این دو دیپلمات ریاست هیات‌های دو کشور ایران و روسیه را در جریان مذاکرات آستانه برای حل بحران سوریه بر عهده دارند.

براساس این گزارش یازدهمین نشست بین‌المللی صلح سوریه در دهه اول آذر ماه سال‌جاری در آستانه برگزار شد. همچنین سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد: «نماینده ویژه این سازمان در امور سوریه طی روزهای آینده با مقامات عالی‌رتبه ایران روسیه و ترکیه دیدار خواهد کرد.»

به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه این سازمان قرار است طی روزهای آتی در ژنو دیداری با مقام‌های عالی‌رتبه سه کشور ایران روسیه و ترکیه داشته باشد. براساس این بیانیه، ایجاد کمیته قانون‌اساسی سوریه محور اصلی این دیدار خواهد بود. در بیانیه سازمان ملل متحد آمده است، گفت‌وگو با مقام‌های این سه کشور با هدف تلاش در راستای تشکیل کمیته‌ای «متعادل، معتبر و همه‌جانبه» به منظور تدوین پیش‌نویس قانون‌اساسی جدید سوریه و همچنین برگزاری انتخابات در این کشور خواهد بود. این دیدار درحالی برگزار خواهد شد که نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه قرار است بیستم دسامبر با اعضای شورای امنیت دیداری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جابری‌انصاری و لاورنتیف هفتم آذر در آستانه پایتخت قزاقستان و در چارچوب یازدهمین نشست بین‌المللی صلح سوریه که هفتم و هشتم آذر ماه در آستانه برگزار شد، با یکدیگر دیدار کرده بودند. لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سرگئی ورشینین» معاون وزیرخارجه روسیه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ نیز به تهران سفر و با جابری‌انصاری درباره آخرین تحولات سوریه به رایزنی پرداخته بودند.