ایشان همچنین با تبریک هفته دولت، این هفته را تداعی‌کننده نام ماندگار شهیدان رجایی و باهنر دانستند و خاطرنشان کردند: هفته دولت فرصتی برای ارزیابی مسوولان دولتی از عملکرد خود است، ضمن آنکه در این هفته باید به دولتمردان و برادران و خواهران حاضر در این جلسه «خدا قوت» گفت، زیرا اداره کشوری با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون با مسائل گوناگون وظیفه‌ای بسیار سنگین و دشوار است. رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه هفته دولت همچنین فرصتی برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف دستگاه‌ها و مسوولان دولتی است، افزودند: در این ارزیابی باید نقاط قوت و ضعف، با یکدیگر دیده شود تا بر نقاط قوت افزوده و نقاط ضعف برطرف شوند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارزیابی عملکرد یک‌ساله دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: در این یک‌سال کارهای خوبی در زمینه رشد اقتصادی، انرژی، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات انجام شده است که باید روند افزایش صادرات و کاهش واردات با شتاب بیشتر ادامه یابد و در ضمن اینگونه خدمات با بیان هنرمندانه به مردم گفته شود.رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به مسائل اقتصادی کشور پرداختند و با اشاره به تشکیل جلسه هماهنگی روسای سه قوه، افزودند: هدف از تشکیل این جلسه، تمرکز بر مسائل اصلی اقتصادی و هماهنگی برای حل سریع‌تر آنها است و بر همین اساس باید در این جلسات، از طریق گفت‌وگو و رایزنی، نقاط اشتراک را افزایش داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه دشمن به دلیل برخی ضعف‌ها و خلأهای اقتصادی، بر موضوع اقتصاد کشور متمرکز شده است، خاطرنشان کردند: در زمینه اقتصادی باید قوی و پر حجم کار کرد و تمام خلأها را پر کرد که همه این موارد امکان‌پذیر و شدنی است و ما در اداره اقتصاد کشور بن‌بست نداریم. ایشان افزودند: حجم و کیفیت فعالیت و عملکرد مسوولان اقتصادی کشور باید به‌گونه‌ای باشد که شب و روز نشناسند و محور فعالیت‌ها هم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد که اساس آن تکیه بر تولید داخلی است. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هم سنگرسازی دفاعی و توانمندسازی در مقابل دشمن است و هم، توانمندسازی برای حرکت رو به جلو. بنابراین، اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید داخلی دارای جنبه‌های پدافندی و آفندی است.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه موضوع تولید داخل و برطرف کردن مشکلات آن یکی از مسائل مهمی است که باید در جلسه هماهنگی روسای سه قوه بر آن تمرکز شود، گفتند: مشکلات تولید، راه‌حل دارد و اقتصاددان‌ها نیز برای آن راهکار ارائه داده‌اند که اگر به آنها عمل شود، معیشت مردم که اکنون بخش مهمی از جامعه دچار مشکل هستند، بهبود خواهد یافت.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه باید تلاش همه جانبه‌ای برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها یا زیر ظرفیت کار کردن آنها انجام گیرد، به موضوع مدیریت اقتصادی اشاره کردند و گفتند: وظیفه دولت، مدیریت اقتصادی است، البته این مدیریت به معنای تصدی‌گری نیست و هدف از سیاست‌های کلی اصل ۴۴ نیز این است که تصدی‌گری انجام نشود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین مدیریت اقتصادی افزودند: «باز کردن میدان برای فعالان سالم اقتصادی و جوانان مبتکر و پرتلاش و برطرف کردن موانع و بهبود فضای کسب‌وکار» و همچنین «بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد» دو رکن مهم مدیریت اقتصادی کشور است.رهبر انقلاب اسلامی یکی از راه‌های بهبود فضای کسب‌وکار را جلوگیری از بخشنامه‌های پی‌درپی و احیانا متناقض برشمردند و تاکید کردند: باید ثبات و آرامش برای فعال اقتصادی تامین شود تا بتواند برای آینده خود برنامه‌ریزی کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد را نیازمند چشمان باز و هوشمندی مدیران دستگاه‌های دولتی دانستند و با اشاره به قضایای ماه‌های اخیر بازار سکه و ارز خاطرنشان کردند: اگرچه درخصوص این قضایا توجیهاتی بیان شد، اما به هر حال بی‌توجهی و غفلت مدیریتی نیز رخ داده است.رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه روش‌های پیشرفته‌ای برای نظارت بر نحوه تخصیص ارز وجود دارد، گفتند: وقتی قرار است ارز تخصیص داده یا وارد بازار شود، این کار باید با چشم باز انجام شود و این‌گونه نباشد که در این شرایط سخت کشور، چند میلیارد دلار به‌دست عده‌ای بیفتد که آن را یا قاچاق کنند یا به اسم واردات کالا به مصارف دیگر برسانند یا اینکه برای مسافرت‌های تفریحی خارجی اختصاص یابد.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه دولت توانایی مدیریت اقتصادی کشور را دارد، خاطرنشان کردند: لازمه چنین مدیریت اقتصادی، اهتمام جدی، ورود مجاهدانه در وسط میدان و نظارت کامل و مستمر برای بستن منافذ فساد است تا دیگر نیازی به برخورد قوه قضائیه نباشد.رهبر انقلاب اسلامی کمبود برخی اقلام و کالاها در مقاطعی خاص را تصنعی و نوعی خرابکاری خواندند و افزودند: باید با چشمان باز این‌گونه کارها را تحت‌نظر داشته باشید و با آنها مقابله کنید.

