به گزارش «انتخاب»، روزنامه الحیات چاپ لندن در این گزارش آورده است: «وزیر خزانه‌داری آمریکا، استفان منوچین اعلام کرد کشورش قصد دارد از تاثیرگذاری در بازارهای نفت جهان در جریان بازگشت تحریم‌های ایران دوری کند؛ از این رو در برخی حالت‌های مشخص در صورتی که دولت‌ها نیاز به زمان بیشتری برای کاهش خریدهای نفتی خود از ایران داشته باشند، معافیت‌ها و چشم‌پوشی‌هایی را بررسی می‌کند.»

او در توضیح مواضع برخی مسوولان آمریکایی که معافیت از تحریم‌های ایران را بعید دانسته بودند، گفت: از همه می‌خواهیم خریدهای نفتی خود را به صفر برسانند، اما در حالت‌های محدودی در صورتی که در توان آنها نباشد، چشم‌پوشی‌هایی را اعمال می‌کنیم. اما فایننشال تایمز در گزارشی برخلاف این صحبت‌های وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشت: ایالات‌متحده از تصمیم خود در مورد اعمال تحریم‌های جدید بر شرکت‌های مرتبط با ایران باز نمی‌گردد. به گزارش این روزنامه، پیش از این فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا در ضمن درخواستی مشترک از دولت ترامپ خواسته بودند برخی شرکت‌های اروپایی مرتبط با ایران را از تحریم‌های جدید معاف کند. اما وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو و منوچین در یک بیانیه رسمی با این درخواست اروپایی مخالفت کردند.

در بروکسل وزرای خارجه دولت‌های اتحادیه اروپا نیز با درخواست آمریکا برای به عزلت‌کشاندن اقتصادی ایران مخالفت کرده و از یک ابزار قضایی برای حمایت از شرکت‌های اروپایی مرتبط با ایران سخن گفتند؛ ابزاری که می‌تواند از این شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت کند. همان‌طور که موگرینی در این باره تصریح کرد: «از تمام اقدامات استفاده می‌کنیم تا ایران قادر باشد از رفع تحریم‌ها استفاده اقتصادی کند.»

در همین رابطه، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بهرام قاسمی، رفتار ترامپ در قبال ایران را عداوت‌آمیز توصیف کرده و در پاسخ به اظهارنظر ترامپ در مورد اینکه ایرانی‌ها در نقطه معینی با من تماس می‌گیرند و خواستار معامله و توافقی می‌شوند، گفت: «این رفتار عداوت‌آمیز در جوانب مختلفی قابل ملاحظه است. چه بسا این صحبت ترامپ برای شوخی بوده باشد و طبعا ممکن است روزی خود ترامپ با تهران تماس بگیرد و درخواست مذاکره کند. احتمال این موضوع بیشتر است.» در همین شرایط، رهبر معظم جمهوری اسلامی به تقویت روابط با دولت‌های شرقی و غربی به استثنای آمریکا، فراخوانده و طی دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای دولت، بر ضرورت تقویت دیپلماسی و بهبود روابط خارجی تاکید کرد.