پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) صبح دیروز در شرایطی برگزار شد که آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، یکی از اعضای هیات‌رئیسه این مجلس و همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور به عنوان اعضای این مجلس، از غایبان شاخص آن بودند. حسن روحانی به‌دلیل سفر به عسلویه برای افتتاح چند پروژه پتروشیمی و عمرانی در این جلسه حضور نیافت.براساس گزارش «ایسنا» از جمله تاخیرکنندگان جلسه دیروز، می‌توان به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی و حجت‌الاسلام محمود علوی اشاره کرد. رئیس قوه‌قضائیه که سخنران ویژه افتتاحیه پنجمین اجلاس نیز بود، حین قرائت قرآن خود را به مراسم افتتاحیه رساند و در کنار سایر تاخیرکنندگان پس از پایان تلاوت قرآن در صندلی شماره ۶۱ و کنار محسن اسماعیلی نشست. حجت‌الاسلام علوی نیز که در ابتدای سخنرانی رئیس مجلس خبرگان در جلسه حضور یافت، در کنار عباسعلی کدخدایی رئیس دفتر آیت‌الله جنتی نشست‌. آیت‌الله ری‌شهری نیز از دیگر تاخیرکنندگان جلسه دیروز بود.

سران قوا پاسخگو باشند

در ادامه جلسه دیروز آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: در ماه‎های اخیر تلاش گسترده رسانه‎ای صورت گرفته تا ناکارآمدی دستگاه‎های مختلف به صورتی هماهنگ به پای رهبری معظم انقلاب نوشته و ثبت شود. این در حالی است که در موارد متعدد، رهبر معظم انقلاب بیشترین اختیارات را به دستگاه‌ها اعطا فرموده و بیشترین پیگیری را برای تحقق آن به عمل آورده‎اند.براساس آنچه «ایسنا» از این اجلاس گزارش داده است، رئیس مجلس خبرگان افزود: ما مساله‌ای که الان گرفتارش هستیم این است که نابسامانی‌هایی که در مملکت است را به پای رهبری می‌گذارند، انگار که فعال مایشا در همه امور اقتصادی و اجتماعی و سیاسی رهبری است و مجلس و دولت بیکاره هستند. باید مراقب باشیم که این نقشه شوم دشمن است و این در حالی است که رهبری پیگیر  اجرای برنامه‌هایی برای حل مشکلات کشور است. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله جنتی در همین زمینه به اعطای اختیارات خاصه به دستگاه قضا برای برخورد ویژه و سریع با مفسدان اقتصادی از سوی رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: قرار دادن خطوط قرمز ویژه در مذاکرات هسته‎ای، هنگام امضای برجام و همچنین تصویب کنوانسیون‎هایی خارجی برای جلوگیری از تحمیل خسارت به کشور که ایشان در سخنرانی اخیر خود اعلام کردند که تیم مذاکره کننده نتوانستند بخشی از خطوط قرمز ترسیم شده را رعایت و محقق کنند و همچنین تشکیل کارگروه ویژه اقتصادی به ریاست دولت و رئیس جمهور و حضور سایر قوا با اختیارات ویژه که مصوبات آن فراتر از قوای دیگر قابلیت اجرایی شدن داشته و راهی آسان و مهم برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم است، از جمله این اقدامات است.رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تشکیل کارگروه ویژه بررسی آسیب‎های اجتماعی با حضور سران سه قوه و دیگر دستگاه‎ها و پیگیری مستمر نتایج جلسات این کارگروه برای سامان دادن به معضلات فرهنگی و اجتماعی، برگزاری جلسات متعدد با هیات دولت، تعیین تکالیف و وظایف برای دولت، پیگیری انجام وظایف محوله برای حل مشکلات اقتصادی مردم و ارائه راهکارهای عملیاتی و حساب شده از اقداماتی بوده که رهبر انقلاب انجام داده است.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه پیگیری و نظارت ویژه بر مسائل منطقه و عبور ایران از خطرات متعدد منطقه‌ای از جمله تلاش‌ها برای ایجاد ناامنی در کشور با اتخاذ راهبردهای دقیق و حساب شده منطقه‌ای و پیگیری اجرای آن، توسط رهبر انقلاب انجام شده، افزود: پیگیری حضور جوانان مومن و انقلابی در مناصب مختلف حاکمیتی و انتصاب جوانان خوش‌فکر و انقلابی در مجموعه‎های زیر نظر رهبری برای تسریع در چرخش بهتر امور کشور، از برنامه‌هایی بوده که رهبر انقلاب پیگیری کرده‌اند.وی افزود: در حقیقت سیاست‌گذاری، راهبری و پیگیری اصلی اداره کشور بر عهده رهبری معظم انقلاب بوده و برای مقابله با مشکلات، ایشان حداکثر اختیارات را به دستگاه‎های مختلف اعطا کرده‌اند و اکنون این دستگاه‎های ذی‌ربط هستند که باید پاسخگوی مسائل کشور باشند.رئیس مجلس خبرگان رهبری، به خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: اردیبهشت امسال با وجود انجام تمام تعهدات برجام از سوی ایران، در حالی که آمریکا به تعهداتش عمل نکرده بود، رسما از این پیمان هم خارج شد. هر چند که اروپا اعلام کرد از این توافق خارج نمی‌شود، ولی عملا اروپا به اهرمی برای پیگیری خواسته‌های آمریکا یعنی مذاکره بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای تبدیل شد. آیت‌الله جنتی در همین زمینه، عبرت گیری از تجربه اعتماد به شیطان بزرگ را ضروری دانست و با تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای مذاکرات آینده، تصریح کرد: اروپا مدعی باقی ماندن در برجام است؛ ولی بسته‌ای را اخیرا ارائه داد که حتی انتقاد وزیر خارجه آقای ظریف را هم برانگیخت. او تصریح کرد: طبق فرمایش رهبر انقلاب باید اروپا حسن نیت خود را اثبات کند. رئیس مجلس خبرگان رهبری، به پیشنهاد مذاکره مجدد از سوی ترامپ اشاره کرد و گفت: ترامپ با وجود خروج از برجام و اعمال دو مرحله تحریم علیه مردم ایران مجددا برای فریب مردم اعلام کرده که حاضر است با مقامات ایران بدون پیش‌شرط مذاکره کند. حتی برخی شیطنت‎ها برای برقراری ملاقات‌ها در حاشیه اجلاس سازمان ملل میان ترامپ و آقای روحانی در جریان است.

