در متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آمده است:

با تاسف و اندوه خبر درگذشت فقیه عالیقدر و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله آقای حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی رضوان الله علیه را دریافت کردم. این ضایعه اسفبار که پس از حدود یک سال بیماری سخت و دردناک واقع شده است مایه تالم همه کسانی است که به مقام علمی و خدمات با ارزش ایشان به نظام اسلامی و نیز به مجموعه‌های فقهی و اصولی و حقوقی حوزه‌های علمیه آشنا می‌باشند. ایشان استادی بزرگ در حوزه علمیه قم و کارگزاری با وفا در مهم‌ترین تشکیلات نظام جمهوری اسلامی، عضو مؤثری در شورای نگهبان و رئیس موفقی در مجمع تشخیص مصلحت بودند و آثار و برکات علمی بسیاری از خود بر جای نهادند. ایشان همچنین برادر سه شهید و از یاران و شاگردان و همراهان شهید نام‌آور و بزرگوار سیدمحمدباقر صدر بود. اینجانب مصیبت درگذشت این عالم برجسته را به خاندان مکرم، همسر گرامی و فرزندان محترم و همه وابستگان و نیز به حوزه علمیه قم و شاگردان و همکاران علمی و ارادتمندان ایشان تسلیت می‌گویم و رحمت و مغفرت الهی و علو درجات ایشان را از خداوند متعال مسالت می‌نمایم.

مراسم‌ تشییع و بزرگداشت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پی درگذشت فقیه عالیقدر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مراسم تشییع آن عالم برجسته روز چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ از ساعت ۸:۳۰ صبح در مصلای حضرت امام خمینی(ره) تهران برگزار خواهد شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی بر پیکر آن مرحوم نماز اقامه خواهند کرد.

در این اطلاعیه آمده است: مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی، چهارشنبه‌شب (۵ دی) بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد اعظم قم برگزار خواهد شد. همچنین پنج‌شنبه ۶ دی ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ صبح مراسم بزرگداشتی در حسینیه حضرت امام خمینی(ره) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد. دفتر مقام معظم رهبری ضمن طلب رحمت و علو درجات برای رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و آرزوی صبر و سکینه الهی برای بازماندگان، از عموم مردم قدرشناس و انقلابی برای شرکت در مراسم تشییع و بزرگداشت آن فقیه عالیقدر دعوت به عمل می‌آورد. 

پیام تسلیت در پی حادثه مصیبت‌بار دانشگاه آزاد اسلامی

در خبری دیگر و در پی وقوع حادثه صبح دیروز برای اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت دانشجویان جان‌باخته در این حادثه مصیبت‌بار و دردآور را تسلیت گفتند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسمه‌تعالی

حادثه مصیبت‌بار امروز که به درگذشت هشت نفر از دانشجویان عزیز و زخمی شدن تعدادی دیگر انجامید، بسیار دردآور و تاسف‌بار است. اینجانب ضمن ابراز همدردی با مصیبت‌دیدگان و عموم جامعه دانشگاهی، به همه بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می‌کنم و شفای مجروحان را از خداوند متعال مسالت می‌نمایم و از خداوند صبر و اجر برای خانواده‌های داغدار طلب می‌کنم.

سیّدعلی خامنه‌ای ۴/ ۱۰/ ۹۷