روحانی همچنین آمریکا را به رونمایی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر تهدید کرد و با اشاره به افتتاح ۱۱۴ دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته‌ای در سالروز ملی فناوری هسته‌ای گفت: اگر شما تا دیروز از سانتریفیوژ IR۱ می‌ترسیدید امروز IR۶ و زنجیره ۲۰ تایی آن را افتتاح کردیم و اگر بیش از این به ظلم و ستم خود ادامه دهید در آینده نه چندان دور IR۸ را هم مشاهده خواهید کرد. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در بسیاری از امور صبر و حوصله به خرج داده شده است، خطاب به طرف‌های مذاکره هسته‌ای کشورمان گفت: یکی از اعضای ۱+۵ تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشت و نشان داد که قابل اعتماد نیست لذا به بقیه ۵ عضو این گروه می‌گویم که به وظایف‌شان توجه داشته باشند. ما صبر می‌کنیم و صبر کردیم، اما صبر نیز آستانه‌ای دارد و در این آستانه ممکن است دولت و نظام ایران قدمی بردارد لذا برای آن روز هم فکری بکنید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما اگر صبر می‌کنیم به‌خاطر ضعف‌مان نیست، بلکه به‌خاطر تدبیر و منافع ملت ایران و منطقه است و از کسی ترسی نداریم. مسیر ما مسیر درستی است و امیدواریم دیگران بدانند که تاریخ نسبت به آنها قضاوت خواهد کرد و لذا پای پیمان و عهد خود باشید. رئیس‌جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه دشمنان نمی‌توانند جلوی پیشرفت علمی ایران را بگیرند، اظهار کرد: اگر هدف از تحریم‌ها این بود که قدرت نظامی ایران کاسته شود، از پارسال تا امروز به موشک‌ها و سلاح‌هایی دست یافته‌ایم که در مخیله دشمنان نمی‌گنجد و اگر مقصود از تحریم‌ها ایجاد اختلاف در داخل بود، از اردیبهشت پارسال که نغمه شوم تحریم را شروع کردید تا امروز وحدت ملت ایران روز به روز بیشتر شده است و امروز همه احزاب، گروه‌ها، نیروهای مسلح، اقوام و مذاهب یکپارچه در کنار یکدیگر قرار دارند.

کاخ سفید دوشنبه شب در اقدامی خصمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسما در لیست به اصطلاح تروریستی دولت آمریکا قرار داد. اقدامی که بلافاصله با واکنش شورای‌عالی امنیت ملی ایران مواجه شد و این شورا ضمن محکومیت شدید این اقدام، اعلام کرد که رژیم ایالات‌متحده آمریکا تمامی مسوولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهد داشت. روز گذشته نیز مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از پاسداران و خانواده‌های آنان به‌مناسبت روز پاسدار در پاسخ به اقدام دولت آمریکا تاکید کردند که «گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسید.»

در همین حال روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری، در مراسم سالروز ملی فناوری هسته‌ای و رونمایی از ۱۱۴ دستاورد جدید دانشمندان ایرانی در صنعت هسته‌ای که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به اقدام اخیر دولت آمریکا درخصوص سپاه پاسداران تصریح کرد: شما فکر کردید اگر سپاه را گروه تروریستی بنامید کسی آن را از شما می‌پذیرد. هیات‌ حاکمه کم‌تجربه آمریکا در دو سال اخیر در کجا موفق بوده است؟ از معاهده آب و هوا خارج شدید، آیا کسی از شما حمایت کرد؟ سیاه‌پوستان و مردم آمریکای لاتین را برای رفت و آمد تحت فشار قرار دادید، آیا کسی آن را تایید کرد یا قدس شریف را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردید آیا کسی آن را از شما پذیرفت؟ بدانید قدس برای همیشه پایتخت ملت فلسطین خواهد بود و اقدام و توطئه شما در تاریخ منطقه اثر نخواهد گذاشت. همچنین جولان را متعلق به متجاوزان صهیونیستی اعلام کردید، اما آیا کسی آن را از شما قبول کرد؟

روحانی خاطرنشان کرد: موقع اعمال تحریم علیه ملت ایران، اعلام کردید که در تابستان کار ایران تمام است. پس از آن زمان کریسمس و بعد ۲۲ بهمن و سپس آغاز سال جدید را به‌عنوان پایان کار ایران اعلام کردید. بدانید که همیشه در خطا بودید و باز هم در خطا هستید. 

بزرگ‌ترین آرمان سپاه 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه «هر شبی که برای عظمت و توسعه ایران بگذرد، از شب قدر افضل است»، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیروهای فداکار را خالقان شب‌های قدر این کشور دانست و تاکید کرد که سپاه مورد کینه و غضب آمریکا و صهیونیست‌ها است؛ چراکه همواره در کنار مردم و پرچمدار بزرگ مقاومت بود. حسن روحانی با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین آرمان، هدف و عمل سپاه پاسداران؛ مبارزه با تروریست‌ها بوده و هست، اظهار کرد: این سپاه بود که ملت‌های منطقه را از جنایت تروریست‌ها نجات داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شب قدر فقط شب‌های ۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان نیست، گفت: ما می‌توانیم شب قدری بیافرینیم که از این شب‌های قدر هم بالاتر است؛ هر شبی که تصمیم، اراده و نقشه ما برای رفاه این ملت و توسعه ایران و افزایش قدرت ملت باشد، آن شب از شب‌های قدر باارزش‌تر است. روحانی تاکید کرد: سپاه پاسداران و نیروهای فداکار در کشور تا صبح برای راحتی و استراحت مردم نخوابیدند و شب‌های زندگی خود را شب قدر ساختند.

فلسفه تشکیل سپاه 

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که سپاه برای چه به‌وجود آمد، گفت: دشمنان انقلاب گروهک‌هایی را در دامان خود تربیت کردند، با پول خود آنها را مورد حمایت قرار داده و مواد منفجره و تسلیحات در اختیارشان گذاشتند تا مسوولان کشور ما را به خاک و خون بکشند تا دوباره ایران به دورانی که زیر سلطه آمریکا بود، بازگردد ما در آن مقطع به یک نیروی مومن و فداکار نیاز داشتیم که در برابر آمریکا بایستد و امنیت و آرامش را برای ایران به ارمغان آورد و رأس این نیروها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

رئیس‌جمهور افزود: آن روزی که در خانه‌های تیمی در تهران و دیگر شهرها گروه‌های منافقان و چپ توطئه می‌کردند، چه کسی آنها را دستگیر و به دست عدالت می‌سپرد، چه کسانی فداکاری می‌کردند. تروریست‌ها و توطئه‌گران و دشمنان انقلاب را دستگیر می‌کردند و منافقان را ناکام می‌گذاشتند در رأس اینها پاسداران انقلاب اسلامی بودند. روحانی افزود: اگر عراق و سوریه از ما درخواست کمک کردند که در مقابله با تروریست‌ها و داعش به کمک آنها بشتابیم، ما ساعتی درنگ نکردیم و از شبی که اربیل و سلیمانیه در عراق در حال سقوط بود و گروه تروریستی داعش مردم را به خاک و خون می‌کشید، ملت ایران و سپاه لحظه‌ای برای کمک به عراق و مردم عراق درنگ نکردند. چه کسانی در عراق و سوریه با داعش جنگیدند و سلطه این گروه تروریستی را در منطقه پایان دادند؟ این ملت ایران و در رأس آن سپاه پاسداران بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: سپاهی که از روز تاسیس و فعالیتش، یکی از بزرگ‌ترین اقداماتش مبارزه با تروریسم بوده و در این راه شهدای فراوانی داده که آخرین آنها نیز در جاده خاش و زاهدان توسط اذناب آمریکا به شهادت رسیدند امروز از سوی دشمنان ملت ایران به‌عنوان تروریست خوانده می‌شود.

آمریکا در راس تروریسم 

روحانی در بخش دیگری از سخنانش، با طرح این سوال که چه کسانی امروز تروریست‌ها را تشویق و تجهیز می‌کنند و چه کسانی هستند که از داعش حمایت می‌کنند، گفت: آمریکا هنوز هم حاضر نیست با داعش بجنگد، به سران داعش پناه می‌دهد و از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند. رئیس‌جمهور افزود: شما که از گروه‌های تروریستی علیه ملت‌های منطقه استفاده می‌کنید، امروز مدعی مبارزه با تروریسم هستید؟ شما خودتان در رأس تروریسم در عالم هستید و در حمایت از تروریست‌ها همه کار کردید.