در حالی که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با هیات دولت و چند اظهار نظر گذشته به‌شدت این مذاکره و اساسا هر مذاکره‌ای با آمریکا از این پس را منع فرمودند.او همچنین تاکید کرد: «آقای روحانی و همراهانش که می‌خواهند به نیویورک بروند، باید به این نکته رهبری توجه کنند.»آیت‌الله جنتی با بیان اینکه آمریکا تلاش دارد اعلام کند که گزینه مقابل مذاکره، جنگ است، تصریح کرد: رهبر انقلاب صراحتا فرمودند که «مذاکره نمی‎کنیم و جنگ هم نخواهد شد.» رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب هر آنچه را برای مبارزه با مفاسد اقتصادی لازم بوده، اجرا کرده‎اند؛ از اعلام مداوم لزوم مبارزه با مفاسد تا اعطای اختیارات خاص و فراتر از قانون به قوه‌قضائیه برای این مبارزه. آیت‌الله جنتی با بیان اینکه قوه‌قضائیه در شرایطی که اعمال فشار خارجی و سودجویی و رانت خواری داخلی، موجب ایجاد نارضایتی مردم شده است، باید با سرعت بسیار زیاد و قاطعیت با مفاسد مبارزه کند، اظهار کرد: قوه‌قضائیه باید با مفسدان دانه درشت از هر جناح و دسته و در هر مقامی را احضار و در پیشگاه ملت به دست عدالت بسپارد تا عملا راهبرد دشمن برای ایجاد نارضایتی را مختل کرده باشد.آیت‌الله جنتی ادامه داد: برخورد سریع و قاطع با مفسدان و رانت جویان داخلی، می‎تواند به مردم برای تحمل شرایط دشوار اقتصادی روحیه بدهد و این حس را به مردم منتقل کند که حاکمیت جمهوری اسلامی درد مردم را فهمیده و با آن همراه است.او افزود: قوه‌قضائیه می‎تواند از این موقعیت تاریخی برای ریشه کن کردن فساد در کشور حداکثر بهره را ببرد. آیت‌الله جنتی ادامه داد:«رئیس قوه‌قضائیه باید در این موضوع پیگیر باشد و بدانند که لازم است با کسانی که متهمان اصلی در این زمینه هستند، برخورد شود و آنان را به دست عدالت بسپارند.» به گزارش «ایرنا» او خطاب به رئیس قوه‌قضائیه ادامه داد: «برادر عزیز آقای آملی لاریجانی باید به سمت دانه درشت‌ها بروید؛ همه می‌توانند با آفتابه دزدها مبارزه کنند، باید با آنهایی که عامل تشنج هستند، برخورد شود.»

نوسانات بازار ارز

رئیس مجلس خبرگان رهبری، نوسانات غیر‌معمول در بازار سکه و ارز، سوء‌مدیریت و سوء‌استفاده سودجویان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در ماه‎های گذشته نوسانات بازار سکه و ارز شرایط اقتصادی بسیاری از مردم عادی را دستخوش تلاطم و دشواری کرده است.وی در همین زمینه گفت: رهبر انقلاب تاکید داشتند که این اتفاقات ناشی از «سوء‌مدیریت» و ندانم کاری مسوولان است، اگر نگوییم که ناشی از خیانت است. لازم است مسوولان این وضعیت هزینه اقدام خود را بپردازند.آیت‌الله جنتی ادامه داد: برخی افراد که غالبا از رانت اطلاعاتی بهره‌مند بودند، توانستند در این بازار سودهای کلان و هزاران میلیاردی به جیب بزنند که مهم‌ترین آن پرونده خودروهای وارداتی بود. لازم است با مسوولان رانت‌خوار در این سطح محکم‌ترین برخوردهای قضایی صورت پذیرد.او با بیان اینکه باید سیاست‌های دقیق و درست ارزی و پولی در کشور حاکم شود و مدیریت عاقلانه ارز موجود جلوی اتفاقات مشابه در ِآینده را بگیرد، تصریح کرد: احتکار سودجویان، خون مردم را در شیشه کرده است تا حدی که پوشک نوزاد را هم در انبارها نگه‌داشته‌اند تا قیمت آن افزایش یابد.رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: برخورد با سودجویان، اهتمام جدی می‌طلبد و می‎تواند از نارضایتی عمومی جلوگیری کند.او در ادامه، لزوم ساده‌زیستی مسوولان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مردم در شرایط تنگنای اقتصادی نمی‎توانند بپذیرند که مسوولان حقوق‎های نجومی بگیرند و زندگی اشرافی داشته باشند. باید مسوولان این روزها مثل مردم دردها را حس کنند. این تاکید چندباره رهبری معظم انقلاب در ماه‎های اخیر به مسوولان است و تکرار اصحاب تریبون را می‎طلبد.آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مردم ناراضی هستند و حق هم دارند، تصریح کرد: سران سه قوه با مردم حرف بزنند و بگویند که مشکلات را حل خواهند کرد.

مثلث شوم آمریکا، صهیونیسم و سعودی

رئیس مجلس خبرگان رهبری، پیروزی‌های چشمگیر محور مقاومت در منطقه را نشان‌دهنده این دانست که ایستادن بر روی پای خود، نتیجه می‌دهد. آیت‌الله جنتی، دولت سعودی‌ را به گاو شیردهی تشبیه کرد که روز به روز در منطقه بی‌تاثیرتر می‌شود.رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مثلث شوم آمریکا، صهیونیسم و سعودی کمر به قتل جمهوری اسلامی بسته است، تصریح کرد: برنامه آنها، براندازی جمهوری اسلامی است، اما دنیا بداند که ما تسلیم نخواهیم شد.او با بیان اینکه در مسیر ایستادگی و مقاومت، سختی‌هایی هم داریم، اظهار کرد: از این سختی‌ها عبور خواهیم کرد و می‌توانیم تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم.آیت‌الله جنتی، شعار حمایت از کالای ایرانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید روی کالای ایرانی و خرید آن تعصب داشته باشیم تا تولید کشور رونق بگیرد و روی پای خود بایستیم.او ادامه داد: بر خلاف سیاه‌نمایی‌ها، بانک جهانی اعلام کرده است ایران رتبه هفدهم تولید ناخالص ملی را دارد و تا سال ۲۰۲۴ به رتبه ۱۵ می‌رسد. یعنی با حمایت از تولید داخلی وضعیت به مراتب بهتر خواهد شد.رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: راهکار عبور از شرایط دشوار، تدبیر و مجاهدت مسوولان و فهم درد مردم و درک آنهاست.