یکصد و بیست و دومین جلسه اعضای اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و علی مویدی خرم‌آبادی رئیس این ستاد در محل وزارت کشور برگزار شد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حاشیه این جلسه با بیان اینکه این نشست باید طبق برنامه از پیش تعیین شده برگزار می‌شد، گفت: از دستورات جلسه ارائه آمار قاچاق در سال ۹۶ بود که معمولا پس از گذشت هشت ماه از آغاز سال جدید بررسی می‌شود که در گزارشی که امروز(دیروز) ارائه شد در سال گذشته، ۱۲ میلیارد دلار قاچاق وارد یا بخشی از آن از کشور خارج شده است.

علی مویدی افزود: دستور دوم بحث سامانه‌ها بود که دستگاه‌های عضو ستاد باید بر اساس صراحت قانونی و سامانه‌هایی که برای آنها به منظور بسترسازی و زیرساخت مبارزه با قاچاق کالا و ارز فراهم شده‌اند طراحی شده و به یکدیگر متصل شوند تا ما در سطح کشور یک سیستم به‌روز و لحظه‌ای داشته باشیم تا به این طریق از ورود قاچاق جلوگیری شود که گزارش پیشرفت دستگاه‌ها در این جلسه ارائه شد. او گفت: برخی دستگاه‌ها ۷۵ درصد پیشرفت داشته، برخی ۷ تا ۸ درصد و مابقی کمتر از این میزان بوده است. بنابراین در این جلسه زمانی مقرر شد تا این دستگاه‌ها این پروژه را اجرایی و برنامه‌هایی را که در سال جاری برای آنها طراحی شده در پایان سال به‌صورت کامل عملیاتی کنند.

مویدی درخصوص ۲۳ هزار میلیاردی که به‌عنوان ارزش کالاهای تملیکی مدنظر قرار داده شد، اظهار کرد: به دلایلی که در گذشته وجود داشته در طول سه چهار سال گذشته اموال مکشوفه روی هم متراکم و رسوب شده‌اند. راهکارهای قانونی در این باره با حمایت‌های دولت ایجاد شده و در حال حاضر وزارت اقتصاد که متولی این امر است فهرست را ابلاغ کرده که بر اساس آن مقرر شده تا پایان سال کلیه اموال تملیکی که در سازمان مربوط به آن نگهداری می‌شوند یا باید به فروش برسند یا به کشورهای دیگر صادر شده یا منهدم شوند؛ قرار است به‌زودی سازمان اموال تملیکی گزارش مشروحی از پیشرفت کار ارائه کند.