در همین حال شرکت اپراتور موبایل MTS روسیه در بازار ثانویه بورس نیویورک قرار دارد که به‌صورت داوطلبانه برای حل و فصل این پرونده با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده و وزارت دادگستری آمریکا وارد عمل شده است.

این شرکت بزرگ اپراتور روسی اعلام کرد موافقت برای بازجویی در مورد شرکت فرعی MTS در ازبکستان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ میلادی به پایان رسیده و جریمه از منابع مالی شرکت MTS که در سه ماه سوم سال ۲۰۱۸ میلادی ذخیره کرده است، پرداخت خواهد شد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اطلاعات ارائه شده را تایید و اعلام کرد صرف‌نظر از جرایم قضائی و مدنی، شرکت MTS برای پذیرش نظارت مستقل برای حداقل ۳ سال موافقت کرده است. این نهاد آمریکایی اعلام کرد MTS حداقل ۴۲۰ میلیون دلار پرداخت غیرقانونی به شرکت‌های بی‌نام انجام داده است که توسط یک مقام رسمی ازبکستانی کنترل می‌شدند.

 کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا اعلام کرد شرکت اپراتور موبایل MTS روسیه برای تقریبا یک دهه درگیر پرداخت‌های مخفیانه صدها میلیون دلاری به یک مقام ارشد فاسد ازبکستانی بوده است. البته شرکت MTS فعالیت‌های خود را در ازبکستان ۲ سال قبل متوقف کرد. به گفته مقامات MTS این حل و فصل به این شرکت اجازه تمرکز کامل برای انجام استراتژی تجارت شرکت MTS به‌منظور تبدیل شدن به یک کمپانی درجه یک در حوزه مخابرات دیجیتال را می‌دهد. بر پایه این گزارش، در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت VimpelCom که دومین اپراتور بزرگ روسیه است برای پرداخت جریمه ۷۹۵ میلیون دلاری به وزارت دادگستری آمریکا و رگولاتورهای هلندی بر سر پرونده‌ای مشابه توافق کرده بود. این شرکت روسی به همراه شرکت فرعی خود در ازبکستان متهم به دادن رشوه به یک مقام ارشد برای به‌دست آوردن بازار ازبکستان بوده است.