ساموئلسون روز گذشته در توییتر نوشت: «امروز روز مهمی برای سیاست خارجی اروپایی است. اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌هایی علیه یک سرویس اطلاعاتی ایران درارتباط با طرح‌هایی درخاک اروپا موافقت کرد. این سیگنال نیرومندی از سوی اتحادیه اروپا است که ما چنین رفتاری را در اروپا قبول نخواهیم کرد.» تحریم‌های اروپا علیه یک شخص و دو نهاد ایرانی وضع خواهند شد. خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نیز در این باره به نقل از وزیرخارجه دانمارک افزود: «ما از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کنیم اما از سوی دیگر باید پیام روشنی ارسال کنیم مبنی بر اینکه این نوع مداخله در خاک اروپا را نمی‌پذیریم و از ارزش‌های لیبرال که ارزش‌های اصلی اروپا است دفاع خواهیم کرد.» به گزارش «ایرنا»، روز سه‌شنبه (۳۰اکتبر، ۸ آبان) سرویس اطلاعاتی دانمارک مدعی شد، برخی یا گروهی قصد ترور یک فرد مرتبط با گروهک تروریستی الاحوازیه را داشته‌اند که در دانمارک زندگی می‌کند. فرانسه نیز پیش‌تر مدعی تلاش برای بمب‌گذاری در یک گردهمایی منافقین شده بود.

بعد از طرح این ادعا، محمدجواد ظریف وزیرخارجه ایران با اشاره به ادعای برخی از مقامات دانمارکی درخصوص عملیات نافرجام علیه فردی در این کشور، انتساب عملیات ادعایی به جمهوری اسلامی را قویا تکذیب کرد و افزود: «به هیچ عنوان این‌طور نبوده است.»

ظریف تاکید کرد: «طرح چنین ادعا‌هایی در مورد دخالت ایران در حادثه دانمارک و دستگیری‌ای که اخیرا انجام شده ساخته سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی(موساد) است.» بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران نیز در واکنش، ادعای مقام‌‌های اطلاعاتی دانمارک را رد کرده و این اتهامات را «توطئه‌ای ازسوی دشمنان برای تحت‌تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش ایران با اروپا» توصیف کرد. حمله تروریستی در شهر اهواز روز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در جریان مراسم رژه نظامی نیرو‌های مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس روی داد که در جریان آن ۲۵ نفر از افراد حاضر برای تماشای مراسم از جمله شماری از زنان و کودکان شهید شدند. مسوولیت این حمله را گروهک تروریستی الاحوازیه برعهده گرفته بود.

ادعای رویترز درباره تحریمی‌ها

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت‌خارجه دانمارک و دیپلمات‌های اتحادیه اروپا مدعی شد که یک واحد از وزارت اطلاعات و دو ایرانی در لیست تروریسم‌ اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، سعید هاشمی‌مقدم به همراه اسدالله اسدی در لیست موسوم به تروریسم اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. رویترز همچنین نوشت که نام این افراد به‌طور رسمی در یادداشت رسمی اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه منتشر می‌شود، ذکر خواهد شد. همچنین مقامات خبر داده‌اند که قرار است دارایی‌های یک واحد وزارت اطلاعات و دو ایرانی ذکر شده از روز چهارشنبه مسدود شود.

سازوکار مالی با ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود

از دیگر سو سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه کار برای ایجاد سازوکار مالی با ایران درحال پیشرفت است، گفت که این سازوکار به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. به گزارش خبرگزاری «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، مایا کوچیانچیک، سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت که روند ایجاد سازوکار مالی ویژه با ایران برای دور زدن تحریم‌‌های آمریکا ادامه دارد. وی ادامه داد: «در حقیقت این کاری است که توسط کشور‌های عضو (اتحادیه اروپا) درحال انجام است. طبق اطلاعاتی که داریم این روند ادامه دارد و به خوبی درحال پیشرفت است.» کوچیانچیک گفت: «این سازوکار به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد. ما بر این باوریم که این سازوکار در هفته‌‌های آینده برای انجام تجارت مشروع با ایران عملیاتی می‌شود.» سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: «این بخشی از تلاش‌‌های گسترده‌تر اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تا زمانی است که این کشور نیز به تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش عمل می‌کند.» پیش از این، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که سازوکار مالی با ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی می‌شود اما مقامات ایران به‌طور مکرر این انتقاد را مطرح می‌کنند که اروپا تاکنون نتوانسته این سازوکار را ایجاد کند.