مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» از نگرانی دولت ترامپ از واکنش سخت جمهوری اسلامی به تحریم‌های نفتی آمریکا خبر داده و گفتند که کاخ‌سفید باید برای این پاسخ‌ها آماده شود. بر این اساس، ایالات‌متحده نگران است که ایران در واکنش به لغو معافیت‌های نفتی برای هشت کشور واردکننده و جنگ اقتصادی که برای به صفر رساندن صادرات نفت این کشور آغاز کرده، دارایی‌ها و پایگاه‌های آمریکا را در منطقه غرب آسیا هدف قرار دهد.

به گفته این مقامات، کاخ‌سفید احتمال می‌دهد که کشورهای واردکننده نفت از ایران به‌دنبال راه‌های جایگزین برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه تهران و ارتباط بسیار کم با سیستم مالی ایالات‌متحده باشند. «الیزابت روزنبرگ» مقام ارشد پیشین وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید: «گمان نمی‌کنم که صادرات نفت ایران قطع شود. شاید دچار کاهش شدیدی شود اما به صفر نمی‌رسد. ایالات‌متحده با چالش اجرایی بزرگی مواجه است.»

او با بیان اینکه واقعیت‌های بازار نفت دلیل دیگری است که آمریکا نخواهد توانست صادرات نفت ایران را به صفر برساند، توضیح می‌دهد: «انتظار ندارم به صفر برسد، زیرا تامین‌کنندگان کافی (نفت) وجود ندارد. هشدارهای قبلی کافی نیز داده نشده بود. سعودی‌ها نفت کافی برای پر کردن خلأ ایران ندارند و البته این اتفاق هم نمی‌افتد.»

سی‌ان‌ان به نقل از تحلیلگران سیاسی می‌نویسد که بروز یک اختلاف کوچک بین مقامات کاخ‌سفید بر سر رویکرد آمریکا در قبال ایران، می‌تواند دیگر اولویت‌های سیاست خارجی ایالات‌متحده را نیز تضعیف کند و این درحالی است که کاخ‌سفید همزمان تلاش می‌کند تا روابط نزدیک‌تری با هند و چین برای رسیدن به توافقات تجاری برقرار کند.

«هنری رم» تحلیلگر گروه اوراسیا درباره گزینه‌های پیش‌روی ایران برای واکنش به تحریم‌های آمریکا معتقد است: «اگر ایرانی‌ها انتخاب کنند که به این تحریم‌های نفتی واکنش سختی نشان دهند، به‌نظرم اولین تهدید استفاده از گزینه سایبری است، حال می‌خواهد به تعطیلی کشاندن پالایشگا‌ه‌های سعودی باشد خواه بانک‌های غرب آسیا. این محتمل‌ترین راهی است که خواهند رفت. همچنین با این روش، فشار کمتری روی ترامپ است تا او نیز واکنش نشان دهد و به این ترتیب خطر تقابل نسبتا کم می‌شود.»

کارشناسان همچنین می‌گویند که ایالات‌متحده در پر کردن خلأ نفتی ایجاد شده در بازار درپی کاهش صادرات نفت ایران مشکل خواهد داشت زیرا از یک طرف تنش‌ها با ونزوئلا تولید نفت سازمان اوپک (کشورهای صادرکننده نفت) را با مشکل مواجه کرده و از سوی دیگر درگیری‌های لیبی و تصمیم عربستان سعودی به کم‌کردن استخراج نفت نیز مزید بر علت هستند. حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت ایالات‌متحده به ریاست «دونالد ترامپ» به بهانه‌های واهی و ادعاهای بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

از جمله این تحریم‌ها، ممنوعیت خرید نفت برای کشورهای خارجی از ایران بود که در آبان‌ماه ۹۷ آمریکا به هشت کشور (هند، چین، ترکیه، کره‌جنوبی، ژاپن، تایوان، یونان و ایتالیا) معافیت‌هایی اعطا کرد تا برای قطع واردات آماده شوند. درحالی‌که مقامات دولت ترامپ که پیش‌تر از احتمال ضعیف تمدید معافیت‌های تحریمی واردات نفت از ایران صحبت کرده بودند، کاخ‌سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ دوم می (۱۲ اردیبهشت) این معافیت‌های نفتی را تمدید نخواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند