لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، دو هفته پیش، پس از حواشی پیش آمده در جلسه علنی از سوی مخالفان این لایحه در پارلمان، با رای نمایندگان مجلس برای دو ماه مسکوت گذاشته شد. صبح چهارشنبه گذشته، هنگامی که مجلسی‌ها برای دیدار با مقام معظم رهبری به خیابان پاستور رفته بودند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به معاهدات بین‌المللی تاکید کردند: «این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تامین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکل به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد؛ به‌گونه‌ای‌که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلا ۱۵۰ کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید؟» براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیون‌ها افزودند: «همان‌گونه که درباره «برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی اخیرا مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلا در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانون‌گذاری کند. البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد، اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.»

طرح جدید

دیروز هم عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده آمل در مجلس از تهیه و تدوین طرح جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای «مقابله با پولشویی و مبارزه با تروریسم» خبر داد. براساس آنچه خبرگزاری فارس گزارش داده است یوسفیان‌ملا تاکید کرد: ما درباره پولشویی و پول‌های ناسالم قوانینی داریم اما این قوانین نیاز به مصوبات دیگری هم دارند تا کامل شوند؛ در همین راستا طرحی را تهیه و تدوین کردیم تا قوانین محکم و درستی در این زمینه داشته باشیم.  یوسفیان‌ملا با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب گفت: در این جلسه و با توجه به رهنمودهای رهبری برای تصویب قوانین داخلی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم تصمیم به تدوین این طرح گرفتیم که این هفته تقدیم هیات‌رئیسه مجلس خواهیم کرد. به گفته این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلسFATF بایگانی می‌شود.

پیوستن به «FATF» منتفی است؟

منتفی بودن پیوستن ایران به «FATF» را علاوه‌بر عزت‌الله یوسفیان‌ملا، یک نماینده دیگر هم مطرح کرده است. هرچند علی لاریجانی رئیس مجلس در اظهارنظر خود که در ابتدای این گزارش آمده است، صراحتی در منتفی شدن موضوع پیوستن ایران به «FATF» نداشته است. به هر روی سید‌حسین نقوی‌حسینی نماینده ورامین و عضو فراکسیون ولایی که ازجمله مخالفان اصلی لوایح مربوط به FATF است، دیروز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، با تایید خبر تدوین طرحی در مجلس برای مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی گفت: پس از بیانات رهبر معظم انقلاب به‌نظر می‌رسد بحث پیوستن به کنوانسیون «FATF» در مجلس منتفی شده است. نقوی‌حسینی در توضیح دلایل تدوین طرح مذکور در مجلس اظهار کرد: با توجه به اینکه تاکنون اروپایی‌ها درباره اجرای برجام به ما تضمین‌های لازم را نداده‌اند و همچنین به‌دلیل اینکه مشخص نیست که انتهای چنین کنوانسیون‌هایی چیست، لذا تدوین چنین طرح‌هایی در مجلس ضروری است.

خواسته دو قانون‌گذار آمریکایی

با این همه، دو قانون‌گذار آمریکایی در نامه‌ای به وزیر خزانه‌داری این کشور از او خواستند با استفاده از نفوذ آمریکا در گروه ویژه اقدام‌مالی (FATF) نام ایران در فهرست سیاه آن حفظ شود. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه خبری هیل، در نامه اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و راب پورتمن رئیس کمیته فرعی دائمی تحقیقات سنا خطاب به استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا با تکرار اتهامات بی‌اساس و ضدایرانی آمده است: ما می‌خواهیم با استفاده از نفوذ آمریکا در جلسه هفته آینده گروه ویژه اقدام‌مالی تلاش شود نام ایران در فهرست سیاه FATF حفظ شود و انجام اقدامات مقابله‌جویانه برای محافظت از سیستم مالی جهان در برابر پولشویی و حمایت مالی از تروریسم از سر گرفته شود.