وی افزود: «سفر برهم صالح به کویت و امارات در راستای برنامه او و رساندن پیام عراق بود در رابطه با اینکه سیاست عراق در قبال همه یکی است و به‌دنبال ایجاد صفحه جدید از روابط با همسایگان است.» لقمان الفیلی همچنین گفت: «سفرهای دیگر رئیس‌جمهور عراق نزدیک است و به‌زودی موعد آنها اعلام خواهد شد که ایران یکی از این کشورها است.» براساس این گزارش برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در اولین سفر منطقه‌ای خود به کویت و امارات رفت و با مقامات دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیشنهاد شخصیت‌های عراقی به نخست‌وزیر

از دیگر سو یک روزنامه سعودی اعلام کرد که برخی شخصیت‌های عراقی به نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد دادند تا به واشنگتن برود و در رابطه با واردات برق و گاز از ایران معافیت ویژه بگیرد.به گزارش «ایسنا» به نقل از روزنامه عکاظ، برخی از شخصیت‌های عراقی به عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر جدید عراق پیشنهاد دادند تا به واشنگتن برود و با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار و از بروز فاجعه برای عراق بعد از پایان مهلت ۴۵ روزه آمریکا به عراق برای وارد کردن برق از ایران جلوگیری کند.

براساس این گزارش یک منبع عراقی گفته است که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با جدیت تلاش می‌کند تا با ترامپ دیدار کند و از او معافیتی ویژه برای وارد کردن برق و گاز از ایران بگیرد. این منبع افزود: «عادل عبدالمهدی یک گفت‌وگوی طولانی با داگلاس سیلیمان، سفیر واشنگتن در بغداد داشته است و به او اعلام کرده است که در این زمان کوتاه نمی‌توانیم جایگزینی برای برق و گاز ایرانی پیدا کنیم و عراق پس از پایان مهلت ۴۵ روزه وارد یک فاجعه حقیقی خواهد شد.»

این منبع در ادامه می‌گوید: «عادل عبدالمهدی برای گفت‌وگو با آمریکا و به‌دست آوردن معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در رابطه با برق و گاز تلاش‌های فراوانی کرده است اما تلاش‌های نخست‌وزیر عراق به بن‌بست رسیده است و اکنون تنها راه آن سفر به واشنگتن و دریافت معافیت ویژه است.»

عراق از نیمه دوم سال گذشته میلادی از ایران گاز وارد می‌کند. براساس دو قرارداد جداگانه، ایران باید روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به بغداد و ۲۵ میلیون مترمکعب نیز به بصره صادر کند. خط لوله بغداد دو سال قبل افتتاح شد و نهایتا ایران ژوئن سال گذشته (خردادماه) صادرات گاز به شهر بغداد را آغاز کرد.

این درحالی است که عراق که با کمبود چشمگیر برق مواجه است، در سال‌های گذشته چند نیروگاه راه‌اندازی کرده که سوخت مصرفی آنها گاز است. ایران تنها منبع تامین گاز این نیروگاه‌ها است که برخی از آنها نیز توسط خود ایران ساخته و راه‌اندازی شده‌اند. همزمان با اولتیماتوم گازی آمریکا به عراق، وزیران نفت عراق و عربستان در بغداد روز شنبه با هم دیدار کردند. عربستان قبلا به عراق پیشنهاد کرده بود که آماده احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و صادرات برق به عراق است. عربستان سعودی در مردادماه به عراق پیشنهاد داد که به‌جای واردات برق از ایران، برق بسیار ارزان در اختیار این کشور قرار دهد.

براساس گزارش سازمان توسعه تجارت، صادرات غیرنفتی ایران (شامل نفت، محصولات نفتی، برق و گاز نمی‌شود) به عراق در نیمه اول سال‌جاری خورشیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافت و به بیش از ۵/  ۴ میلیارد دلار رسید. سهم عراق از کل صادرات غیرنفتی ایران ۲۰ درصد است. به گزارش «ایسنا» پیش از این نیز برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد: «نمی‌خواهیم که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به عراق آسیب برساند. ما همواره درحال گفت‌وگو با آمریکا هستیم و شرایط ویژه عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید ملاحظه شود. ما درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم و نمی‌خواهیم وارد هیچ محوری بشویم و منفعت ما در این است که عراق اولویت باشد.»

از سوی دیگر ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق اعلام کرده بود که نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده و از او خواسته است که خاص بودن روابط ایران و عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران درنظر گرفته شود؛«در این پیام از دبیرکل سازمان ملل خواستم که نشستی مشترک میان مسوولان سازمان ملل و مسوولان عراقی و ایرانی در رابطه با معاف کردن عراق از تحریم‌ها برگزار کند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاثیرات زیادی روی عراق خواهد گذاشت و لازم است در رابطه با این مساله با آرامش و تفاهم برخورد شود. حمله نظامی به ایران یا تحمیل تحریم علیه ملت آن را نمی‌پذیریم و عراق آمادگی میانجیگری میان ایران و آمریکا را دارد.» براساس این گزارش، در جریان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعدادی از شرکت‌ها و موسسات، افراد و گروه‌های جدیدی نیز مورد تحریم قرار گرفتند. در این لیست که به ادعای دولت آمریکا علیه دولت ایران است اما در واقع تاثیر مستقیم آن بر مردم بوده و نیازهای اصلی آنها را هدف قرار داده است ۵۰ بانک و زیرمجموعه‌های آنها مورد تحریم قرار گرفتند. همچنین در این تحریم‌ها نام خطوط کشتیرانی ایران و هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز به چشم می‌خورد.