حشمت‌الله فلاحت‌پیشه همچنین درباره مذاکره با آمریکا نیز ابراز کرد که این موضوع دیگر برای ایرانی‌ها تابو نیست و اگر شرایط مذاکراتی شکل بگیرد حتما ایرانی‌ها وارد مذاکره می‌شوند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه «العالم» در رابطه با تحریم‌هایی که قرار است آمریکا در تاریخ ۱۳ آبان ماه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و واکنش تهران به این اقدام خصمانه گفت: «در موضوع تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها از ۱۳ آبان می‌خواهند علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند، باید گفت مساله تازه‌ای باقی‌نمانده که آمریکایی‌ها بخواهند در قالب سیاست‌های تحریمی بیاورند. سیاست‌های تحریمی آمریکا از ابتدای انقلاب در جنبه‌های مختلف شروع شد بعد در قالب قانون داماتو و کاتسا ادامه پیدا کرد. بعد از برجام هم آمریکایی‌ها بسیاری از تحریم‌ها را ادامه دادند و تحریم‌های جدید هم اضافه کردند. ترامپ هم بعد از روی کار آمدن اقدام به کارشکنی در تحریم‌های برداشته‌شده کرد و با خروج آمریکا از برجام عملا تحریم‌های متعدد اعمال شد و به پیشواز تحریم‌های دیگر رفتند. بر اساس گزارشی که ما از شرایط تقابلی تحریمی با آمریکا داریم، نکته تازه‌ای باقی نمانده که آمریکایی‌ها بخواهند تحریم کنند و تحریم‌های مختلف را اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله دارد.»

اقدامات متقابل ایران

فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سوال که اقدامات ایران برای مقابله با اقدامات آمریکا به چه نحو است، گفت: «جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که تهدید تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کند و در این مدت هم سیاست‌های مختلفی چه در عرصه قانون‌گذاری و چه در عرصه آیین‌نامه‌ای در دولت شکل گرفت که موضوع تحریم‌ها تبدیل به یک فرصت شود. از بسیاری اسراف‌هایی که در زمینه بودجه‌ای وجود داشت، جلوگیری شد. بسیاری از مواردی که کشور در زمینه واردات نیاز نداشت حذف و از صادراتی که در حوزه بهره‌وری در داخل کشور است حمایت و از صادراتی که ممکن بود تحت تحریم قرار گیرند ممانعت شد. به عبارتی بعد از تحریم‌ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد. همه ظرفیت‌های دوجانبه کشور و ظرفیت‌های همکاری‌های بین‌المللی هم در دستور کار کشور قرار گرفت. تحریم‌های کنونی متفاوت از تحریم‌های قبل از برجام است؛ آنها تحریم‌هایی بودند که در قالب شش قطعنامه شورای امنیت اعمال می‌شدند و دنیا با آمریکا همراه بود؛ اما اکنون فقط برخی کشورها در برخی زمینه‌ها با آمریکا همکاری می‌کنند و ایران از همه ظرفیت‌ها برای مقابله با تحریم استفاده می‌کند.» او افزود: «تمام تلاش آمریکایی‌ها این است که صادرات نفت ایران را کاهش دهند. ایران چیزی حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز می‌فروخت. در بدترین شرایط به هیچ وجه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند و همین حالا بیش از نیمی از صادرات منعقد شده کشور طبق روال گذشته صادر می‌شود؛ ضمن اینکه راهکارهای دیگری هم در ایران برای صادرات نفت شکل گرفته یا حتی تبدیل کردن آن به فرآورده‌هایی که قابلیت تحریم نداشته باشد. در این مدت کشور دچار ایستایی نشد، بلکه سعی کرد زمینه را برای فرآوری چه در قالب پالایشگاهی و چه پتروشیمی فراهم کند که غیرقابل تحریم هستند و صادرات کشور ادامه پیدا کند.»

به صفر رساندن نفت ایران

فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سوال که آیا به صفر رساندن صادرات نفت ایران توسط آمریکا معنایی ندارد، گفت: وقتی گفته می‌شود تحریم نفتی ایران یعنی تحریم حضور ایران؛ نفت ایران چیزی جدای از حضور ایران در عرصه مبادلات انرژی در دنیا نیست. حدود ۵۰ درصد انرژی دنیا از منطقه‌ای می‌گذرد که امنیت انرژی آن منطقه به دست ایران است. از این رو به‌طور طبیعی در بلند مدت نمی‌توان کشوری را که مادر امنیت در حوزه انرژی است، محدود کرد. کشورهای مختلف عضو اوپک به‌خصوص آنهایی که سعی کردند جایگزین ایران شوند؛ مثل عربستان و امارات در حداکثر تولید خودشان درحال کار هستند و یکسری هزینه‌های زیادی را برای خودشان تراشیده‌اند و سعی می‌کنند جبران کنند؛ ولی نتوانستند جای ایران را بگیرند؛ به‌ویژه در بلندمدت این کار اتفاق نخواهد افتاد.» رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه آمریکایی‌ها مدعی شدند در سه ماه تحریم نفتی ایران به اهداف خودشان می‌رسند، گفت: «اما در این مدت تمام تلاش بعضی بازیگران مثل سعودی‌ها این است که این سه ماه را پوشش دهند؛ ولی در طول این سه ماه هم ایرانی‌ها بازارهای جایگزین نفت خود را از طرق مختلف به‌وجود آوردند که به هیچ‌وجه نمی‌شود صادرات نفت ایران را به صفر رساند و هم کشورهایی که تلاششان همراهی با تحریم‌های ایرانی است، نتوانستند جایگاه ایران را پر کنند و این ضعفی است که درحال‌حاضر وجود دارد؛ البته می‌دانید که این فشار روی کشورهایی مثل عربستان هم هست. در بودجه امسال عربستان سعودی مجبور شد قیمت حامل‌های انرژی را گران کند و یکسری گرانی‌ها در حوزه معیشتی صورت گرفت و دچار یکسری کسری‌ها و بدهی‌ها شد؛ اما نتوانستند مشکلات داخلی خود را حل کنند و روزبه‌روز قراردادهای تسلیحاتی دیگری به عربستانی‌ها تحمیل می‌شود. اینها مواردی هستند که کشورهایی که سعی دارند جایگزین ایران شوند، ناتوان و تهی کرده است.»

بستن تنگه هرمز

او در رابطه با مساله بستن تنگه هرمز از سوی ایران نیز ابراز کرد: بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست و معتقدیم که موضوع چالش اخیر در کوتاه مدت حل خواهد شد؛ چون آمریکایی‌ها هم به اهداف خودشان نمی‌رسند و مجبورند به بخش بازگشت و گذشت از تحریم‌ها بازگردند. در ایران هم مباحثی مطرح شده و تحت عنوان یک هشدار مطرح کردیم که اگر ایران را از حوزه امنیت شاهراه انرژی دنیا دور کنند، عملا امنیت این شاهراه به هم می‌خورد؛ یعنی اگر ایران نبود اکنون شاهراه انرژی دنیا در خلیج‌فارس دست بعضی از گروه‌های تروریستی بود. از این رو به هیچ‌وجه بستن تنگه هرمز در دستور کار ایران نیست.»

بسته اتحادیه اروپا

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه به بسته پیشنهادی اروپا برای ایران اشاره کرد و گفت: «ما به این نتیجه رسیدیم که کشورهای اروپایی عزم کار با ایران و عزم سیاسی برای حفظ برجام را دارند؛ اما در عرصه‌های اقتصادی ممکن است با ناتوانی‌هایی مواجه باشند. اروپایی‌ها اعلام کردند قبل از ۱۳ آبان بسته عملیاتی خودشان را که در آن جایگزین کردن یک مسیر پولی و بانکی، ضمانت فروش نفت ایران و معاملاتی از این نوع را ارائه می‌دهند. در صحبت‌هایی که من با دیپلمات‌های کشورمان داشتم تا حد زیادی نسبت به این موضوع خوش‌بین هستند و نهایتا ما منتظر بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا هستیم. آنچه مهم بوده این است که روابط سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در یکی از شرایط نزدیک خود بعد از انقلاب به سر می‌برد و برای اولین بار این رابطه تحت تاثیر بازیگری مثل آمریکا قرار نگرفته است و ما منتظریم که در قالب قانون انسداد، با ایجاد یک خط اعتباری تازه، این ارتباط و همکاری نزدیک به همکاری عملی تبدیل شود که ایران بهره‌های برجام را ببرد.»

مذاکره با آمریکا

او درخصوص مذاکره با آمریکا نیز افزود: مذاکره با آمریکا دیگر برای ایرانی‌ها تابو نیست و اگر شرایط مذاکراتی شکل بگیرد حتما ایرانی‌ها وارد مذاکره می‌شوند؛ اما واقعیت این است در مذاکرات بی‌قید و شرط یک برنامه و دستور کاری برای مذاکره وجود ندارد. بنابراین ما معتقد هستیم آمریکایی‌ها هنوز راهبردی برای مذاکره ندارند و به همین دلیل از طرف ایران هم برای مذاکره راهبردی مطرح نشده است؛ اما به‌نظر می‌آید اگر زمانی روی یک دستور کاری برای رفع اختلاف توافق شود، امکان مذاکره وجود دارد.

تصویب FATF

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه و در پاسخ به سوالی در رابطه با تصویب FATFگفت: «آنچه در مجلس مطرح شد CFT بود که برخی از توصیه‌هایی که FATF مطرح کرده بود در قالب این کنوانسیون قابل پاسخ بود؛ ولی چیزی که مطرح شد CFT بود که آقای ظریف در آنجا مطرح کردند که ما قول نمی‌دهیم این باعث رفع مشکلات اقتصادی شود؛ ولی مطمئنیم که اگر تصویب نشود، مشکلاتی را برای اتباع ایرانی، اقتصاد ایران، روابط بانکی پس از تحریم ایرانی و... به وجود خواهد آورد. بنابراین نوع نگاه‌هایی هم که وجود دارد برای دفع خطر است، اقتصاد ایران اقتصاد هجدهم دنیا است و می‌خواهد با دنیا کار کند. بنابراین با سازوکارهای دنیا مثل FATF هم در قالبی که مشروط به حدود قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد، کار می‌کند.» حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در رابطه با آخرین وضعیت همکاری ایران با FATF گفت: FATF یک گروه اقدام مالی است که به کشورها توصیه‌هایی را مطرح می‌کند. حدود ۲۰۵ عضو دارد یعنی بخش اعظم کشورهای دنیا به همراه بعضی از مجموعه‌های اداری که کشور نیستند؛ ولی چون کار بانکی و اداری دارند با FATF همکاری می‌کنند. ایران هم کشوری است که ۴۱ توصیه در موردش مطرح شده بود در قالب اصلاح یکسری قوانین داخلی مثل پولشویی و قانون منع تامین مالی تروریسم و دو کنوانسیون خارجی که یکی از آنها پالرمو است (مقابله با جرایم سازمان‌یافته) و دومیCFT یا مقابله با تامین مالی تروریسم که این شروط قابلیت برآورده شدن را دارد. آخرین شرایطی که شکل گرفت این بود که از این چهار مجموعه یکی تصویب شد سه تا از آنها در حال بررسی برای تصویب است یعنی مجلس تصویب کرد و به شورای نگهبان یا به مجمع ارسال شده است. در نشستی که در روز جمعه هفته گذشته برگزار شد یک گروه اقدام مالی با توجه به تصویب این قانون هر چند هنوز در سیر کار است، اعلام کرد ایران در لیست سیاه یا لیست اقدام متقابل قرار نمی‌گیرد و چهار ماه دیگر ما وقت داریم درباره کنوانسیون قوانینی را طبق اصول کشور خودمان تصویب کنیم. او همچنین گفت: ما درموردCFT در مجلس یکسری حق شرط‌های قوی را قرار دادیم؛ از جمله اولویت قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران، اولویت معرفی گروه تروریستی توسط ما و عدم الزام ما به پذیرش ادعایی که طرف مقابل می‌کند و اینکه در هر شرایطی حقوق داخلی ایران به‌خصوص قانون‌اساسی باید به‌عنوان قانون اصلی و فصل‌الخطاب باشد؛ اینها مواردی است که به‌عنوان پیش شرط آوردیم.

وضعیت اقتصادی ایران

فلاحت‌پیشه در رابطه با اوضاع اقتصادی در داخل ایران نیز خاطرنشان کرد: «واقعیت این است که یکسری اعتصاب‌ها و اعتراض‌های اقتصادی در کشور وجود داشت که دولت در صدد رفع اینها است و مجلس هم در تلاش است تا بخشی از این انتقادات و مشکلات را حل کند؛ ولی قاطبه ملت ایران این واقعیت را پذیرفته‌اند که این ناجوانمردی از طرف بازیگری مثل ایالات متحده آمریکا است که باید سیاست‌های تحریمی را تحمل کرد. پمپئو به‌عنوان رئیس سابق سازمان سیای آمریکا که الان وزیر خارجه است، سیاست غلطی را به ترامپ القا می‌کند؛ تحت عنوان تحریم خارجی و تحریک اعتصابات و اختلافات داخلی با هدف گرفتن امتیاز از جمهوری اسلامی ایران. تجربه نشان داده که ایران در چنین شرایطی بیشتر وحدت پیدا می‌کند و سیاست‌هایی که تحت عنوان ایجاد تنش در داخل دنبال می‌شود در داخل همراه خاصی را پیدا نخواهد کرد. ترامپ وآمریکا چند بار گفتند می‌خواهند با ایران مذاکره کنند؛ ولی ایران نپذیرفت.»

اقدام تروریستی اهواز

او در پاسخ به این سوال که آیا در کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد اقدام تروریستی اهواز تدابیری اندیشیده شده است، گفت: اقدامی که در اهواز صورت گرفت، اقدامی ترویستی بود که عده‌ای از افراد بی‌گناه به شهادت رسیدند؛ دو نکته مد نظر است؛ یک اینکه اگر در این مورد کوتاهی‌هایی صورت گرفته، پیگیری شود که درحال انجام است. دیگر اینکه کشورهای منطقه باید به سمت تنش‌زدایی پیش بروند؛ چون از دو طرف مسلمانان درحال کشته شدن هستند.

تنش‌زدایی با سازمان همکاری اسلامی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه افزود: من این پیشنهاد را داده‌ام و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم سیاستمان تنش‌زدایی است. ما در آینده نزدیک هم سفرای کشورهای عضو سازمان کنفرانس سیاست و همکاری اسلامی را در مجلس دعوت کردیم و در تلاشیم تا یک راهکار تنش‌زدایانه در دنیای اسلام شکل دهیم.