به گزارش خبرگزاری فارس، مسوول کارگروه ایران در دولت آمریکا می‌گوید که هدف دولت آمریکا همچنان به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. بنابراین گزارش، هوک که در لوکزامبورگ به سر می‌برد گفته است دولت آمریکا قصد دارد در اسرع وقت صادرات نفت ایران را به صفر برساند و اطمینان دارد که با این وجود بازار ثبات خود را از دست نخواهد داد. این درحالی است که قیمت نفت در بازارهای جهانی در هفته‌های گذشته با افزایشی چشم‌گیر روبه‌رو شده است. این مقام آمریکایی ادعا کرده که ایران از تسهیل تحریم‌ها در پی برجام برای ارتقای زرادخانه موشکی خود بهره برده و اکنون بیش از دوران قبل از توافق هسته‌ای تهدیدکننده است. برایان هوک با طرح این ادعا که بیش از ۱۰۰ شرکت از ادامه همکاری با ایران سر باز زده‌اند، گفت واشنگتن به شرکت‌ها هشدار داده که با ادامه تجارت با ایران با «خطر حیثیتی» مواجه می‌شوند.

وی به سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای ایجاد امکان ادامه تعامل مالی با ایران نیز اشاره کرده و گفته: «ما تقاضای زیادی برای چنین سازوکاری نمی‌بینیم.» او همچنین مدعی شده که آمریکا حاضر است برای به‌دست آوردن معاهده‌ای با ایران که علاوه بر مسائل هسته‌ای موضوعات دیگر از جمله موضوع موشکی ایران را دربر می‌گیرد کارهای زیادی انجام دهد. یکی از موضوعاتی که این روزها مطرح است، ادامه یا قطع دسترسی ایران به سامانه سوئیفت است. هوک در این‌خصوص نیز گفته که تصمیم قطع ارتباط با ایران توسط شرکت‌های اروپایی از جمله سوئیفت امری آسان است، اما او قصد ندارد در مورد اینکه سوئیفت به‌خاطر ادامه ارتباط با ایران هدف اقدامات واشنگتن قرار خواهد گرفت یا نه، صحبتی بکند.

او همچنین تصریح کرد که اختلافات بین آمریکا و اروپا درخصوص ایران صرفا تاکتیکی است اما او در تلاش است که اروپا علیه برنامه موشکی ایران اقدام کند. وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته در لوکزامبورگ، نشستی داشته‌اند که برایان‌هوک نیز برای پیشبرد کمپین فشار بر ایران دولت آمریکا در آن حاضر شده است. واشنگتن، ۱۸ اردیبهشت گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و اعلام کرد که در دو مرحله تحریم‌های ضد ایرانی را باز خواهد گرداند. یک مرحله از بازگشت تحریم‌ها صورت گرفته و مرحله دوم روز سیزدهم آبان بازاعمال خواهد شد. مقامات ایرانی می‌گویند آنچه واشنگتن به‌دنبال بازاعمال آن در سیزدهم آبان است از هم‌اکنون اجرایی شده و تحریم‌های سیزده آبان عملا چیزی بر محدودیت‌های ایران اضافه نخواهد کرد.