مارک پری در گزارشی در «فارین‌پالیسی» که سایت انتخاب، آن را منتشر کرده است، نوشت: «جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در نشست کمیته فرعی مجلس سنا در پاسخ به یکی از سوال‌کنندگان در مورد آمادگی ارتش آمریکا برای جنگ با ایران گفت: «ما گزینه‌های نظامی خود را به‌خاطر اظهارات و تهدیدات خصمانه ایران حفظ کرده‌ایم و این برنامه‌ها همچنان فعال هستند.» این اظهارات درست یک روز پس از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ در خروج از برجام مطرح شد.در ادامه این مقاله آمده است: شروع جنگ آمریکا علیه ایران چیزی نیست که واقعا متیس همانند بسیاری از رهبران نظامی ارشد آمریکا خواهان آن باشد. تنها مقامات غیرنظامی ترامپ به‌طور خاص جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید به‌طور فزاینده بر جنگ علیه ایران تاکید دارند. برای نمونه جان بولتون معتقد است که تنها راه تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تغییر حکومت از طریق بمباران کردن این کشور است.

نویسنده معتقد است، از زمانی که جان بولتون به پست مشاور امنیت ملی دست یافته است مشاوران میانه‌رو را برکنار و تندروهایی همچون فرد فلیتز، تحلیلگر سابق سیا و کارمند یکی از مراکز امنیتی ضدمسلمان را جایگزین کرده است. جان بولتون در سال ۲۰۱۵ در مقاله‌ای در نیویورک‌تایمز به‌عنوان «راه توقف بمب ایران، بمباران ایران» نوشت: در مورد تقابل نظامی آمریکا با تهران؛ حقیقت تلخ این است که تنها اقدام نظامی مانند حمله اسرائیل به رآکتور عراق (۱۹۸۱) و رآکتور سوریه (که توسط کره‌شمالی ساخته شده بود) می‌توانست جلوی دستیابی ایران به توانمندی هسته‌ای را بگیرد. اما این مساله به این معنا نیست که جیمز متیس موافق سیاست‌های ایران است. وی در دوران باراک اوباما، هنگامی که از وی در مورد سه تهدید بزرگ امنیتی آمریکا سوال شد؛ در پاسخی کوتاه گفت:«ایران، ایران، ایران» . متیس همواره در انتقاد از ایران از عبارت «نفوذ بدخواهانه» استفاده کرده است.

نویسنده معتقد است محکومیت اقدامات ایران و جنگ با این کشور دوچیز متفاوت هستند. در سال ۲۰۱۱ هنگامی که جیمز متیس به‌عنوان رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا ایفای نقش می‌کرد، وی در واکنش به یک پاورپوینت مفصل به تشریح برنامه چگونگی حمله به جمهوری اسلامی ایران توسط نیروی دریایی آمریکا با جنگنده‌های F/ A-۱۸ Hornets، واکنش نشان داد و این خوش‌بینی حمله هوایی را رد کرد. نگرانی‌های متیس طی سال‌هایی که وی وزیر دفاع شده و از زمان انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی، افزایش پیدا کرده است. درحالی‌که متیس خواهان مقابله با نفوذ ایران است اما وی در ارزیابی اخیر وزارت دفاع از وضعیت نظامی واشنگتن و تهران، نگرانی خود را در مورد جنگ با این کشور بیان کرده است.

طبق گزارش دسامبر Rand Cope، آمریکا به ۲۱ اسکادران (گردان هوایی) جنگنده نیروی هوایی، ۵ اسکادران جنگنده‌های نیروی دریایی، ۴ اسکادران نیروی دریایی، ۳ نفربر زرهی، کشتی‌های جنگی، کشتی‌های تدارکات، هواپیمای تدارکات و توپخانه‌های زمین به هوا برای شکل‌گیری یک جنگ بزرگ با ایران، نیاز دارد. به تعبیر دیگر آمریکا برای جنگ با ایران به نیمی از اسکادران جنگنده‌های هوایی خود نیاز دارد. یکی از افسران بازنشسته نیروی هوایی آمریکا گفت: «نزدیک به ۳۰ درصد از جنگنده‌های نیروی هوایی توانایی ماموریت ندارند و آنها با کمبود خلبانان باتجربه روبه‌رو هستند.» در سال ۲۰۱۶ دانیل آلین، معاون رئیس ستاد ارتش تایید کرد که تنها یک سوم نیروهای آمریکا از سطح قابل قبول آمادگی برخوردار هستند. در سال ۲۰۱۶ جان پاکستون گزارش داد که نیمی از واحدهای نیروی دریایی آمریکا از کمبود پرسنل، تجهیزات و آموزش رنج می‌برند.

