جمهوری اسلامی ایران ۲۶ خرداد ۱۳۹۵در باره اختلاف مربوط به تخلفات دولت آمریکا نسبت به پیمان مودت روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان ایران و آمریکا که در روز ۱۵ آگوست ۱۹۵۵ (۲۳ مرداد ۱۳۳۴) از سوی دو طرف امضا و در ۱۶ ژوئن ۱۹۵۷(۲۶ خرداد ۱۳۳۶) لازم‌الاجرا شده است، دادخواستی را در دفتر دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت کرد. در دادخواست ایران به دادگاه لاهه آمده است: «ایالات‌متحده با این موضع که ایران حامی تروریسم است (موضعی که ایران آن را قویا رد می‌کند) شماری اقدامات اجرایی و قانون‌گذاری اتخاد کرده است که اثر عملی آنها تاثیر بر منافع و دارایی‌های ایران و موسسات ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران و برخلاف پیمان مودت و از طریق اجرای رسیدگی‌‌هایی قضایی علیه ایران است.»

به نوشته تارنمای مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری، برنامه زمان‌بندی جلسات به وقت تهران به شرح ذیل است:

* دور اول دفاعیات شفاهی:

- آمریکا: دوشنبه (16 مهر) 11:30 صبح تا 2:30 بعد از ظهر و 4:30بعداز ظهر تا 6:30 بعد از ظهر

- ایران: چهار‌شنبه (18 مهر) 11:30 صبح تا 2:30 بعدازظهر و 4:30بعد ازظهر تا 6:30 بعد ازظهر

* دور دوم دفاعیات شفاهی:

- آمریکا: پنج‌شنبه (19 مهر) 4:30 بعد از ظهر تا 7:30 بعد از ظهر

- ایران: جمعه (20 مهر) 4:30 بعد از ظهر تا 7:30 بعد از ظهر

دیوان لاهه11مهر نیز پس از چند هفته بررسی شکایت ایران از تحریم‌های 15 مرداد آمریکا، با تایید برخی از درخواست‌های ایران تا صدور رای نهایی، رای به تعلیق تحریم‌های ضدایرانی واشنگتن در حوزه‌های دارویی، وسایل پزشکی، غذایی و هوانوردی داد.

آرای دیوان لازم الاجرا بوده و غیرقابل فرجام‌خواهی است.

وزارت امورخارجه آمریکا پس از صدور رای دیوان اعلام کرد که پیمان مودت را فسخ می‌کند. براساس بند ۳ ماده ۲۳ پیمان مودت، هر یک از طرفین می‌توانند با دادن اخطار کتبی به مدت یک سال به طرف دیگر این عهدنامه را فسخ کند.