رئیس‌جمهور مسائل بانکی در کشور را یکی از مشکلات دانست و گفت: بانک‌ها هم نعمت هستند که می‌توان از آنها برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی استفاده کرد و هم نیاز به اصلاحات دارند که در این راستا بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، دولت، مجلس، قوای سه‌گانه و به‌ویژه خود بانک‌ها باید کمک کنند.

روحانی با اشاره به گزارش استانداران مبنی بر اینکه بسیاری از زمین‌ها و امکانات به‌طور رها شده، در اختیار بانک‌ها قرار دارد، گفت: این مسائل باید در اسرع وقت حل و فصل شود و اگر نیاز به هماهنگی یا قانون دارد، باید به دولت اعلام کنید تا بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم ضمن اینکه بالاترین مسوولیت در این زمینه امروز بر عهده وزارت اقتصاد  و بانک مرکزی است و باید با تعیین زمان‌بندی، بانک‌ها را موظف به فروش مازاد اموال خود کنند. وی همچنین دراین نشست که با هدف تبیین سیاست‌های دولت، تقویت هماهنگی بین مدیران ملی و منطقه‌ای و بحث و بررسی پیرامون مشکلات استان‌ها تشکیل شد، اظهار کرد: یکی از مشکلات این است که مشخص نیست پولی که بانک مرکزی برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز تولید می‌دهد، چه میزان به‌طور کامل در این مسیر هزینه می‌شود که در این زمینه بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرکات و وزارت ارتباطات و فناوری، مسوولیت سنگینی برعهده دارند و باید در راستای شفاف‌‌سازی تلاش کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری،رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر مسیر گردش پولی که از بانک مرکزی برای تهیه مواد اولیه خارج می‌شود را به درستی نظارت نکنیم، دچار مشکل خواهیم شد، گفت: امروز یکی از مسائل مهمی که باید برای جلوگیری از قاچاق کالا مورد توجه قرار گیرد، مرزهای کشور است. امروز بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز از کشور قاچاق می‌شود به‌طوری که شبانه تعداد زیادی دام و گوسفند از مرز غربی کشور خارج می‌شوند و از سوی دیگر باید برای تهیه گوشت مورد نیاز مردم از کشوری دیگر با هواپیما گوشت وارد کنیم. روحانی خاطر‌نشان کرد: همه باید در این زمینه کمک کنیم و اگر نیروهای مرزبانی، سپاه، ارتش و بسیج به صحنه نیایند، نمی‌توانیم با این مشکل مقابله کنیم و یکی از مسوولیت‌های مهم استانداران حراست از منافع ملی و کالاهای اساسی است.

لزوم تسهیل سفر ایرانیان دوتابعیتی به کشور

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه «وقتی در شورای عالی امنیت ملی تصویب می‌کنیم که یک ایرانی دو تابعیتی هنگامی که می‌خواهد وارد کشور شود، هیچ مشکلی نداشته باشد و بتواند اموال منقول و غیرمنقول خود را به راحتی به فروش برساند به معنای آن است که یک قانون گذشته را اصلاح کرده‌ایم»، گفت: همه ایرانیان باید بتوانند راحت به کشور خود مسافرت کنند. همان‌طور که در زمینه سربازی هم این تصمیم را گرفتیم که جوانی که می‌خواهد به کشور بیاید بتواند به راحتی این کار را انجام دهد.روحانی با بیان اینکه یک سرمایه بزرگ از ایرانیان در خارج از کشور وجود دارد که به کشور خود علاقه‌مند هستند، گفت: هر تضمینی لازم باشد، در نشست سران سه قوه و شورای هماهنگی اقتصادی برای ورود سرمایه به کشور انجام می‌دهیم چرا که معتقدیم کشور بدون وجود سرمایه نمی‌تواند جهش توسعه‌ای داشته باشد.

حل مشکل پرتاب ماهواره

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پرتاب ماهواره پیام و ناموفق بودن آن گفت: در این پرتاب موفقیت‌های خوبی داشتیم و البته ناکامی‌های جزئی هم به‌وجود آمد اما در مجموع دستاورد مثبت و بسیار خوبی بود. هم در زمینه پرتاب‌کننده و هم در زمینه ساخت ماهواره به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کردیم و این بدان معنا است که ایران امروز در این مسیر قرار گرفته و اشکالات جزئی که وجود دارد، ظرف چند ماه آینده برطرف خواهد شد.

