به گزارش «ایسنا» ، او در ادامه با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم ادعا کرد که ایران فتنه‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند. همچنین ایران در بسیاری از کشورها و به‌خصوص کشورهای عربی ناامنی ایجاد می‌کند. وزیر خارجه سعودی در ادامه با طرح این ادعا که عربستان به دنبال ایجاد راه‌حل سیاسی در یمن است، انصارالله یمن را نیروی وابسته به ایران خواند و افزود که آنها خواهان سیطره بر تمام یمن هستند. وزیر خارجه عربستان پیش از این نیز در نشست انجمن همکاری عربی ـ چینی که در شهر پکن برگزار شد، در مورد روابط ایران و کشورهای عربی گفت: در نشست سران عرب بر این مساله تاکید شد که روابط ایران با کشورهای عربی باید بر اساس اصل حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورهای عربی و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی باشد. ادعای دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها درحالی مطرح می‌شود که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و هیچ دخالتی در امور داخلی دیگر کشورها ندارد. حضور ایران در برخی کشورها مستشاری بوده و به درخواست دولت قانونی آنها است.

ادعای بی‌اساس مسوولان سعودی علیه ایران

همچنین تعدادی از اعضای مجلس شورای عربستان در دیدار با مقامات لهستانی ادعاهای بی‌اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند. به گزاش روزنامه سعودی عکاظ، هیاتی از مجلس شورای عربستان به ریاست عبدالمحسن آل شیخ، عضو این مجلس به لهستان سفر کرده و با برخی روسای کمیته‌ها و مسوولان پارلمانی این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش «ایسنا»،محسن آل شیخ، عضو مجلس شورای عربستان دراین دیدار مدعی شد که ایران در امور داخلی کشورهای عربی به خصوص لبنان، سوریه، عراق، بحرین و یمن دخالت و در منطقه بی‌ثباتی ایجاد می‌کند. وی در ادامه ادعاهایش گفت: تداوم این سیاست تخریبی در منطقه و دخالت در امور داخلی کشورهای آن زمینه را برای تشکیل گروهک‌های تروریستی و افراطی فراهم کرده است و به دنبال آن یک گرایش فرقه‌ای به وجود آمده است که ثبات کشورها و ملت‌های منطقه را برهم زده است. وی با طرح اینکه عربستان به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در یمن است، گفت:‌ «عربستان از تجاوز حوثی‌ها در مورد حمایت ایران در نقض توافقات عربی و بین‌المللی رنج‌های زیادی می‌برد.» آل شیخ از لهستان خواستار شد تا مواضع قاطعی علیه اقدامات ایران در منطقه اتخاذ کند. همچنین خلیفه الدوسری، عضو دیگر مجلس شورای عربستان مدعی شد که کشورهای منطقه از سیاست‌های تحریکی ایران رنج می‌برند و تهدیدات ایران چرخ اقتصاد و پیشرفت در بسیاری از کشورهای منطقه را کند کرده است. ثامر البرک عضو دیگر این مجلس سعودی ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای ایران مدعی شد که این توافق نتایج مثبتی به همراه نداشته است. بر اساس این گزارش مسوولان لهستانی نیز از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کردند و مدعی شدند که این توافق موشک‌های بالستیک ایران را شامل نمی‌شود و آنها توانستند تکنولوژی هسته‌ای خود را حفظ کنند و هر زمانی که بخواهند آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرند. آنها همچنین مدعی سیاست‌های تحریک‌آمیز ایران در منطقه شدند و بر توافق عربستان و لهستان در رابطه با آنچه مبارزه با تروریسم ایران خواندند تاکید کردند. به گزارش «ایسنا» این هیات سعودی پیش از این نیز به فنلاند رفته و با مقامات این کشور دیدار کرده بودند و عبدالمحسن آل‌شیخ، رئیس این هیات مدعی شد که کشورش هر روز مورد هدف حملات موشکی از سوی انصارالله یمن که مورد حمایت ایران هستند قرار می‌گیرد و از فنلاند می‌خواهیم که مواضع قاطعی علیه اقدامات تخریبی ایران در منطقه اتخاذ کند و شبه‌نظامیان وابسته به ایران در یمن، عراق، سوریه و لبنان از داعش هم خطرناک‌تر هستند.

ادعای دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها درحالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و هیچ دخالتی در امور داخلی دیگر کشورها ندارد. حضور ایران در برخی کشورها مستشاری بوده و به درخواست دولت قانونی آنها است. ادعای حمایت ایران از تروریسم درحالی مطرح می‌شود که عربستان سعودی از جمله کشورهایی بود که مرزهای خود را به روی داعش باز کرد تا وارد عراق و سوریه شوند و از آنها حمایت کرد این درحالی است که ایران اولین و بزرگ‌ترین مخالف تروریسم درجهان است و برای ریشه‌کن کردن آن تلاش‌های فراوانی کرده است و در بیرون راندن داعش و دیگر گروهک‌های تکفیری از عراق و سوریه نقش مهمی داشته است.

مسوولان سعودی درحالی مدعی حمایت از ثبات و امنیت یمن هستند که ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می‌رساند، مدارس و بیمارستان‌های آنان را بمباران می‌کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آنها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفته است. مسوولان سعودی و لهستانی درحالی از توافق هسته‌ای ایران انتقاد می‌کنند که بسیاری از کشورهای جهان از جمله اروپایی‌ها این توافق را از بهترین و مهم‌ترین توافق‌های تاریخ می‌دانند.