایطی ذکر شده که در آن صورت، تصویب می‌شود.

ایشان افزودند: البته اگر آن شرایط و خصوصیات اجرا و اعمال نشد، وظیفه رهبری این نیست که وسط بیاید و بگوید برجام نباید اجرا شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: این بحث که وظیفه رهبری در این‌گونه مواقع اجرایی چیست، مقوله‌ای است، اما معتقدم در زمینه‌های اجرایی نباید رهبری وارد میدان شود و کاری را اجرا کند یا جلوی آن را بگیرد، مگر در مواردی که به حرکت کلی انقلاب ارتباط پیدا می‌کند که در آنجا وارد می‌شویم.

ایشان خاطرنشان کردند: من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسوولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امورخارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.

رهبر انقلاب اسلامی یک توصیه ‌روشی نیز درباره نحوه بیان انتقادها به دانشجویان داشتند و گفتند: بعضی دوستان انتقادهایی کردند که خوب و بسیاری از آنها نیز بجاست، اما لحن انتقاد را تند نکنید، در بیان انتقادها نقطه‌ضعف به طرف مقابل ندهید و جوری حرف نزنید که بتوانند شما را در مراجع قضایی محکوم کنند و از افراط‌وتفریط در بیان، و نفی قاطع یک مجموعه بپرهیزید. شما فرزندان من هستید تلاش کنید صحبت‌تان درست بیان شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به برخی اقدامات و فعالیت‌های مجموعه‌های دانشجویی در عرصه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌خصوص در یک سال گذشته اشاره کردند و افزودند: حمایت‌های مجموعه‌های دانشجویی از کارگران و ورود به نحوه واگذاری‌ها در مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه و ماشین‌سازی تبریز یا مطالبه از سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخی موضوع‌ها و همچنین برگزاری تجمع‌ها در حمایت از مردم یمن و موضع‌گیری درباره حوادث نیوزیلند و نیجریه اقدامات خوبی بود که انجام گرفت.

ایشان در عین حال مجموعه‌های دانشجویی را به رعایت متانت و عقلانیت، در کنار نشان دادن اقتدار روحی و معنوی توصیه موکد کردند و گفتند: در اجتماعات و مطالبه‌گری‌ها، سخن منطقی تاثیرگذار خواهد بود و من ضمن تایید اینگونه حرکت‌ها بر استمرار آنها تاکید دارم.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری توصیه‌های قبلی خود به مجموعه‌های دانشجویی درخصوص نهضت کتابخوانی و لزوم مطالعه مستمر، خاطرنشان کردند: متاسفانه این حرکت، روال مطلوبی ندارد و مجموعه‌های دانشجویی و هیات‌های اندیشه‌ورز آنها باید نسبت به طراحی برنامه‌های مطالعاتی برای دانشجویان، اقدام کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقدمه بحث اصلی خود با اشاره به بیانیه گام دوم افزودند: این بیانیه یک ترسیم کلی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی است که در آن چهار نقطه اصلی و کلیدی وجود دارد: ۱- عظمت وقوع و ماندگاری انقلاب اسلامی ۲-‌عظمت کارکرد انقلاب اسلامی تا به امروز ۳- عظمت چشم‌اندازی که انقلاب اسلامی باید به آن برسد و ۴- عظمت نقش نیروی جوان متعهد در مسیر پیش‌رو.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه انقلاب در چهل سال گذشته در عرصه‌های گوناگون بشری و ملی از جمله سیاسی، اجتماعی، علمی، عدالت و آزادی، کارکرد برجسته و ممتازی داشته است، خاطرنشان کردند: اکنون ما نیازمند یک حرکت عمومی منضبط، پرسرعت و همراه با پیشرفت محسوس و با محوریت جوان متعهد و حزب‌اللهی، به سمت چشم‌انداز و اهداف بلند انقلاب اسلامی هستیم تا حضور تاثیرگذار جوانان در نظام مدیریتی کشور تحول به‌وجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامی پس از تشریح چهار نقطه اصلی بیانیه گام دوم و تبیین اهمیت فوق‌العاده ایجاد یک حرکت عمومی برای رسیدن به چشم‌انداز روشن انقلاب به طرح یک سوال اساسی پرداختند: جوانان چگونه و در چه فرآیندی می‌توانند به این حرکت عمومی ورود و در آن نقش‌آفرینی کنند؟ ایشان در مقدمه پاسخ به این سوال گفتند: هر حرکت عمومی منضبط، صحیح و عقلانی به چهار عنصر نیاز دارد: «شناخت واقعی از صحنه»، «جهت‌گیری مشخص»، «برخورداری از عامل یا عوامل امیدبخش» و «اتخاذ راهکارهای عملی برای هدایت این حرکت عمومی.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث «نیاز هر حرکت عمومی به شناخت صحیح از صحنه» خاطرنشان کردند: کسانی که محور و محرک این حرکت هستند، باید از عناصر موجود و درگیر در صحنه شناخت کافی داشته باشند و بدانند که «جمهوری اسلامی در چه وضعی است»، «فرصت‌ها و تهدیدهایش چیست» و «دوستان و دشمنانشان چه کسانی هستند.» رهبر انقلاب در زمینه دومین عنصر هر حرکت عمومی یعنی «جهت‌گیری مشخص» نیز افزودند: جهت‌گیری حرکت عمومی ملت ایران به سمت تشکیل جامعه اسلامی و در نهایت تمدن پیشرفته اسلامی است.

