به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امورخارجه، بهرام قاسمی توافق حاصله درخصوص شهر و بندر الحدیده را بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: این تفاهم نشان می‌دهد گروه‌های یمنی حاضر در گفت‌وگوها به دقت و درستی شرایط اسفبار مردم مظلوم یمن را درک کرده و برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع در آن کشور به‌دلیل تشدید درگیری‌ها در اطراف الحدیده استمرار وصول کمک‌های انسانی را بر منافع گروهی خود ترجیح داده‌اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ابراز امیدواری کرد: بندر حدیده و سایر بنادر و فرودگاه‌های یمن از جمله فرودگاه صنعا هر چه سریع‌تر برای دریافت کمک‌های انسان دوستانه و فعالیت‌های مدنی به منظور کاهش رنج و آلام مردم یمن آماده‌سازی شوند. او همچنین افزود: امیدواریم تفاهم‌های حاصله در چارچوب و بازه زمانی تعیین شده اجرایی و زمینه لازم را به منظور دور بعدی گفت‌وگوها در آینده نزدیک برای رسیدن به توافق نهایی فراهم کند. سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب رویکرد مسوولانه خود در قبال بحران‌های منطقه‌ای نقش سازنده‌ای در ترتیبات اجرایی گفت‌وگوهای یمنی - یمنی در سوئد ایفا کرده و همچنان در راستای طرح چهار ماده‌ای ارائه شده از سوی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران راه‌حل نهایی بحران یمن را توقف جنگ و خونریزی و تداوم گفت‌وگوهای یمنی - یمنی می‌داند.

توییت ظریف

همزمان محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز در حساب توییتر خود با ارائه آمار هزینه‌های نظامی کشورهای منطقه نوشت: آمریکایی‌ها صدها میلیارد دلار سلاح برای سلاخی یمنی‌ها می‌فروشند. به گزارش «ایرنا» محمدجواد ظریف روز پنج‌شنبه در توییت خود افزود: آمریکا و متحدانش باید از سخنان بی‌ربط و منافقانه‌شان درخصوص موشک‌ها و «رفتار» منطقه‌ای ایران، دست بردارند. وزیر امورخارجه با ارائه آمار هزینه‌های نظامی کشورهای منطقه بیان کرد: حقایق، خود گواهند. این، آنها هستند که صدها میلیارد دلار سلاح برای سلاخی یمنی‌ها می‌فروشند. آنها و اذناب آنها - و نه ایران - مسوول رنج و بدبختی‌های منطقه از صدام تا داعش هستند.

ادعاهای خالد بن‌سلمان علیه ایران

از سوی دیگر سفیر ریاض در واشنگتن با اشاره به اینکه تلاش ائتلاف عربی، انصارالله را مجبور کرد تا پشت میز مذاکره بنشینند در صفحه توییتر خود نوشت: امیدوارم حوثی‌ها به فعالیت‌های خود به‌خاطر ایران پایان دهند. به گزارش «ایسنا» به نقل از اسکای نیوز عربی، خالد بن‌سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن در واکنش به توافقات اولیه یمنی‌ها در صفحه توییتر خود مدعی شد: تلاش ائتلاف عربی، حوثی‌ها(انصارالله) را مجبور کرد تا در سوئد پشت میز مذاکره با دولت یمن بنشینند و با نظارت سازمان ملل به توافق برسند. او در ادامه با استقبال از توافق به دست آمده در سوئد میان یمنی‌ها مدعی شد که ائتلاف عربی به منظور حمایت از مردم یمن و دولت قانونی آن کشور و همچنین پایان جنگ و انقلاب و بحران انسانی که شبه نظامیان حوثی با حمایت و دستور ایران انجام می‌دادند تشکیل شد و این ائتلاف برای تحقق اهداف خود به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.