وزارت امور خارجه بریتانیا توصیه‌های مربوط به سفر به ایران را در سایت خود را به‌روز کرده و به دوتابعیتی‌ها هشدار داده که دولت بریتانیا قدرت محدودی در حمایت از آنها درصورت دستگیر شدن دارد. وزارت‌خارجه بریتانیا در صفحه مربوط به ایران نوشته است: «شهروندان بریتانیایی که ملیت ایرانی هم دارند، در صورت سفر به ایران با خطر روبه‌رو هستند، همان‌طور که همه ما متاسفانه در برخی موارد شاهد آن بودیم.» وزارت‌خارجه بریتانیا مدعی شده است: دولت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد «به همین دلیل اگر یک شهروند دارای تابعیت دوگانه دستگیر شود توان ما برای حمایت بسیار محدود است.»

هشدار عربستان به اتباع سعودی

همزمان رسانه‌های سعودی به نقل از مراجع ذی‌ربط این کشور گزارش دادند که اتباع این کشور علاوه بر ممنوعیت ورود به ایران، عراق، قطر، سرزمین‌های اشغالی و تایلند، اجازه مسافرت به ۱۰کشور دیگر را نیز ندارند. به گزارش «ایرنا» ممنوعت سفر به ۱۰کشور جدید شامل ماداگاسکار، آفریقای جنوبی، تانزانیا، موزامبیک، کنیا، اتیوپی، جزایر کومور، جزایر موریس، جزایر سیشل و ولایرونیون است.

شرط تازه فرانسه برای ایران

از سوی دیگر مقامات فرانسوی اوایل شهریورماه به دیپلمات‌ها و مقامات وزارت‌خارجه این کشور گفتند که تا اطلاع ثانوی، تمامی سفرهای غیرضروری خود را به ایران متوقف کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع که نام آنها را ذکر نکرده نوشته است فرانسه تا هنگامی که ایران از طرح ادعایی بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) در پاریس اطلاعاتی به فرانسه ندهد، سفیر جدید خود را به جمهوری اسلامی معرفی نمی‌کند. در تیرماه رسانه‌های غربی اعلام کردند دو ایرانی توسط پلیس بلژیک به جرم تلاش برای انجام بمب‌گذاری در محل کنفرانس منافقین در فرانسه بازداشت شده و یک دیپلمات ایرانی نیز در همین باره در اتریش دستگیر شده است. از سوی دیگر مقامات فرانسوی اوایل شهریورماه به دیپلمات‌ها و مقامات وزارت‌خارجه این کشور گفتند که تا اطلاع ثانوی، تمامی سفرهای غیرضروری خود را به ایران متوقف کنند. فرانسوی‌ها دلیل این اقدام خود را به ادعای طرح ناکام بمب‌گذاری و سخت‌تر شدن نگرش ایران نسبت به فرانسه نسبت داده‌اند. سفیر فرانسه در ایران اواخر تیرماه پس از پایان ماموریت خود تهران را ترک کرد و هنوز سفیر جدیدی معرفی نشده است.