وی اظهار کرد: ما برای اینکه آمریکا را شکست دهیم و نگذاریم در سیاست‌هایش علیه ایران موفق شود، باید فعالیت‌های بین‌المللی خود را افزایش دهیم. برای افزایش این فعالیت‌ها نیز باید عضو کنوانسیون پالرمو و CFT شویم. البته ۸فروردین امسال، قطعنامه ۲۴۶۲ تحت عنوان «تهدید علیه صلح و امنیت بین‌الملل ناشی از اقدامات تروریستی، پیشگیری و مقابله با تامین مالی تروریسم» ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد صادر شده که برای تمام کشورهای عضو سازمان ملل لازم‌الاجراست و ۱۲ بار به FATF ارجاع می‌دهد. صدردرادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: ما اگر عضو دو کنوانسیون باقی‌مانده FATF نشویم، اولا به دنیا اعلام می‌کنیم که می‌خواهیم فعالیت های تروریستی انجام دهیم، دوم اینکه می‌خواهیم پولشویی و قاچاق اسلحه و مواد مخدر کنیم. از طرف دیگر وقتی این دو لایحه تصویب نشود، حتی کشورهایی که تا امروز با ما همکاری دارند نیز دیگر نمی‌توانند به همکاری خود ادامه دهند و نیز از امتیازاتی که این دو کنوانسیون فراهم می‌کنند، به‌ویژه امکان سرمایه‌گذاری خارجی، محروم می‌شویم.

محمد صدر با بیان اینکه با تصویب لوایح FATF خللی به کمک ایران به گروه‌های مقاومت وارد نخواهد شد، اظهار کرد: مطابق همان لایحه CFT، هر کشوری تعریف خود را از تروریسم دارد. ما گروه‌هایی را تروریست می‌نامیم که در شورای‌عالی امنیت ملی کشور خودمان به تصویب رسیده باشد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی اعضا خیال می‌کنند که اگر این لوایح تصویب شود برای نمونه حزب‌الله، حماس یا برخی گروه‌های فلسطینی جزو تروریست‌ها قرار می‌گیرند. درحالی‌که چنین برداشتی اشتباه است و هر کشوری تعریف خود را از تروریسم دارد. اگر دو لایحه باقی‌مانده از لوایح FATF تصویب نشود، در روابط تجاری، بانکی و مالی حتی با کشورهایی که امروز با ما همکاری می‌کنند دچار مشکل می‌شویم و سرمایه‌گذاری خارجی ما مسدود می‌شود و دقیقا تبدیل به هدیه بزرگی برای ترامپ می‌شود که بتواند از طریق آن تحریم‌های یک‌جانبه خود را از این طریق چندجانبه و بین‌المللی کند.

ادامه مذاکرات دولت با مجمع تشخیص

از سوی دیگر لعیا جنیدی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با «ایلنا» گفت: دولت بین دو مطلب یعنی تحریم سپاه و الحاق به کنوانسیون‌ها رابطه‌ التزامی نمی‌بیند و معتقد است برای حفظ کانال‌های باقی مانده حتی با کشورهایی که با ما مراودات تجاری دارند مانند هند، چین، روسیه،‌ ترکیه و عراق نیاز است این کار را انجام دهیم. او افزود: درخصوص معاهدات «CFT» و «پالرمو» مذاکرات دولت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، افرادی که به‌عنوان نماینده از سایر نهادها مانند مجلس شورای اسلامی و دیگر جاها در جلسات مجمع حضور دارند درجریان است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند