وی با بیان اینکه سفرا برای این دو سفارتخانه تعیین شده‌اند، گفت: «این افراد درحال طی کردن پروتکل‌های متعارف برای اعزام هستند و فکر می‌کنم به‌زودی بتوانند وظایف خود را در سمت جدیدشان در پکن و دهلی‌نو آغاز کنند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی هیچ اشاره‌ای به اسامی افراد مدنظر برای تصدی این دو سفارتخانه نکرد و افزود: «بعد از طی مراحل و پروسه‌های لازم اعم از دریافت آگرمان و استوارنامه درخصوص این دو نفر اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.» قاسمی همچنین درباره سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که ماموریت سفرا و روسای نمایندگی‌های آنها پایان یافته نیز گفت که پروسه انتخاب و تعیین آنها آغاز شده و افراد جدید در موعد مقرر در محل ماموریت مستقر می‌شوند. سخنگوی وزارت‌خارجه درباره سه سفیری که قانون جدید عدم به‌کارگیری بازنشستگان در قبال آنها اعمال خواهد شد گفت: «وزارت امورخارجه طبق قانون عمل می‌کند و این افراد در زمان مقرر، نمایندگی را ترک کرده و به تهران بازمی‌گردند.» وی با بیان اینکه پروسه تعیین جانشین برای این سه نفر آغاز شده، تاکید کرد: «تا زمانی که افراد جدید به جای این سفرا جایگزین شوند، سرپرست موقت یا کاردار، امور نمایندگی را اداره می‌کند.» قاسمی همچنین ابراز امیدواری کرد که این پروسه متعارف مرسوم (انتخاب، تعیین و عزیمت سفرا در داخل کشور و همچنین در کشور پذیرنده) هر چه سریع‌تر طی شود و نفرات جایگزین مسوولیت خود را آغاز کنند.

سه سفیر بازنشسته

با توجه به تصویب طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور نیز در شمول این قانون قرار می‌گیرند، درحال‌حاضر سه سفیر و رئیس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور جزو کسانی هستند که این قانون برای آنها اعمال می‌شود. در همین راستا «غلامعلی خوشرو» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک، «علی ماجدی» سفیر ایران در آلمان و «محمدابراهیم طاهریان‌فرد» سفیر ایران در ترکیه در شمول این قانون قرار می‌گیرند. البته این سه نفر علاوه بر اینکه مشمول این قانون هستند، مدت زمان ماموریتشان نیز رو به پایان است. غلامعلی‌ خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک که از بهمن ۱۳۹۳ عهده‌دار این سمت است، قبل از آن هم به‌عنوان سفیر ایران در سوئیس مشغول به خدمت بود.

محمدابراهیم طاهریان‌فرد سفیر ایران در ترکیه نیز از بهمن ۹۴ در این سمت مشغول به فعالیت است و قبل از آن هم سفیر ایران در کرواسی بود و در واقع از کرواسی به ترکیه آمد تا جایگزین «علیرضا بیکدلی» سفیر سابق شود.

علی ماجدی هم از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان سفیر ایران در آلمان مشغول به فعالیت است. سخنگوی وزارت‌خارجه در ادامه این گفت‌وگو تاکید کرد که وزارت امورخارجه خود را به اجرای قوانین متعهد می‌داند و در موعد مقرر، دیپلمات‌ها و مقاماتی که در این وزارتخانه مشمول قانون عدم به کارگیری بازنشستگانند، حتما بازنشسته خواهند شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین یادآور شد: «نبود سفیر در کوتاه‌مدت به معنای تعطیلی سفارت و عدم انجام وظایف محوله به سفارت نیست.» قاسمی همچنین درباره تعدادی از سفرا که ماموریتشان پایان یافته و به سن بازنشستگی نزدیک شده‌اند و مشمول قانون جدید عدم به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شوند، نیز گفت: این دیپلمات‌ها یا ماموریتشان پایان یافته یا به سن بازنشستگی رسیده‌اند که برخی از آنها از همان کشور محل ماموریت تقاضای بازنشستگی خود را ارسال کرده‌اند یا اینکه به تهران بازگشته‌اند و نفرات جدید به جای آنها عهده‌دار سفارتخانه‌ها شده یا خواهند شد.