رابرت فارلی یک متخصص امنیت ملی دانشگاه پترسون معتقد است: «هیچ سوالی در مورد اینکه آمریکا می‌تواند زیرساخت‌های نظامی و هسته‌ای ایران را نابود کند وجود ندارد. نیروی دریای و هوایی آنها با وجود سیستم‌های دفاعی آسیب خواهند دید. اگر چه ممکن است قادر نباشیم که توانمندی‌های موشک بالستیک آنها را نابود کنیم ولی می‌توانیم آنها را به عقب برگردانیم.» وی افزود: «با توجه به امکانات موجود در فردو و نطنز ما مجبور هستیم تا از بمب‌افکن‌های بی ۲ و هواپیمای بدون سرنشین مسلح به مهمات عظیم استفاده کنیم.»

نویسنده معتقد است که درپایان عملیات هوایی، اگر چه توانمندی هسته‌ای و نظامی ایران ضربه خواهد دید اما نگرانی برنامه‌ریزان ارشد نظامی این است که لشکرکشی آمریکا پایان جنگ نیست، بلکه آغاز آن است. ژنرال جیمز دابیک بازنشسته ارتش در موسسه مطالعات جنگ و استاد پیشین در برنامه مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون و یکی از متفکران استراتژیک ارتش استدلال کرد که جنگ آمریکا با ایران؛ تنها به حمله آمریکا یا واکنش‌های فوری ایران محدود نخواهد بود. تهران تسلیم ما نخواهد شد. ما نباید به جنگ با ایران برویم و فکر کنیم از این طریق آنها تسلیم ما خواهند شد. القاعده و طالبان تسلیم ما نشدند. دشمنان تسلیم ما نخواهند شد. آنها معتقدند که با جنگ هوایی علیه ایران می‌توانند زمینه فروپاشی نظام ایران را فراهم کنند. هیچ دلیلی وجود ندارد که جنگ به سبک عراق بتواند منجر به تغییر حکومت ایران شود.»

فارلی گفت: «حتی یک تهاجم تمام عیار و عدم استفاده از نیروی زمینی منجر به سرنگونی حکومت ایران نخواهد شد. درحالی‌که ارتش ایران طی این حمله خسارت می‌بیند اما حمله آمریکا تنها زمینه تعمیق و گسترش درگیری را فراهم خواهد کرد.» وی افزود: «شکل‌گیری و اجرای استراتژی خروج از جنگ احتمالا دشوارترین کار ما خواهد شد. اگر چه آمریکا از توانمندی متعارف برتری برخوردار است اما ایران در زمینه غیرمتعارف توانایی گسترده‌ای دارد. اما ایران از حملات ناگهانی و استفاده از حزب‌الله علیه اسرائیل و گزینه‌های دیگر در یک دوره زمانی طولانی علیه آمریکا استفاده خواهد کرد. همه این موارد باید فاکتور گرفته شود که اگر حتی ما بتوانیم قابلیت هسته‌ای آنها را نابود کنیم باید از خود بپرسیم که آیا ارزشش را دارد یا خیر؟ در واقع این سوال همچنان توسط افسران ارشد نظامی به‌طور خاص جیمز متیس وزیر دفاع در جلسات خصوصی مطرح می‌شود.

نویسنده در پایان تاکید دارد، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا درحالی‌که از حلقه درونی پرزیدنت دونالد ترامپ دورتر می‌شود، ماموریتی مشخص‌تر پیدا می‌کند؛ جلوگیری از جنگ آمریکا علیه ایران. جیمز متیس همواره از مخالفان خروج آمریکا از برجام بود. طی یک‌سال گذشته متیس با تاکید بر لزوم ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای دولت ترامپ با ایران که ترامپ به شدت با آن مخالفت بود، این امر را ثابت کرد. متیس همچنین از اتخاذ یک رویکرد تقابل‌گرایانه علیه نیروهای نظامی ایران در یمن، عراق و سوریه خودداری کرده است. این تغییرات در مواضع او حتی باعث غافلگیرشدن برخی دولتمردان داخلی شده است. در همین ارتباط، نشریه پولیتیکو در گزارشی ضمن تاکید بر رویکرد او در قبال ایران نوشت که مواضع ژنرال متیس نسبت به گذشته در قبال ایران بسیار نرم‌تر شده است.