او ادامه داد: از روزهای اولی که به وزارت کار آمدم تصمیم گرفتم از سیاست‌های خارجی استفاده کنم. در سال ۱۳۹۳ با تجاربی که داشتیم برای اولین‌بار نسبت به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی هشدار دادیم و مطالعاتی را با ILO درباره وضعیت صندوق‌ها داشتیم و نشان داده شد که در ۶ دهه انحراف داشتیم، آن روز بحث وضعیت خطرناک صندوق‌ها بحث نویی بود، اما در حال‌حاضر وضعیت بحرانی است، تا چند سال دیگر باید کل بودجه کشور به صندوق‌های بازنشستگی تعلق گیرد. یکی از حوزه‌های مورد بحث از اوایل فعالیت کاری‌ام اشتغال بود. اشتغال امری است که با پول‌پاشی و دادن مجوز شغل ایجاد نمی‌شود. ربیعی افزود: اولین دستاورد مهم در شکل کار با دستگاه‌ها بوده است. هیچ‌گاه فهم مشترک در تدوین سیاست‌گذاری اشتغال وجود نداشته است. ما سیاست اشتغال نوشته‌شده نداشته‌ایم. در حال‌حاضر با مرکز آمار به یک همخوانی در آمار رسیده‌ایم. دفترچه‌های تامین‌اجتماعی آمار مرکز آمار را تایید می‌کند. در دوران رکود مشاغل غیررسمی افزایش می‌یابد. او بیان کرد: امروز افرادی را با فکرهای خلاق در بحث اشتغال داریم که از آنها برای بهبود شرایط استفاده می‌کنیم. هماهنگی بین دستگاهی ایجاد شده و بیش از ۸هزار میلیارد تومان طرح به بانک‌ها رفته است.

راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان

ربیعی از راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان خبر داد و گفت: کاری را شروع کردیم که هر ایرانی یک کداشتغال داشته باشد، بدین ترتیب که سامانه بانک اشتغال ایرانیان را برای این طرح ایجاد کردیم. این کمک می‌کند افرادی که مشغول به دو شغل هستند یا مالیات بالاتر نمی‌دهند، مشخص شوند و بتوانیم برای آنها مقرراتی بگذاریم.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز به کار سامانه اشتغال (شناسنامه کار) به منظور افزایش امنیت شغلی کارگران خبر داد و گفت: این سامانه به افزایش امنیت شغلی کارگران می‌افزاید زیرا پیش از این نگرانی‌های بسیاری در مورد قراردادهایی که ثبت نمی‌شد وجود داشت. حدود ۶ تا ۷میلیون نفر در بازار غیررسمی هستند که با کمک مرکز آمار قصد داریم برای آنها شناسنامه کار صادر کنیم.او با پرداختن به موضوعات تکریم ارباب‌رجوع و شفاف‌سازی قراردادهای کاری و رسیدگی به افراد دهک‌های پایین جامعه، ابعاد گوناگون سامانه اشتغال را معرفی کرد و ادامه داد: سامانه اشتغال، امکان برنامه‌ریزی برای افراد بیکار را فراهم می‌کند.

در این سامانه همه اعترافات و مراحل رسیدگی به آنها ثبت و بررسی خواهد شد. شناسایی بنگاه‌های مشکل‌دار از دیگر امکانات این سامانه است.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال ۹۶ دولت، ۷۹۱ هزار شغل ایجاد کرده است، افزود: اقتصاد‌های بزرگ دنیا نیز چنین میزان شغلی ظرف مدت یک سال نمی‌توانند ایجاد کنند، اما با این وصف نتوانستیم بیکاری عقب‌مانده و پیش‌رو را پاسخ دهیم.او با بیان اینکه در شرایط کنونی هم بیکاری احساس می‌شود و هم دولت عملکرد خوبی داشته است، ادامه داد: احساس می‌کنم که نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهوری از توضیحات بنده درخصوص اشتغال به‌صورت نسبی قانع شدند.ربیعی با اشاره به اینکه وزارت تعاون برای آینده ۶ برنامه اشتغال دارد، یادآور شد: بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه در تبصره ۱۸بودجه برای اشتغال اختصاص یافته است چراکه ممکن است در شرایط تحریم برخی بنگاه‌ها میزان اشتغالشان کاهش یابد.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه وزارت تعاون سیاست تثبیت شغل را برای شرایط تحریمی در نظر گرفته است، گفت: این سیاست به معنای پرداخت بیمه بیکاری در داخل کارگاه است و در دوران تحریم‌ها هدف‌گذاری شده اما روش‌ها تغییر یافته است و برخی مشاغل در شرایط تحریم همانند پوشاک و پایین‌دستی پتروشیمی اشتغال بیشتری جذب می‌کنند و برخی بی‌تفاوت هستند که به‌نظر می‌رسد با توضیحات بنده اقناع نسبی در حوزه اشتغال ایجاد شد.

در حال‌حاضر حدود ۲۳ میلیون نفر تعداد کارمندان، بازنشستگان و افراد فعال در سایر دستگاه‌ها است.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از فعالیت‌های مشترک، ایجاد کد شغل برای همه ایرانیان است که حدود بیش از ۱۳ میلیون کد شغل در سازمان تامین‌اجتماعی وجود دارد و همچنین تعداد کارمندان و بازنشستگان کشور به این کد شغل اضافه خواهند شد. ربیعی با تاکید بر اینکه هر ایرانی که وارد بازار کار شود کد شغل خواهد گرفت، افزود: دومین کار مشترک، شناسه رفاهی ایرانیان است که از دهک‌های پایین شروع شده و به دهک‌های بالا رسیده‌ایم. در حقیقت این واحد خدمات رفاهی با اتکا به پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان تشکیل شده است و در بسیاری از موارد مانند آمار بازماندگی از تحصیل از این پایگاه استفاده خواهیم کرد. سومین کار مشترک، در حوزه سلامت بوده است. با کارهای صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود در مرحله اول ۱۰ درصد کاهش هزینه‌های درمانی صورت بگیرد.ربیعی کار مشترک چهارم را طرح تکاپوی اشتغال در حوزه‌های‌ آی‌سی‌تی عنوان کرد و گفت که از سال‌های ۹۴ تا ۹۶ نتایج خوبی از این طرح به‌دست آمده است.او همچنین از سرمایه‌گذاری جدید ۲۰ میلیارد تومانی سازمان تامین‌اجتماعی در حوزه استارت‌آپ‌ها از امروز خبر داد و گفت: تعیین کد شغل و شناسه رفاهی با هدف کاهش مراجعه مردم به اداره‌ها، سازمان‌ها و نهادها از جمله حوزه سلامت و تامین‌اجتماعی صورت می‌گیرد.