افزایش صادرات غیرنفتی کشور

وی با بیان اینکه یکی از مبانی دولت افزایش صادرات غیرنفتی کشور بوده است و در این راستا تلاش می‌کنیم، گفت: امروز صادرات غیرنفتی کشور افزایش یافته و امسال در بسیاری از موارد، صادرات غیرنفتی ما بیشتر خواهد شد به گونه‌ای که براساس اعلام استان‌ها صادرات غیرنفتی آنها حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از سال گذشته شده و این بدان معنا است که مسیر درستی را انتخاب کرده‌ایم. رئیس‌جمهور با بیان اینکه استانداران استان‌های مرزی مسوولیت سنگین‌تری بر دوش دارند، گفت: ارز حاصل از صادرات غیر نفتی ما باید از طریق ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان‌های کشور در زمینه‌های کشاورزی، معادن، خدمات و تکنولوژی‌های نوین افزایش پیدا کند. ر‌ئیس‌جمهور تجارت در بازارچه‌های مرزی و مناطق آزاد را از راه‌های تنفسی اقتصاد کشور دانست و گفت: استاندارانی که مناطق آزاد را در استان‌های خود دارند، باید از آنها استفاده کرده و این مناطق را تبدیل به مراکزی برای صادرات و واردات مواد مورد نیاز برای تولید کنند. وی افزود: در شرایط تحریم همه استانداران باید نسبت به معیشت مردم توجه داشته باشند.

شرایط بهتر تبادلات بانکی

روحانی با بیان اینکه تلاش خوبی در زمینه مسائل بانکی انجام شده است، خاطر نشان کرد: در زمینه مسائل ارزی، تبادلات بانکی نسبت به دو ماه گذشته در شرایط بهتری قرار گرفته، اما هنوز باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند روابط ایران را با دیگر کشورها به بهانه‌های مختلف قطع کنند، گفت: ما باید از طرق مختلف این روابط را گسترش دهیم و لذا تا جایی که می‌توانیم با کشورهای همسایه و دیگر کشورها با پول ملی خودمان کار می‌کنیم.

مشکل کاغذ‌بازی و پیچ‌ و خم‌های اداری

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در کنار مشکلاتی که فشار خارجی تحریم بر کشور وارد کرده، برخی مشکلات هم در داخل کشور داشته و داریم، گفت: اولین مشکل در کشور ما کاغذ‌بازی و پیچ‌ و خم‌های اداری است که باید برای رفع آن، تلاش کنیم.روحانی افزود: اگر مدیر کلی در استان می‌تواند کاری را انجام دهد، وزیر موظف است انجام آن کار را واگذار کند و اگر اقدامی را در یک استان به‌جای آنکه دولت تصمیم بگیرد استاندار می‌تواند انجام دهد، دولت باید اختیارات لازم را به استاندار واگذار کند.

فیلترینگ به تدریج به تاریخ می‌پیوندد

رئیس‌جمهوردرادامه سخنانش درنشست مشترک با استانداران، با اشاره به اینکه دولت اقدامات و تلاش‌های فراوانی برای حفظ و ایجاد زیربناهای لازم برای گسترش ارتباطات و فضای مجازی در کشور انجام داده اظهار کرد: امکانات فضای مجازی روزانه گسترش پیدا می‌کند و فیلتر و فیلترینگ هم به تدریج به تاریخ خواهد پیوست و اثر آن تا زمانی محدود مؤثر است. دورانی در این کشور ویدئو ممنوع بود و یکی از مسوولیت‌های مهم دستگاه‌های امنیتی در گمرکات کشور، گرفتن ویدئو و نوارهای ویدئویی در خیابان از مردم بود. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بارها در دولت اعلام کردیم که باید هر کس که ارز به او تعلق می‌گیرد و ثبت سفارش می‌کند، اعلام شود تا همه بدانند چه کسی برای چه کاری، چه مقدار ارز دریافت کرده و چه میزان کالا وارد کرده و در کجا انبار کرده است، افزود: این اقدام تنها با دولت الکترونیک و فضای الکترونیک امکان تحقق دارد.