به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیات دولت، قتل جمال خاشقجی را واقعه‌ای تکان‌دهنده توصیف کرد و گفت: کسی تصور نمی‌کرد که در دنیای امروز و در قرن جدید شاهد این چنین قتل سازمان‌یافته‌ای بوده و دستگاهی برای انجام یک قتل فجیع برنامه‌ریزی بکند و فکر نمی‌کنم بدون حمایت آمریکا کشوری جرات ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد.

او تصریح کرد: گویا یک جمع قبیله‌ای که بر کشوری حکومت دارد، از حاشیه امنیتی برخوردار است و ارتکاب چنین جنایتی با اتکا به ابرقدرتی است که از آنها حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دادگاه‌هایی که علیه جنایت بشری در جهان وجود دارند، علیه آنها هم وارد عمل شود. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: چگونه است که ملت بزرگی مانند یمن چند سال است اسیر بمباران شدید قرار دارند و جهان در مقابل آن سکوت کرده است؟ آیا اگر حمایت آمریکا نبود، باز هم مردم یمن این‌گونه زیر بمباران وحشیانه قرار می‌گرفتند؟

روحانی، دولت ترکیه را به تحقیقات بی‌طرفانه و دقیق درخصوص قتل فجیع خبرنگار منتقد سعودی توصیه کرد و گفت: از دولت برادر و دوست ترکیه می‌خواهم که روند تحقیقات در این موضوع را دقیق و بی‌طرفانه ادامه دهد تا کاملا تمام ابعاد و زوایای این جنایت که در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده و در قرن‌های گذشته انجام می‌شد، برای جهانیان آشکار شود.

او گفت: ارتکاب چنین جنایتی نشان می‌دهد که یک تفکر غلط چطور می‌تواند انحراف ایجاد کند و این همان تفکری است که گروه‌های تروریستی مانند داعش را در منطقه به‌وجود آورده است. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: در کشوری که حرمین شرفین در آن واقع شده است و مسلمانان جهان به این اماکن مقدس احترام می‌گذارند، این جنایت نمونه‌ای است که ماهیت و واقعیت گروهی که در آن حضور دارند را روشن می‌سازد. روحانی موضع‌گیری در قبال قتل این خبرنگار منتقد را آزمایش و امتحان بزرگی برای همه کشورهای جهان دانست و گفت: بدون تردید موضع‌گیری آمریکا، اروپا و دیگر کشورهای جهان در این مساله نشان می‌دهد که آنها چقدر در زمینه حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی حساسیت دارند.

او افزود: از دیدگاه فرهنگ اسلامی مواجهه با چنین جنایت‌هایی کاملا روشن است و بر این اساس اگر یک نفر کشته شود، از نظر ما انسانیت کشته شده است. باید ببینیم که کشورهای مدعی حقوق بشر در این زمینه چه واکنشی خواهند داشت. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: امروز مردم جهان شعارهای شما را که ادعای حقوق بشر می‌کنید باور کنند یا اینکه اعلام می‌کنید که به‌خاطر ۴۵۰ میلیارد دلار حاضر نیستید در این زمینه اظهارنظر کنید. با چنین واکنش‌هایی ماهیت خود را به صراحت برای جهانیان آشکار می‌سازید.

روحانی تصریح کرد: بدون تردید محکوم‌تر از این جنایت و مرتکبان آن، قدرتی است که جرات این جنایت را به آنها داده است. امروز برای همگان در جهان آشکار شده که شما طرفدار چه رژیم‌هایی هستید و در ۱۳ آبان هم می‌خواهید جنایت دیگری را مرتکب شده و بر ملتی آزاد، استقلال خواه و بزرگ که دست شما را قطع کرده و خواسته تا نوکر شما نباشد، فشار وارد کنید. او گفت: امیدوارم کشورها و ملت‌های جهان، واقعیت‌های موجود را هر چه بهتر لمس کنند و این فرصتی است که مظلومیت مردم یمن، عراق، سوریه و افغانستان که با پول آن جنایتکاران تحت فشار هستند، روشن‌تر شود.

تاکید روحانی به فعالیت بیشتر مسوولان

رئیس‌جمهوری از تلاش مضاعف و همه جانبه دولت در مسیر خدمت بیشتر به مردم خبر داد و گفت: از همه مسوولان و مدیران می‌خواهم که خودشان را برای سال‌های آینده و خدمات بیشتر و بهتر برای مردم مهیا سازند و به همه دستگاه‌های اجرایی، وزیران و معاونان تاکید می‌کنم که در این ایام باید برای رفع مشکلات مردم، تحرک و فعالیت بیشتری انجام دهند.

رئیس‌جمهوری گفت: بی‌تردید دولت با کمک سایر دستگاه‌ها قادر است، مشکلات را برطرف کند و به کمک هم می‌توانیم ابتکارات جدیدی را برای تولید و اشتغال اجرایی کنیم و از ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی که وجود دارد، تحرکات جدیدی را در تولید بیشتر، افزایش صادرات و تسهیل زندگی مردم ایجاد کنیم و همه این موارد شدنی است. روحانی اظهار کرد: با ترمیمی که در کابینه انجام خواهد گرفت و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در هفته آینده به وزرای پیشنهادی اقتصاد، کار، صنعت و راه و شهرسازی، رأی اعتماد بدهد تا بتوانیم با تکمیل کابینه و با نیروهای تازه نفس اقدامات بهتر و بیشتری را برای مردم انجام دهیم.

ارتباط رو در رو با دانشگاهیان

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در روزهای اخیر دو جلسه با اقتصاددانان و استادان علوم اجتماعی داشته است، گفت: شنیدن نظرات این استادان، بسیار مغتنم بود و این روند را ادامه خواهم داد و به همه وزرا توصیه می‌کنم، رابطه خود را با نخبگان و استادان دانشگاه به‌عنوان سرمایه‌های معنوی و فکری کشور بیشتر کنند و اینگونه تعاملات برای شنیدن نقدهای دلسوزانه و برنامه‌های پیشنهادی استادان به منظور رفع مشکلات می‌تواند بسیار مفید باشد. روحانی بیان کرد: امیدوارم همه مسوولان و وزرا برنامه منظمی برای دیدار با فرهیختگان و دانشگاهیان داشته باشند و این ارتباط رو در رو و چهره به چهره بین مقامات اجرایی و دانشگاهی کشور، به نفع دولت، دانشگاهیان و مردم است.

اجتماع عظیم اربعین در جهان کم نظیر است

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اهمیت راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی، اظهار کرد: مردم با حضور باشکوه و گسترده خود در راهپیمایی اربعین حسینی می‌خواهند خاطره زیارت امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) و سایر عزیزانی که بعد از ۴۰ روز از حادثه کربلا توانستند به سرزمین کربلا بازگشته و قبور سروران و عزیزان خود را زیارت کنند، جاودانه سازند.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به مناسبت این ایام پربرکت، مردم از سراسر کشور با پای پیاده در راهپیمایی عظیم و باشکوه، حضور یافته و به زیارت ابا عبدالله الحسین(ع) رهسپار می‌شوند تا فرهنگ عاشورا را زنده نگه دارند. روحانی گفت: راهپیمایی باشکوه اربعین علاوه بر ابعاد معنوی و استحکام روابط مردم با اهل بیت عصمت و طهارت(ع) پاسخی هم به دشمنان اسلام و ایران است و آن اینکه روزبه‌روز، عشق و علاقه مردم به اسلام و خاندان رسالت و امام حسین(ع) بیشتر می‌شود. رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به ابعاد فرهنگی و سیاسی راهپیمایی اربعین حسینی، گفت: این اجتماع عظیم که در سطح جهان کم‌نظیر است، نشانگر عظمت مکتب اسلام و اهل‌بیت(ع) است که بعد از گذشت ۱۴ قرن هیچ‌گاه عشق این خاندان از دل مردم خارج نمی‌شود و مردم در هر شرایطی عاشق پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) بوده و برای آن فداکاری کرده و در برابر بدخواهان به خوبی ایستادگی می‌کنند.

روحانی با قدردانی از دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادهایی که در زمینه تسهیل سفر زوار امام حسین(ع) فعالیت و همکاری می‌کنند، همچنین از ملت عراق برای استقبال، همراهی و پذیرایی صمیمانه از زائران اربعین حسینی، تشکر و سپاسگزاری کرد. رئیس‌جمهوری از دولت عراق نیز به‌خاطر همکاری و ایجاد تسهیلات و برقراری امنیت برای زوار قدردانی کرد و گفت: سال گذشته هماهنگی لازم بین دولت ایران و عراق برای تکمیل خط راه آهن خرمشهر به بصره به منظور تسهیل در رفت و آمدزوار انجام گرفت و امیدواریم این طرح در سال‌جاری و سال آینده به بهره‌برداری برسد که می‌تواند اقدام بزرگی در زمینه تسهیل و رفاه بیشتر زائران باشد.