ایشان در ادامه بحث ضروریات مدیریت اقتصادی، «استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی فراوان و برجسته کشور» را مورد تاکید قرار دادند و با استناد به گزارشی از مراکز بین‌المللی افزودند: ایران از لحاظ ظرفیت‌های استفاده نشده در رده اول جهان قرار دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: براساس آمار موسسات بین‌المللی درحال حاضر ایران با شاخص تولید ناخالص داخلی در میان دویست و چند کشور در رده هجدهم قرار دارد که اگر از ظرفیت‌های داخلی استفاده بیشتر و بهتری شود، می‌توانیم به رده‌های بالاتر جهانی برسیم.

ایشان «بد استفاده کردن از ظرفیت‌ها و منابع داخلی» را از دیگر مشکلات موجود در بحث مدیریت اقتصادی خواندند و پرسیدند: ایران که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است، چرا باید بنزین وارد کند؟ درحالی‌که می‌توان با ساخت پالایشگاه و تولید و حتی صدور فرآورده‌های نفتی از نعمت بزرگ ذخایر نفتی، استفاده صحیح کرد. رهبر انقلاب مصرف بیش از صد میلیون لیتر بنزین در روز را نمونه دیگری از استفاده بد از ظرفیت‌ها و منابع داخلی خواندند و افزودند: وزارت نفت و دیگر مسوولان دولتی راه‌های کاهش مصرف بنزین را پیگیری کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از بی‌رغبتی دولت به استفاده گسترده از ظرفیت وسیع بخش‌خصوصی گفتند: اجرای صحیح و کامل سیاست‌های اصل ۴۴ و استفاده از تجار، تولیدگران، صنعتگران، قطعه‌سازان و دیگر اجزای بخش‌خصوصی در مدیریت اقتصادی و پیشرفت کشور قطعا موثر خواهد بود. رهبر انقلاب ایجاد جاذبه برای ورود بخش‌خصوصی به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام را از جمله راه‌های استفاده از ظرفیت فعالان اقتصادی و مهار نقدینگی دانستند.«لزوم مهار و مدیریت نقدینگی» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به مسوولان دولت خاطرنشان کردند. ایشان با تاکید بر امکان مهار نقدینگی افزودند: نقدینگی سرگردان به هر سو که برود (سکه، ارز، مسکن یا هر زمینه دیگر) ویرانگر خواهد بود و باید مجموعه‌ای تمام وقت، فعال و جهادی مسوول کنترل و مدیریت آن شود. «مدیریت و کنترل قوی بانک مرکزی بر دیگر بانک‌ها»، توصیه دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای مدیریت اقتصادی کشور بود.

ایشان با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک‌ها و کارهای هزینه‌آور دیگر نظیر افزایش شعبه‌های بانکی گفتند: بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک‌ها و موسسات مالی شود. رهبر انقلاب افزودند: البته باید از اول جلوی مشکلات گرفته شود اما می‌توان با روش‌های موثر، با آن دسته از مراکز مالی که برای مردم مشکل به‌وجود می‌آورند، برخورد کرد. بخش دوم سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت به بیان نکاتی در زمینه سیاست خارجی اختصاص داشت که تاکید بر ارتباط خوب و روزافزون با همسایگان از جمله این نکات بود. رهبر انقلاب درباره کشورهای اروپایی نیز گفتند: ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام یا اقتصاد قطع امید کنید.

ایشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم‌ها خاطرنشان کردند: باید با نگاه شک آلود به وعده‌های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برجام را وسیله‌ای برای حفظ منافع ملی خواندند و افزودند: برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعا اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله، حفظ منافع ملی امکان‌پذیر نیست آن را کنار می‌گذاریم. ایشان گفتند: اروپایی‌ها باید از بیان و عمل مسوولان دولتی ایران بفهمند که اقدامات آنها تدابیر و واکنش متناسب جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال خواهد داشت. رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر منتفی بودن هرگونه مذاکره با آمریکایی‌ها افزودند: نتیجه مذاکره با مسوولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند این‌گونه شد، حالا با مسوولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی خواندند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همان‌گونه که قبلا به‌طور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان، «اتحاد و انسجام مسوولان کشور» را بیش از هر زمان دیگر لازم خواندند و افزودند: روسای قوا و مسوولان بخش‌های مختلف باید پشتیبان و کمک‌کار یکدیگر باشند و به‌ویژه همه باید به دولت کمک کنند زیرا دولت در وسط میدان است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اختلاف‌نظر میان مسوولان را طبیعی دانستند و در عین حال افزودند: این اختلاف‌نظرها نباید رسانه‌ای شود زیرا مردم را نگران و مضطرب می‌کند. رهبر انقلاب اسلامی به جلسه مجلس شورای اسلامی و سوال نمایندگان از رئیس‌جمهور اشاره و تاکید کردند: جلسه مجلس نمایش اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران بود و خداوند به آقای رئیس‌جمهور و قوه مقننه خیر بدهد که مشترکا چنین نمایش اقتداری را نشان دادند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهوری که با بیش از ۲۳ میلیون رای انتخاب شده است، سوال می‌کنند و رئیس‌جمهور نیز با خونسردی و متانت به سوال‌ها پاسخ می‌دهد و این معنای مردم‌سالاری دینی است.رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه میان انتظارات نمایندگان و واقعیات موجود شکافی وجود دارد که باید پر شود، خاطرنشان کردند: مهم آن است که آنچه اتفاق افتاد، یک نمایش باشکوه از قدرت جمهوری اسلامی و اعتماد به نفس مسوولان بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه دشمن از جلسه مجلس به‌دنبال اهداف دیگری بود، افزودند: این جلسه بسیار خوب هم رئیس‌جمهور و هم مجلس را تقویت می‌کند و زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر و نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌ها خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی در پایان، تاکید کردند: یک جمع فعال، کمربسته و بانشاط باید مامور حل یک به یک معضلات اقتصادی شوند. پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس‌جمهور گزارشی از اقدامات و برنامه‌های دولت بیان کرد. آقای روحانی با بیان اینکه همه تلاش دولت این بوده که کشور را به نقطه مطلوب برساند، گفت: در پنج سال گذشته توفیقات خوبی همچون کاهش تورم، رشد اقتصادی و افزایش درآمد ناخالص ملی حاصل شده است. رئیس‌جمهور با اشاره به خدمات دولت به روستائیان، خاطرنشان کرد: همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار دارای برق هستند و بسیاری از روستاها به شبکه گاز و نیز به شبکه ارتباطی کشور متصل شده‌اند. آقای روحانی به اقدامات قوه مجریه در حوزه کشاورزی از جمله خودکفایی در تولید گندم و شکر اشاره کرد و افزود: درآمد کشاورزان هم از لحاظ میزان تولید محصول و هم از لحاظ قیمت بهتر از گذشته شده و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی هم شاهد افزایش بوده‌ایم. رئیس‌جمهور افزایش ۹۰ درصدی تولید گاز در پارس‌جنوبی و افزایش تولید نفت از مخازن مشترک را از جمله دستاوردهای دولت در حوزه انرژی دانست و گفت: کشور در زمینه تولید گاز و گازوئیل خودکفا شده و تا پایان سال می‌توانیم در تولید بنزین نیز به خودکفایی برسیم.

آقای روحانی نوسازی ناوگان حمل‌ونقل، افزایش ۲ برابری صادرات غیرنفتی و اتکای بیشتر به صادرات غیرنفتی را از دیگر خدمات دولت خواند و افزود: اگر چه در ماه‌های اخیر با مشکلاتی به‌ویژه در حوزه ارز مواجه بوده‌ایم اما همان‌گونه که در گذشته مشکلات سخت‌تری را پشت‌سر گذاشته‌ایم، با تدبیر می‌توانیم از این مشکلات هم عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به تحریم‌های آمریکا، گفت: در شرایط امروز راه‌حل سیاسی پیش روی ما نیست چراکه دولتی که تحریم‌ها را بر خلاف همه مقررات بین‌المللی به ایران تحمیل کرده، به هیچ چیزی پایبند نیست. آقای روحانی با بیان اینکه هدف آمریکایی‌ها بالاتر از فشار اقتصادی است و می‌خواهند یک بار دیگر به ایران برگردند و بر کشور مسلط شوند، خاطرنشان کرد: آنها می‌خواهند مجددا استقلال ایران را زیر پا بگذارند و بر مردم ایران آقایی کنند اما ملت ما هرگز چنین چیزی را نمی‌پذیرد و این را با ایستادگی و مقاومت خود به جهان نشان خواهد داد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همه ملت ایران پشت‌سر رهبر معظم انقلاب و با هدایت ایشان نخواهند گذاشت که توطئه‌های دشمنان تحقق پیدا کند.


 •   هدف از تشکیل جلسه هماهنگی روسای سه قوه، تمرکز بر مسائل اصلی اقتصادی و هماهنگی جهت حل سریع‌تر آنها است و بر همین اساس باید در این جلسات، از طریق گفت‌وگو و رایزنی، نقاط اشتراک را افزایش داد.
 •   سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هم سنگرسازی دفاعی و توانمندسازی در مقابل دشمن است و هم توانمندسازی برای حرکت رو به جلو. بنابراین اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید داخلی دارای جنبه‌های پدافندی و آفندی است.
 •   در زمینه اقتصادی باید قوی و پر حجم کار کرد و تمام خلأها را پر کرد که همه این موارد امکان‌پذیر و شدنی است و ما در اداره اقتصاد کشور بن‌بست نداریم.
 •   «باز کردن میدان برای فعالان سالم اقتصادی و جوانان مبتکر و پرتلاش و برطرف کردن موانع و بهبود فضای کسب‌وکار» و همچنین «بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد» دو رکن مهم مدیریت اقتصادی کشور است.
 •    اگرچه درخصوص قضایای ماه‌های اخیر بازار سکه و ارز توجیهاتی بیان شد اما به هر حال بی‌توجهی و غفلت مدیریتی نیز رخ داده است.
 •   وقتی قرار است ارز تخصیص داده و یا وارد بازار شود، این کار باید با چشم باز انجام شود و این‌گونه نباشد که در این شرایط سخت کشور، چند میلیارد دلار به دست عده‌ای بیفتد که آن را یا قاچاق کنند یا به اسم واردات کالا به مصارف دیگر برسانند یا اینکه برای مسافرت‌های تفریحی خارجی اختصاص یابد.
 •    دولت توانایی مدیریت اقتصادی کشور را دارد.
 •    وزارت نفت و دیگر مسوولان دولتی راه‌های کاهش مصرف بنزین را پیگیری کنند.
 •   بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق، مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک‌ها و موسسات مالی شود.
 •   ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام یا اقتصاد قطع امید کنید.
 •   برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعا اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله، حفظ منافع ملی امکان‌پذیر نیست آن را کنار می‌گذاریم.
 •   نتیجه مذاکره با مسوولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند این‌گونه شد، حالا با مسوولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم؟ بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.
 •   جلسه «سوال» از رئیس‌جمهور در مجلس، نمایش اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران بود و خداوند به آقای رئیس‌جمهور و قوه مقننه خیر بدهد که مشترکا چنین نمایش اقتداری را نشان دادند.
 •   نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهوری که با بیش از ۲۳ میلیون رای انتخاب شده است، سوال می‌کنند و رئیس‌جمهور نیز با خونسردی و متانت به سوال‌ها پاسخ می‌دهد و این معنای مردم‌سالاری دینی است. آنچه اتفاق افتاد، یک نمایش با شکوه از قدرت جمهوری اسلامی و اعتماد به نفس مسوولان بود.
 •   جلسه بسیار خوب روز سه‌شنبه مجلس، هم رئیس‌جمهور و هم مجلس را تقویت می‌کند و زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر و نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌ها خواهد شد.