ایشان وجود نقطه روشن و امیدبخش را باعث پیشروی و استمرار هر حرکت عمومی خواندند و افزودند: ظرفیت‌های اثبات شده ملت ایران در شکل‌دهی و به سرانجام رساندن کارهای بزرگ (که در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی ظهور کامل داشت)، مهم‌ترین نقطه امید حرکت عمومی ملت ایران به سمت تحقق اهداف و چشم‌انداز روشن کشور است.

رهبر انقلاب وعده صادق و تخلف ناپذیر الهی درباره نصرت یاری‌کنندگان دین خدا را نقطه امیدبخش دیگری برشمردند و افزودند: فرسودگی و انحطاط تردیدناپذیر تمدن غربی که البته بروز ملموس آن زمانبر خواهد بود، نقطه امید دیگری در روند حرکت عمومی ملت ایران است.

ایشان «ارائه راهکارهای عملی» را چهارمین عنصر هر حرکت عمومی خواندند و خاطرنشان کردند: تبیین این عناصر چهارگانه در افکار عمومی به ذهن فعال و زبان گویا نیاز دارد اما عنصر چهارم به برنامه‌ریزی، هدایت، تمرکز، فعالیت لحظه به لحظه و پیگیری نیز نیاز دارد تا کاروان عظیم جامعه و به ویژه جوانان را به پیش ببرد.

رهبر انقلاب اسلامی از همین زاویه به بیان پاسخ سوال اصلی بحث یعنی «چگونگی ورود و نقش‌آفرینی جوانان در حرکت عظیم ملت ایران» پرداختند و تاکید کردند: برنامه‌ریزی و ارائه راهکار برای هدایت حرکت عظیم ملت بر عهده جریان‌ها و حلقه‌های میانی از جمله تشکل‌های دانشجویی است که غالبا مجموعه‌های جوان، خوشفکر و فعال هستند و می‌توانند نقش و شأن محور بودن حرکت عمومی جامعه را برعهده بگیرند. ایشان در بیان نمونه‌هایی عینی برای ورود و محوریت یافتن جوانان، به تشکیل کارگروه‌های فرهنگی در سراسر کشور از جمله در مساجد اشاره کردند و افزودند: تعبیر آتش به اختیاری که قبلا بیان شد، مربوط به این‌گونه مجموعه‌ها است.

رهبر انقلاب با اشاره به تاثیرگذاری عمیق گروه‌های فرهنگی از اول انقلاب تاکنون خاطرنشان کردند: هر جا گروهی جوان با ذهن فعال و پویا شکل بگیرد، می‌تواند با تاثیرگذاری در محیط اطراف و دیگر مجموعه‌ها در «عزم و حرکت و بینایی و پیشرفت حرکت عمومی ملت» موثر باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «تشکیل گروه‌های سیاسی» را از دیگر روش‌های ورود و حضور موثر جوانان در عرصه حرکت عمومی کشور دانستند و خاطرنشان کردند: «حزب بازی» بی برکت است اما تشکیل گروه‌های فعال سیاسی با هدف فهم کردن و تحلیل موضوع‌ها و حوادث سیاسی و انتقال این تحلیل به دیگران، می‌تواند تاثیری بسیار اساسی داشته باشد.

«تشکیل میزگردها و کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها» راهکار دیگر رهبر انقلاب برای حضور موثر جوانان در صحنه بود. ایشان با ابراز ناخرسندی از کندی این حرکت تاکید کردند: جوانان منتظر حرکت رئیس دانشگاه یا مسوولان دیگر نباشند، خودشان با مطالعه خوب و با حضور افراد دارای ذهن فعال و زبان گویا این میزگردها و کرسی‌های آزاد اندیشی را شکل دهند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: درحال‌حاضر درصد زیادی از دانشجویان در تشکل‌ها فعال نیستند، اما اگر این گونه فعالیت‌ها انجام شود، درصد بیشتری از دانشجویان به تشکل‌ها و فعالیت‌های دانشجویی راغب می‌شوند.

«تشکیل گروه‌های نهضتی در داخل دانشگاه‌ها» و نیز «دعوت از دانشجویان کشورهای محور مقاومت برای بحث درباره مسائل بین‌المللی و مسائل مهم جهان اسلام» پیشنهاد دیگر رهبر انقلاب به دانشجویان برای حضور و هدایت حرکت عمومی ملت در مسیر تحقق افق روشن کشور بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «تشکیل گروه‌های علمی و همکاری با مراکز و شرکت‌های دانش بنیان» را نیز شیوه‌ای موثر خواندند و افزودند: ارائه خدمات از جمله حضور گروه‌های جهادی در مناطق مختلف راهکار بسیار مهم دیگری است که هر قدر تقویت و هدفدار شود می‌تواند میزان نقش‌آفرینی جوانان را در صحنه افزایش دهد.

«فعالیت‌های اطلاعاتی مردمی» به مفهوم اطلاع‌رسانی صحیح درباره مسائلی نظیر سوءاستفاده‌ها، قاچاق و مسائل مشابه و «حضور در مسائل اجتماعی صنوف مختلف» دو روش دیگری بود که رهبر انقلاب در بحث چگونگی ورود و تاثیرگذاری جوانان در عرصه حرکت عمومی کشور بیان کردند.

ایشان افزودند: البته همه این راهکارها باید با الهام از جهت‌گیری کلی کشور یعنی «رسیدن به جامعه اسلامی و تمدن پیشرفته اسلامی» صورت گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخش سخنانشان افزودند: این فعالیت‌ها به ورود نسل جوان متعهد به عرصه مدیریت کشور منجر خواهد شد و طبعا هنگامی که جوانان متعهد و حزب‌اللهی به معنای حقیقی کلمه، جزو مدیران ارشد کشور شدند، حرکت عمومی شتاب و رونق بیشتری خواهد گرفت.

ایشان با بیان نکته‌ای مهم گفتند: فعالیت‌هایی که با هدف ورود و تاثیرگذاری جوانان در جریان عمومی کشور صورت می‌گیرد، نباید به کارها و اهداف علمی مجموعه‌های جوانان ضربه بزند، بلکه باید هر دو کار را با هم به پیش برد، چراکه می‌توان هم نخبه پیشتاز علمی بود و هم در گروه‌های جهادی یا نشریات و مجموعه‌های دانشجویی فعالیت کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره نشریات دانشجویی نیز گفتند: کسانی که در این نشریات فعال هستند، می‌توانند با تشکیل مجموعه‌هایی، بعد از دوران دانشجویی نیز در عرصه نشر ادامه حرکت بدهند و موثر باشند.

ایشان با اشاره به انتظار جوانان و تشکل‌ها برای دعوت شدن به فعالیت و تاثیرگذاری تاکید کردند: مجموعه‌های دانشجویی نباید منتظر دعوت باشند، باید هرکس و هر تشکلی در هر زمینه‌ای توانایی دارد، خودجوش و البته با فکر و ذهن فعال و منضبط وارد عرصه شود و بدون توجه به مشکلات، تاثیرگذاری کند. رهبر انقلاب خنثی شدن توطئه‌های نرم دشمنان را از نتایج مهم «عمل جوانان و تشکل‌های دانشجویی به راهکارهای بیان‌شده» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن با هدف فلج کردن نسل جوان درصدد است آنان را به شهوات، مواد مخدر و برخی فعالیت‌های بیهوده در فضای مجازی مشغول و به نومیدی بکشاند اما با حرکات نشاط‌آور و امیدآفرین جوانان و مجموعه‌های دانشجویی، این توطئه نیز خنثی خواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عوامل مژده‌دهنده و امیدآفرین در کشور را بسیار بیشتر از عوامل مایوس‌کننده خواندند و با اشاره به برخی مطالب دانشجویان در این دیدار، به جوانان عزیز میهن تاکید کردند: حتی اگر صد اشکال و ایراد در مسوولان یا عملکرد دستگاه‌ها می‌بینید هرگز ناامید نشوید و با توکل به خدا، با مشکلات مبارزه و افق روشن آینده را محقق کنید. ایشان افزودند: شما جوانان اطمینان داشته باشید که زوال دشمنان بشریت یعنی تمدن منحط آمریکایی و زوال اسرائیل را شاهد خواهید بود. در ابتدای این دیدار ۱۱ نفر از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، آقایان:

- محمدامین مهدی‌پور، دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

- امین شریفی، نماینده هیات‌های دانشجویی و گروه‌های جهادی

- طه بیات، نماینده انجمن‌های علمی دانشجویی وزارت بهداشت و درمان

- رضا باستانی، دانشجوی دکترای حقوق و نماینده بنیاد علمی نخبگان

- سعید شعبانیان، نماینده کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها

- علیرضا شریفی، نماینده بسیج دانشجویی

- محمدحسین صبوری، دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

- رضا پیوندی، نماینده نشریات دانشجویی

- پیام مرادی، دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

و خانم‌ها:

- نرگس حسینی، نماینده دفتر تحکیم وحدت

- مرضیه افشارنیا، نماینده تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

به مدت دو ساعت دیدگاه‌ها و دغدغه‌های جامعه دانشجویی را بیان کردند.

مهم‌ترین محورهای سخنان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به این شرح است:

- انتقاد از استفاده نکردن مسوولان از ظرفیت‌های داخلی

- لزوم اصلاح نظام انتخاباتی با هدف تقویت احساس مشارکت مردم و جلوگیری از آسیب‌هایی همچون هزینه‌های هنگفت در انتخابات

- انتقاد از اشرافی‌گری و نمایش تجمل آقازاده‌ها

- ضرورت بازتعریف هویت اجتماعی زنان و دختران انقلابی و برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی آنان

- انتقاد از تبعیض میان دو نهاد آموزش عالی و آموزش و پرورش

- لزوم حمایت از جریان‌های انقلابی در دانشگاه‌ها

- انتقاد از اجرای پنهانی سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس

- اهمیت توجه به پژوهش و استفاده از جوانان مستعد در این حوزه

- انتقاد از برگزار نشدن جلسات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

- استفاده از ظرفیت جوانان برای تغییر سبک زندگی سلامت‌محور

- انتقاد از حضور نیافتن مسوولان در دانشگاه‌ها

- لزوم نگاه مساله‌محور در دانشگاه و شناسایی معضلات همه قشرها و تلاش برای حل آنها

- انتقاد از کم‌توجهی مسوولان دانشگاه‌ها به تخصیص بودجه برای فعالیت‌های فرهنگی

- لزوم ترسیم نقشه جامع پژوهشی به منظور شناسایی مشکلات ساختاری قوه‌قضائیه

- تاکید بر شفافیت قضایی و علنی بودن دادرسی‌ها به منظور جلوگیری از فساد

- مطالبه توجه به شهریه سنگین، شفافیت و نظارت همه‌جانبه و به‌کارگیری مدیران مومن و انقلابی در دانشگاه آزاد

- تاکید بر تدبیر مسوولان برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم

- انتقاد از نحوه خصوصی‌سازی که منجر به لطمه به تولید ملی، نابرابری و تعمیق شکاف اقتصادی شده است.

- لزوم اصلاح سازوکارهای دیپلماسی فرهنگی و انتقاد از رویکرد محافظه‌کارانه در این حوزه

- انتقاد از رویکرد منفعلانه در سیاست خارجی که منجر به ارائه تصویری غیرواقعی از نظام شده است.

- نفی پیشنهاد انفعالی مذاکره با آمریکا از زبان برخی افراد مرعوب و سیاست‌زده

- انتقاد از برخورد نامناسب با مطالبات معلمان، کارگران و پرستاران

- تقبیح رشد آسانسوری برخی آقازاده‌ها و جوانان فرصت‌طلب و وابسته احزاب و باندها به بهانه جوان‌گرایی

- انتقاد از عدم شفافیت در بررسی عملکردها و لزوم پاسخگویی مسوولان ارشد بیت رهبری

- تاکید بر پرهیز از شرطی کردن جامعه در برابر تصمیم‌های آمریکا

- انتقاد از برخورد با نشریات دانشجویی و دادگاهی کردن و تقابل سلیقه‌ای با آنها

- انتقاد از عملکرد وزارت نفت در تحریم و وابستگی بودجه به نفت و خام‌فروشی

- انتقاد از کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم و نیز قرار دادن میلیاردها دلار ارز دولتی در اختیار عده‌ای خاص

- انتقاد از مسوولیت‌ناپذیری و فرافکنی گروه‌های سیاسی

- انتقاد از فرصت‌سوزی و معطل کردن مناسبات سیاسی به برجام.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند