الشرق‌الاوسط این ادعا را با استناد به «گزارش‌های دیپلماتیک اروپایی که به بیروت ارسال شده‌اند» مطرح کرده است. بنا بر این گزارش‌ها چهار کشور اروپایی در نشست‌های خود با نمایندگان ایران خواسته‌اند که «به‌جای برخورد با جامعه بین‌المللی، خود را با آن تطبیق دهد.»

براساس گزارش الشرق‌الاوسط، نمایندگان کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان و ایتالیا که به‌عنوان گروه E۴ از آنها یاد می‌شود، به‌طور منظم جلساتی با نمایندگان ایرانی تشکیل داده‌اند تا درباره «اقدامات غیرقابل قبول در لبنان، سوریه، یمن و عراق» مذاکره کنند. یک «منبع آگاه اروپایی» به الشرق‌الاوسط گفته است که بر سر برخی از مسائل مطرح شده در این نشست‌ها طرفین به تفاهم رسیدند و در برخی دیگر اختلافات همچنان باقی ماند چراکه با مسائلی همچون متوقف کردن فعالیت‌ها و تلاش‌های ایران در زمینه حمایت مالی و نظامی از جریان‌های سیاسی در این کشورها برای کمک به آنها جهت رسیدن به آزادی، سروکار دارد و گروه E۴ تاکید کرده که چنین استدلالی غیرقابل قبول است و دربرگیرنده نادیده گرفتن حاکمیت ملی آن کشورها است. منابع این گروه در گفت‌وگو با الشرق‌الاوسط تاکید کرده‌اند که اعتراضات ایران به این درخواست‌ها، این گروه را از ادامه تلاش برای راضی کردن ایران جهت «عادی‌سازی روابط خود با غرب» باز نداشت چرا که این عادی‌سازی می‌تواند تاثیرات منفی درگیری رئیس‌جمهور آمریکا و ایران برای کشورهای اروپایی کاهش دهد.

این روزنامه در ادامه با توجه به این تنش‌ها ادعا کرد: ادامه این درگیری ممکن است امنیت تعدادی از کشورهایی را که تهران بر آنها تاثیر سیاسی داشته یا نیروهای نظامی خارج از سلطه حاکمیت در آن کشورها دارد، تهدید کند. این منابع آگاه همچنین در این باره گفته‌اند که «همگام با افزایش حملات لفظی ترامپ به ایران، فرانسه با در نظر داشتن اینکه گسترش تنش میان آمریکا و ایران خطرات زیادی را به‌دنبال دارد، رهبری این گروه چهار عضوی اروپایی را در آرام کردن اوضاع به عهده دارد.»

الشرق‌الاوسط می‌نویسد، کشورهای E۴ متعهد به سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هستند که دو هدف را در بر دارد: عدم حرکت ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای از طریق نگه داشتن ایران در توافق هسته‌ای و همچنین حمایت از امنیت ملی خود. این گروه همچنین از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ابراز تاسف و تاکید کرده است با مکانیزم «اینس‌تکس» به حمایت از برجام ادامه خواهد داد.

این روزنامه متعلق به خاندان سعودی در ادامه مدعی شده است: «کشورهای اروپایی سه مساله را مشخص کرده‌اند که ایران برای عادی‌سازی روابط با غرب باید آنها را در نظر بگیرد. اول آنکه باید «خطر قوای نظامی شیعه تشکیل شده توسط ایران» را به رسمیت بشناسد که به ادعای این روزنامه (این قوای نظامی) با نهادهای قانونی در کشورهای خود رقابت کرده و بسیاری از شهروندان عرب را در لبنان، سوریه، عراق و یمن تهدید می‌کنند. دوم، این گروه برنامه ملی ایران را برای تولید موشک‌های بالستیک و توسعه، تولید و به‌کارگیری این موشک‌ها در کشورهایی که ایران در آنها نیروهای نظامی دارد، رد می‌کند و مذاکره با ایران را به پایان یافتن این سیاست ایران منوط کرده‌اند. مورد سوم دست کشیدن ایران از تهدیدات خود برای موجودیت و امنیت رژیم صهیونیستی است.»

یک مقام ارشد لبنانی هم به الشرق‌الاوسط گفته است که نقش گروه E۴ خوب است اما مادامی که ترامپ بر موضع خود در خروج از توافق هسته‌ای اصرار بورزد، مشکل بتوان کاری کرد. کشورهای اروپایی باید با رئیس‌جمهور آمریکا برای رسیدن به راه‌حلی که نشان‌دهنده عقب‌نشینی ترامپ از مواضع سرسختانه او هم نباشد، توافق کنند و در این صورت سه شرط E۴ می‌تواند پس از افزودن بندهایی که به ایران نیز اطمینان لازم را بدهد، به پیش‌نویس یک توافق برای حل اختلافات موجود بدل شود.