به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در مجمع رهبران برای صلح به پاریس سفر کرده است، با خانم ماریل دوسارنز، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه ملاقات کرد. خانم دوسارنز با ابراز خرسندی از این دیدار و تاکید بر اهمیت ایران، خواستار شنیدن دیدگاه دقیق تهران در خصوص تصمیم اخیر مبنی بر تعلیق اجرای برخی تعهدات برجامی بود. او گفت: این تصمیم و خروج ایران از برجام می‌تواند نتایج مثبت و ثبات ایجادشده بعد از توافق هسته‌ای را با مشکل مواجه سازد که این امر جای نگرانی دارد.

خرازی در توضیح مواضع جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مردم ایران نسبت به اروپا به‌دلیل اجرا نکردن تعهدات برجامی آنها و تبعیت از سیاست‌های تحریمی ترامپ و تن دادن به تصمیم‌های فراملیتی آمریکا به‌شدت بدبین هستند. او افزود: جمهوری اسلامی ایران با صداقت مذاکره کرد و در نتیجه آن توافق هسته‌ای که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم قرار گرفت، حاصل شد؛ لکن با وجود اجرای تعهدات از سوی ایران، اروپا فقط به موضع‌گیری سیاسی بسنده و در عملی کردن تعهدات خود کوتاهی کرد. رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: در نتیجه جمهوری اسلامی ایران براساس مفاد برجام تصمیم به تعلیق اجرای برخی از تعهدات خود گرفت.

خرازی گفت: فرصت دوماهه، فرصت خوبی برای اروپاست که با تسریع در اجرایی کردن اینس‌تکس برای تسهیل در مبادلات تجاری و مالی، کندی اقدام گذشته خود را جبران و از مرگ برجام جلوگیری کند. رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه نیز با ابراز ناراحتی از تصمیمات فراملیتی و فشارهای آمریکا به اروپا و انتقاد از خروج آمریکا از برجام، اذعان کرد: برجام نتوانسته در عمل خوب جلو برود. او اظهار کرد: اروپا و فرانسه برای پیشبرد و حفظ برجام، اراده و حسن‌نیت دارند و امیدواریم به راه‌حل مناسبی برسیم. دو سارنز همچنین بر اهمیت تبادل هیات‌های پارلمانی بین دو کشور برای شناخت بهتر واقعیت‌ها و دیدگاه‌های طرفین تاکید کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند