به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی المانیتور، دوازده سناتور آمریکایی روز پنج‌شنبه طرحی را ارائه دادند که حمله دولت دونالد ترامپ به ایران را بدون اجازه کنگره ممنوع می‌کند. این طرح که توسط سناتور تام اودال ارائه شده است و مورد حمایت سناتور برنی سندرز  قرارگرفته، نشان دهنده آخرین مورد از نزاع رو به افزایش میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بر سر آینده سیاست آمریکا درباره ایران است. این طرح اولین بار در ماه سپتامبر از سوی تام اودال سناتور دموکرات ارائه شد و گروه لابی‌گری لیبرال «جی استریت» با تاکید بر اینکه رویکرد غیرسازنده دولت ترامپ درحال بیگانه کردن متحدان کلیدی آمریکا است، خیلی فوری آن را تصویب کرد.

به گزارش المانیتور، بعید به نظر می‌آید که این طرح حمایت هر دو حزب را به‌دست آورد، چراکه سناتور اودال به تازگی در یک یادداشت در روزنامه واشنگتن‌پست گفته است که دولت ترامپ با سیاست‌‌هایش خطر جنگ با ایران را افزایش می‌دهد اما با توجه به اینکه مجلس نمایندگان اکنون در کنترل دموکرات‌‌ها است این طرح دست کم در این مجلس به تصویب خواهد رسید و به‌طور حتم به جنجال بر سر سیاست ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا منجر خواهد شد. این سناتور‌ها با ارائه طرح جدید خود تاکید کرد‌ه‌اند که سیاست‌‌ها و اظهارات رئیس‌جمهور ترامپ تنش‌‌ها در منطقه خاورمیانه را تشدید کرده و با خروج از توافق هسته‌ای با ایران به لفاظی‌‌های خود افزوده که دشمنی (با ایران) را تسریع کرده است. دولت آمریکا همچنین در آستانه یکساله شدن خروج از توافق هسته‌ای تحریم‌‌های بیشتری علیه ایران وضع کرده است و اخباری حاکی از این وجود دارد که دولت  ترامپ در تلاش است سپاه پاسداران ایران را یک گروه تروریستی اعلام کند.

المانیتور در پایان گزارش خود تاکید کرد اگر دموکرات‌‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ به پیروزی دست یابند برای اتخاذ رویکرد خود در قبال ایران و تصمیم درباره اینکه آیا به توافق هسته‌ای بازگردند یا نه، با فشار‌های رو به افزایشی روبه‌رو خواهند بود.