به گزارش «ایسنا» سیدحسین نقوی‌حسینی با اشاره به حضور وزیر خارجه در جلسه روز گذشته این فراکسیون برای بررسی آخرین وضعیت برجام و حوزه دیپلماسی گفت: «در ابتدای این جلسه نمایندگان درباره آخرین وضعیت برجام و مذاکره با اروپایی‌ها، تعیین تکلیف آخرین شرایط در حوزه دیپلماسی، ضرورت حفظ همبستگی در جهت حفظ منافع ملی، اصرار آمریکایی‌ها در دشمنی و خصومت علیه ملت و کشور ایران، حرکت با محوریت رهبری مقام معظم رهبری و جلوگیری از اختلاف‌افکنی در حوزه سیاست خارجی به اظهارنظر پرداختند.»

وی با اشاره به صحبت‌های وزیرخارجه گفت: «آقای ظریف مطرح کرد که قبلا وقتی آمریکایی‌ها تحریمی را علیه ایران اعمال می‌کردند، اروپایی‌ها بلافاصله همان تحریم را دنبال کرده و دقیقا بین آمریکا و اروپا در حوزه‌های مختلفی مانند تحریم نفتی، بانکی، مالی، پولی و... وحدت‌نظر کاملی بود؛ ولی اکنون اروپایی‌ها حداقل در حرف و کلام در مقابل آمریکا ایستاده‌اند. همچنین عزم اروپا برای حفظ برجام جدی است، اما اینکه چقدر بتوان این جدیت را عملی کنند، مهم است. بنابراین شرایط امروز با شرایط گذشته متفاوت است اما هر کشوری در عرصه بین‌المللی به دنبال منافع خود است، ما باید از اشتراک منافع استفاده کنیم همان‌گونه که کشورهای دیگر استفاده می‌کنند.»

نقوی‌حسینی ادامه داد: «همچنین آقای ظریف بیان کرد که گروه‌هایی پس از روی کار آمدن ترامپ آن قدر هزینه کردند تا ایران و دشمنی با ایران در دستور کار ترامپ و دولت وی قرار گیرد. گروهی برای دشمنی با ما و گروهی برای منافع خود تلاش کردند تا دشمنی با ایران در دستور کار آمریکا قرار گیرد. البته آمریکا از همان ابتدا با انقلاب، نظام و ملت ما دشمنی داشته، دارد و خواهد داشت که جمهوری‌خواه و دموکرات هم ندارد و روش‌های آنها متفاوت است.»

وی افزود: «طبق توضیحات وزیرخارجه برداشت آمریکایی‌ها این است که می‌توانند علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند و این برداشت را از منافقین دریافت می‌کنند. بولتون در مجامع منافقین حضور می‌یابد، سخنرانی می‌کند و پول می‌گیرد، بولتون حقوق بگیر منافقین است. این تیم حاکم در آمریکا معتقد است که می‌تواند بدون جنگ به اهداف خود برسد، رژیم صهیونیستی نیز با جمهوری اسلامی ایران مشکل دارد. ترامپ برای خروج از برجام حتی از مسیر خود برجام نرفت، بلکه مسیری خارج از مسیر قانونی را طی کرد که نشانگر برداشت خاص خود آنها از مسائل داخلی کشور است، باید این تصور آمریکایی‌ها را نابود کنیم و به شکلی حرکت کنیم که آمریکایی‌ها بفهمند ایران استوار است و در مقابل توطئه‌ها می‌ایستد.»

سخنگوی فراکسیون ولایی مجلس اظهار کرد: «ظریف در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد امید در مردم تاکید کرد که نباید با پمپاژ ناامیدی مردم را از نظام و مسوولان نظام ناامید کرد، زیرا آمریکایی‌ها در این شرایط امیدوار می‌شوند. باید با این تفکر مقابله و جهت‌گیری را عوض کرد. نباید فکر کنیم که همه چیز آمریکا است، این تفکر را تبلیغ نکنیم. دنیا، آمریکا نیست ما می‌توانیم با دنیا همکاری کنیم.»

نقوی‌حسینی گفت که وزیر امورخارجه در این جلسه مطرح کرد که اکثریت کشورها اعلام کرده‌اند با ایران همکاری می‌کنیم. اکنون طرفداران برجام بیشتر و فعال‌تر هستند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. به صراحت می‌گوییم ما با روش حقوقی مسیری را طی خواهیم کرد که اولا منافع ملی کشور را تامین و ثانیا جبهه حفظ برجام را تقویت کنیم. ما متعهد به برجام بودیم و برای حفظ آن تلاش کرده و به دنیا هم ثابت می‌کنیم که آمریکایی‌ها دروغ گفته و برخلاف توافق عمل کردند و به‌صورت آشکار یک توافق بین‌المللی را نقض کردند.»

به گفته وی وزیر خارجه با اشاره به اهمیت همسایگان تاکید کرد که توجه به همسایگان در دستور کار وزارت امورخارجه قرار دارد. همچنین محمدجواد ظریف در حاشیه مراسم روز جهانی آفریقا در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت برجام گفت: «برجام سر جایش هست و محکم است؛ باید ببینیم اروپایی‌ها و دو عضو دیگر برجام و نیز بقیه اعضای جامعه بین‌المللی چقدر آمادگی دارند که برای این دستاورد اقدامات لازم را انجام دهند.» وی افزود: «گفت‌وگوهای خوبی داشتیم و باید ببینیم این گفت‌وگوها تا چه حد به اقدام می‌رسد.»