روحانی ادامه داد: کدام نیرویی بود که هواپیمای مسافربری ما را در آب‌های خلیج فارس سرنگون کرد جز شما که همواره در منطقه مداخله داشته‌اید و علیه مردم منطقه تلاش می‌کنید؟

رئیس‌جمهور تاکید کرد: شما بعد از حمله به هواپیمای مسافربری و کشتن مسافران بی‌دفاع هواپیما به دروغ گفتید که هواپیما را با هواپیمای نظامی اف ۱۴ اشتباه گرفتید و همه می‌دانند که این حرف چقدر بچگانه و دروغ است. شما با این کار تروریستی خواستید بگویید که خط قرمز نمی‌شناسید، زنان و بچه‌ها را می‌کشید و پیام شما حمایت از تروریسم در منطقه بود.

روحانی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران، گفت: شما امروز با تحریم خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

وی تاکید کرد: اگر مدعی هستید که با تحریم می‌توانید مانع پیشرفت و توسعه فناوری هسته‌ای ملت ایران باشید سخت در اشتباه هستید.

سوءاستفاده از بارندگی و سیلاب 

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دشمنان حتی می‌خواستند از بارندگی و سیلاب هم سوء‌استفاده کنند، اما ملت ایران با هوشمندی و یکپارچگی پاسخ قاطعی به آنان دادند. دشمنان خواستند بگویند که در جریان سیلاب بین ارتش و سپاه و دولت و نیروهای مسلح و شیعه و سنی اختلاف وجود دارد،‌ اما مردم اقصی نقاط کشور با وحدت و همدلی نشان دادند که در کنار هم قرار دارند. روحانی گفت: در حادثه اخیر در کنار استاندار، فرماندهان سپاه و ارتش حضور داشتند و در کنار سایر مسوولان اجرایی، نیروهای مسلح مشغول فعالیت بودند.

آمادگی روابط برادرانه با ملت‌های منطقه 

وی اضافه کرد: در برابر عصبانیت خود از ایستادگی و مقاومت ملت ایران تنها توانستید به زندگی روزمره مردم فشاری وارد آورید و مردم مواد غذایی مورد نیازشان را در سایه تحریم‌تان گران‌تر بخرند و این تنها هدفی بود که به آن رسیدید. ولی هدف اصلی شما این نبود. امروز هیچ‌کس در ایران طرفدار حکومت خائنانه و ظالمانه شما نیست و اگر با تحریم‌ها می‌‌خواستید ملت، دولت و نظام ایران از راه و اهداف خود برگردند و خودتان بر ایران و منطقه مسلط شوید، مطمئن باشید که در اشتباه هستید.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز روابط ایران با کشورهای منطقه بهتر از گذشته است، اظهار کرد: البته ما هر روز و شب زمزمه‌ها و وز وز شما را در گوش مسوولان منطقه می‌شنویم، ولی این زمزمه‌ها هیچ اثری ندارد و امروز بهترین روابط را با کشورهای منطقه و همسایه داریم. یکی دو کشور وجود دارد که آن هم تقصیر خودشان است و ما آمادگی داریم با همه ملت‌های منطقه رابطه برادرانه و حسن همجواری داشته باشیم. روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید، اظهار کرد: در سال ۹۲ وعده دادیم که سانتریفیوژها بچرخد و اقتصاد هم بچرخد و امروز سانتریفیوژها، بهتر و دقیق‌تر و با کیفیت‌تر از دیروز می‌چرخند و ملت ایران هم در توسعه علمی و اقتصادی، هر روز گام‌های جدیدی برمی‌دارد.

آرزوی دشمن برای بستن فردو 

رئیس‌جمهور همچنین در جریان رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای با ابراز خوشحالی از دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور گفت: آرزوی دشمن این بود که فردو برای همیشه بسته شود، ولی نه‌تنها فردو باز ماند بلکه هر روز میزبان تکنولوژی‌های جدید است. از سازمان انرژی اتمی، دانشمندان جوان و اساتید صنعت هسته‌ای کشور تشکر می‌کنم.