به گزارش «ایسنا» وندی شرمن معاون‌پیشین وزیرخارجه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری اوباما و سرپرست تیم مذاکره‌کننده این کشور در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در یادداشت خود در نشریه فارن افرز به ارائه جزئیاتی درباره‌ نحوه حصول توافق هسته‌ای در ژوئیه ۲۰۱۵ پرداخت و اذعان کرد که وی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در این توافق اشتباه می‌کرده است.

شرمن در یادداشت خود تصریح کرد: «در مذاکرات بین‌المللی که به حصول توافق ۲۰۱۵ برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران منجر شد، من تیم دیپلمات‌های آمریکایی نماینده ایالات‌متحده را رهبری می‌کردم. همتایان ایرانی من در این مذاکرات گاه و بیگاه از من می‌پرسیدند چطور می‌توانند اطمینان داشته باشند که هر توافقی که حاصل شود بادوام خواهد بود. اغلب جمهوری‌خواهان با آن مخالف بودند و ایرانی‌ها با نگاه کردن به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ نگران بودند که اگر جمهوری‌خواهان در کاخ سفید به قدرت برسند چه اتفاقی خواهد افتاد.» وی ادامه داد: «من نیز در پاسخ یک سوال مشابه را می‌پرسم اگر تندروهای توافق دوباره در ایران به قدرت دست یابند چه خواهد شد؟ این سوال معمولا به بحث پایان می‌داد، اما من همیشه انتظار داشتم بزرگ‌ترین چالش برای موفقیت توافق، نقض آن از سوی ایران  باشد نه سازوکارهای سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا. به‌طور قطع من اشتباه می‌کردم.»

سرپرست تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای آمریکا همچنین نوشت: «دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه مه تصمیم گرفت کشور را از توافق خارج و تحریم‌های آمریکا علیه ایران را که به واسطه توافق لغو شده بود مجددا وضع کند، اقدامی که بدترین اشتباه سیاست خارجی در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌آید. توافق هسته‌ای با ایران کامل نبود هیچ توافقی این‌گونه نیست. با این حال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نام رسمی این توافق، بهترین تضمین را می‌داد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد.»