بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: سفر برهم صالح سفر بسیار مفید، مثبت و سازنده‌ای در زمان مناسبی بود. او با بیان اینکه سفر رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر خوبی بود و در زمان مناسب و درستی انجام شد، ادامه داد: در جریان این سفر امکان انجام مذاکره مختصر بین رئیس‌جمهور عراق و مقامات کشور ما ایجاد شد و مقامات دو کشور در ارتباط با مسائل دوجانبه، توسعه روابط و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو کردند.

او با تمجید از شخصیت برهم صالح گفت: رئیس‌جمهور عراق شخصیت برجسته‌ای هستند و با وجود ایشان در پست ریاست‌جمهوری عراق و با ذکاوت و هوشمندی که از ایشان در جریان این سفر مشاهده کردیم، فکر می‌کنم که می‌توانیم روی عراق به‌عنوان یک شریک، متحد و همسایه بسیار خوب حساب باز کنیم و همکاری‌های خود را با جدیت بیشتری دنبال کنیم. سخنگوی وزارت‌خارجه ادامه داد: ایشان بعد از سفر به تهران به ریاض سفر کردند و ما امیدواریم در دوران ایشان بتوانیم روابط دو کشور را بیش از گذشته ارتقا دهیم و تلاش کنیم که منطقه‌ای با ثبات، با همگرایی افزون‌تری در خاورمیانه ایجاد کنیم.

همزمان دفتر اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری عراق روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برخی رسانه‌های کشورهای حاشیه خلیج(فارس) به نقل از منابع غیررسمی، خبری مبنی بر پیشنهاد گفت‌وگوی ایران با عربستان و میانجی‌گری برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق میان این دو کشور و انتقال پیام همتای ایرانی خود به ریاض منتشر کردند. ما تاکید می‌کنیم که این خبر کاملا نادرست است و رسانه‌ها باید اخبار خود را از منابع موثق نقل کنند.» به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه خبری بغدادالیوم، در این بیانیه آمده است: «در رابطه با هدف سفر منطقه‌ای بر هم صالح ما بار دیگر توضیحات رئیس‌جمهور در دیدارهایش را تکرار می‌کنیم و عراق به منظور مقابله با تبعات درگیری‌های منطقه‌ای به اندازه توان خود برای وساطت تلاش می‌کند.» براساس این گزارش، برخی رسانه‌های عربی پیش از این اعلام کردند که برهم صالح به منظور حل اختلافات میان ایران و عربستان وساطت کرده است و حامل پیامی از تهران به ریاض است.

واکنش سازمان بدر به‌شرط واشنگتن

از دیگر سو سازمان بدر عراق به شرط واشنگتن مبنی بر منحل کردن الحشدالشعبی در مقابل دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از روسیا الیوم، حسن الکعبی، رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق در واکنش به خواسته وزارت‌خارجه آمریکا برای معاف کردن عراق از تحریم‌های این کشور علیه ایران گفت: «دولت عراق از حاکمیت کامل برخوردار است و هیچ گروه مسلحی که خارج از چارچوب دولت عراق باشد در عراق وجود ندارد.» وی افزود: «شرط واشنگتن مبنی بر پایان دادن به مجموعه‌های مسلح در مقابل معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا امری غیرقابل توجیه است؛ زیرا تمامی مبارزین زیرمجموعه الحشدالشعبی هستند که پارلمان عراق به آن مشروعیت داده است.»

براساس این گزارش، واکنش سازمان بدر که ریاست آن را‌هادی العامری برعهده دارد در پاسخ به اظهارات هیتر نائورت، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا  است که گفته بود منحل کردن الحشدالشعبی یکی از شروط واشنگتن برای معاف کردن عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. به گزارش «ایسنا» در جریان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعدادی از شرکت‌ها و موسسات، افراد و گروه‌های جدیدی نیز مورد تحریم قرار گرفتند. در این لیست که به ادعای دولت آمریکا علیه دولت ایران است؛ اما درواقع تاثیر مستقیم آن بر مردم بوده و نیازهای اصلی آنها را هدف قرار داده است، ۵۰ بانک و زیرمجموعه‌های آنها مورد تحریم قرار گرفتند. همچنین در این تحریم‌ها خطوط کشتیرانی ایران و هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز به چشم می‌خورد.

حل مشکل عراق برای خرید انرژی از ایران

همچنین کنسول آمریکا در بصره از تداوم مذاکراتش با واشنگتن برای حل مشکل عراق در زمینه خرید انرژی از ایران پس از پایان معافیت ۴۵ روزه بغداد از تحریم‌ها، خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، تیمی دیویس، کنسول آمریکا در بصره اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مشکل خرید انرژی از ایران را برای عراق حل کند. به نوشته پایگاه خبری «الدجله»، وی در جمع خبرنگاران گفت که به‌خوبی می‌داند که عراق به انرژی وارداتی از ایران متکی است. به همین دلیل کنسولگری آمریکا در بصره، به مذاکرات با واشنگتن و شرکایش در بغداد برای دستیابی به راه‌حلی در این زمینه ادامه می‌دهد.  سفارت آمریکا در بغداد (۱۹ آبان) پس از وضع مجدد تحریم‌ها علیه بخش انرژی ایران، اعلام کرد: عراق به مدت ۴۵ روز می‌تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد و در این میان تا زمان مقرر تلاش خواهد کرد، برای جایگزینی این موضوع چاره‌ای اندیشیده و به سوی استقلال انرژی گام بردارد.

 اما پیش‌تر مقامات بانک مرکزی عراق اعلام کرده بودند، اقتصاد این کشور ارتباط نزدیکی با ایران دارد و به همین دلیل بغداد از واشنگتن درخواست خواهد کرد، از برخی از تحریم‌ها معافیت بگیرد؛ هرچند گفته می‌شود معافیت موقتی و ۴۵ روزه فعلی به‌شرطی داده شده است که عراق برای واردات از ایران، به دلار آمریکا پول پرداخت نکند. اگرچه که عراق برق از ایران وارد می‌کند و یک حساب بانکی برای پرداخت پول واردات ایران به دینار ایجاد کرده است؛ اما هنوز بدهی یک میلیارد دلاری این کشور از بابت خرید برق از ایران پابرجاست. از تابستان پیش، زمزمه‌های متعددی مبنی بر اینکه عربستان برای همکاری در این زمینه با عراق اعلام آمادگی کرده است و می‌خواهد جایگزین ایران در مساله تامین انرژی عراق شود، به گوش رسید؛ اما این امر نیز راه به‌جایی نبرد؛ زیرا در عمل عربستان به هیچ‌وجه توانایی جایگزین کردن برق ایران آن هم با قیمت‌ارزان و با این سرعت را ندارد.