بیژن زنگنه در پاسخ به این سوال درباره سیاست‌های گازی کشور گفت: فکر می‌کنم درخشان‌ترین عملکرد صنعت نفت را در این سال‌ها در بخش گاز داشتیم. متوسط تولید گاز در سال ۹۱، ۶۲۰ میلیون متر مکعب بوده که این میزان در سال ۹۷ به ۸۵۰ میلیون متر مکعب رسیده است. این یعنی تولید گاز ۳۰ درصد افزایش داشته است. به گفته وی بالاترین تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۹۱، ۲۸۰ میلیون متر مکعب بوده که این میزان در سال ۹۷ به ۶۱۰ میلیون متر مکعب رسید که به معنای رشد ۲/ ۲ درصدی است. ما برای اولین بار توانستیم به‌طور کامل از سهم خود استفاده کرده و بخشی از عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم. به گزارش «ایسنا» وزیر نفت با بیان اینکه سهم گاز تامین شده از پارس‌جنوبی از ۳۹ درصد به ۶۲ درصد رسیده است، گفت: پوشش گازرسانی روستایی از ۵۴ درصد در سال ۹۲ به ۷۹ درصد در سال ۹۷ رسید. اکنون نزدیک به ۹۴ درصد کل جمعیت کشور از گاز استفاده می‌کنند. زنگنه همچنین در تشریح اولویت‌های تخصیص گاز گفت: بازار ایران بخشی از بازار جهانی است. اگر گاز را به‌صورت خام صادر کنیم به ما می‌گویید چرا خام‌فروشی شده است. پس ما اینجا گاز را برای تولید داخل تبدیل می‌کنیم. اولین سیاست آن است که حداکثر جایگزینی گاز با فرآورده‌های نفتی مایع باشد. ۲۰ میلیون متر مکعب گاز در حمل‌ونقل به جای بنزین مصرف می‌شود. به گفته زنگنه با گازرسانی روستایی توانسته‌ایم بخش مهمی از گاز مایع و گازوئیل و نفت سفید را صرفه جویی کنیم که این بخشی از خوراک پتروشیمی است.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران سومین تولید‌کننده گاز دنیا بعد از آمریکا و روسیه است، گفت: ما در این سال‌ها بالاترین تولید گاز را از میدان‌های مشترک داشتیم که به هیچ نیروگاهی در سال ۹۷ محدودیت ندادیم که نتیجه آن را در زمستان دیدید.

زنگنه ادامه داد: گفته شده که بنده در عرصه گازرسانی رفیق‌بازی می‌کنم. مگر این اتفاق شدنی است؟ اگر باشد بنده با ۲۸۰ نماینده رفیق بازی کرده‌ام! وضعیت گازرسانی در همه جای کشور به جز کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی بهتر شده است که همه بالای ۸۵ درصد گازرسانی داشته‌اند. او درباره وضعیت قرارداد گاز با کشورها هم گفت: قرارداد صادرات گاز با ترکیه با تمام ظرفیت درحال اجرا شدن است.

قرارداد با عراق نزدیک به ۶۰ میلیون متر مکعب در روز بوده که به هر میزان لازم باشد صادر می‌کنیم. قرارداد ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قرارداد پاکستان هم وجود دارد که طرف پاکستانی تعهداتش را اجرا نکرده، روز گذشته این موضوع را نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرده که از سمت آمریکا، عربستان و امارات تحت فشار سیاسی است.  بعد از پاسخ‌های زنگنه، خادمی گفت که از توضیحات وزیر قانع نشده است. به همین دلیل پاسخ‌های وزیر به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۱۲ رای موافق، ۵۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در مجلس از پاسخ‌های وزیر قانع شدند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند