امیدعلی پارسا در پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی آمار که با حضور محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس شورای عالی آمار و اعضای آن از دستگاه‌های اجرایی، برگزار شد، افزود: ‌نظام آماری ثبتی مبنا در اکثر کشورهای دنیا جایگزین نظام آماری سنتی شده است و راهبرد اصلی مرکز آمار ایران نیز نوین‌سازی نظام آماری است. در این جلسه، که دوشنبه ۱۲ شهریور‌ماه برگزار شد،‌ جزئیات به کارگیری و پردازش داده‌ها و استفاده از ریزداده‌ها در نظام آمار‌های ثبتی مبنا توسط جمال مقدم، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار ایران ارائه شد.

در ادامه، گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور درخصوص بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور برای همکاری دستگاه‌ها با مرکز آمار ایران برای ساماندهی آمار‌های ثبتی و نوین‌سازی نظام آماری کشور و میزان پیشرفت برنامه ایران استارز (‌نظام جامع آمار‌های ثبتی مبنا)‌ توسط علیرضا زاهدیان، معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران ارائه شد. وی آمار ساخت و ساز در کشور براساس پروانه‌های صادر شده توسط شهرداری‌ها و ‌فهرست کارگاه‌های کشور را از جمله آمار‌هایی ذکر کرد که از طریق ثبتی در مرکز آمار ایران جمع آوری و به‌روزرسانی می‌شود. زاهدیان افزود:‌ تطبیق اطلاعات ثبتی مبنا با یکدیگر از جمله مزایای این آمارها برای تحلیل بیشتر وضعیت موجود است مثلا تطبیق فایل فارغ‌التحصیلان با فایل‌های بیمه تامین اجتماعی از اقدامات انجام شده توسط مرکز آمار ایران است که می‌تواند رشته‌های تحصیلی را که اقبال بیشتری برای کاریابی برای آنها وجود دارد، نشان دهد.

وی با اشاره به اینکه سرشماری عشایر به‌صورت ثبتی مبنا انجام می‌شود، ‌اظهار کرد: ‌اولین سرشماری ثبتی مبنا در سال ١٤٠٥ در کشور اجرا خواهد شد.  معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران تاکید کرد، بر اساس دستور‌العمل‌های بین‌المللی،‌ اطلاعات جمعیتی باید به تفکیک سن، ‌جنس، فعالیت، ‌دین، قومیت، معلولیت و تا سطح کوچک‌ترین ‌منطقه جغرافیایی وجود داشته باشد و آمار‌های ثبتی مبنا می‌تواند گامی موثر برای این امر باشد. در این جلسه همچنین فعالیت کمیته بخشی آمار و اطلاعات مناطق روستایی به درخواست معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری پس از بررسی اعضای شورای عالی آمار تمدید شد.