نشست ریسینا (Raisina) کنفرانس چندجانبه‌ای است که به مسائل چالش‌برانگیز جامعه جهانی می‌پردازد و هر ساله رهبران جهانی به این بهانه در زمینه سیاست، تجارت، رسانه و جامعه مدنی در دهلی‌نو گرد هم می‌آیند تا در مورد همکاری در ارتباط با موضوعات بسیاری در حوزه سیاست‌های بین‌المللی بحث و تبادل‌نظر کنند. این کنفرانس توسط بنیاد تحقیقات نظارتی هند (ORF) با همکاری دولت و وزارت امورخارجه این کشور برگزار می‌شود.

تارنمای «پرینت» هند در این مورد و سفر وزیر امورخارجه کشورمان به دهلی نوشت: «سفر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران زمانی انجام می‌شود که هند برای ایجاد توازن در روابط راهبردی و اقتصادی میان تهران و واشنگتن در تلاش است.» به گفته مقامات هندی در سفر وزیر امورخارجه ایران به هند، دو کشور دستاورد‌های سفر پیشین ظریف به هند در ماه مه(اردیبهشت) را بررسی خواهند کرد. در این دیدار هند و ایران نه تنها برای گسترش روابط تجاری خود به توافق رسیدند، بلکه اعلام کردند که قصد دارند راهکارهای بیشتری برای ادامه حمایت دولت هند از توافق هسته‌ای ایران یا برجام پس از خروج آمریکا از آن و وضع دوباره تحریم‌ها علیه ایران، بیابند.

علاوه بر این، ظریف به همراه یک هیات از تجار و بازرگانان ایرانی به هند سفر خواهد کرد و قرار است در هشتم ژانویه در یک نشست تجاری به مدیریت کنفدراسیون صنایع هند شرکت کند. مهم‌ترین هدف این نشست یافتن راه‌حل‌های مناسب برای انجام پرداخت‌ها به‌وسیله پول ملی هند (روپیه) و همچنین ایجاد یک زمینه مناسب برای شرکت‌های ایرانی جهت سرمایه‌گذاری در هند خواهد بود. ایران در دوره آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد) سال ۲۰۱۸ با عبور از عربستان سعودی به سومین کشور بزرگ تامین‌کننده نفت هند تبدیل شد. واردات کل هند از ایران در دوره آوریل تا نوامبر (فروردین تا آبان) سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار بود که ۹۰ درصد از آن را واردات نفت‌خام تشکیل می‌دهد.

همچنین این تارنمای هندی مدعی شد، وزارت دارایی هند پول واردات نفت از ایران را که با روپیه پرداخت می‌شود، از پرداخت مالیات سنگین معاف کرده است. این اقدام به پالایشگاه‌های هندی امکان می‌دهد تا حدود یک و نیم میلیارد دلار بدهی معوقه خود به شرکت ملی نفت ایران را تسویه کنند. این تصمیم دولت هند درحالی انجام شد که رئیس شرکت پتروشیمی چنای هند اعلام کرد که ایران قصد دارد ۱۵ میلیارد روپیه (حدود ۲۱۸ میلیون دلار) برای توسعه یک پالایشگاه متعلق به این شرکت سرمایه‌گذاری کند. مقامات هندی همچنین تاکید کردند که در طول سفر ظریف به هند درخصوص افزایش همکاری‌های هند و ایران در بندر چابهار گفت‌وگو خواهد شد. این پروژه اخیرا به دلیل سرمایه‌گذاری هند در آن و همچنین اهمیت این بندر برای رشد و توسعه افغانستان از تحریم‌های آمریکا معاف شد.

تارنمای پرینت با اشاره به اظهارات تلمیذ احمد سفیر اسبق هند در عربستان، امارات و عمان در مورد سطح تعاملات با ایران گفت: «اکنون شاهد گسترش روابط هند و ایران هستیم. باید به‌صورت راهبردی سفر وزیر امورخارجه ایران مورد تحلیل قرار بگیرد. این سفر یک فرصت به وزیر امورخارجه ایران خواهد داد تا بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کند درحالی که آمریکا همچنان غیرفعال است و پاسخ‌های دوگانه‌ای درخصوص ایران منتشر می‌کند. روابط با ایران برای هند به‌دلیل حضور تهران در امور سیاسی افغانستان و احیای مذاکرات با طالبان در میان خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور، اهمیت یافته است. این دیپلمات سابق هندی تاکید کرد، مقامات ایرانی اعلام کردند که نمایندگان طالبان برای مذاکرات صلح به تهران سفر کرده‌اند که این برای هند بسیار اهمیت دارد.»