به گزارش «ایسنا» طی هفته‌های گذشته قیمت انواع میوه نسبت به گذشته با افزایش چشمگیری مواجه شده و بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۵ خرداد ماه گروه میوه‌های تازه با ۲۸ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه ماه قبل و ۳/ ۳۷ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه سال قبل مواجه شده است. که در این میان گیلاس با ۴/ ۴۶ درصد، پرتقال درجه یک با ۲/ ۵۶ درصد، موز با ۳/ ۶۰ درصد و هندوانه با ۴/ ۷۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را در بازار میوه تجربه کرده‌اند. در چنین وضعیتی قیمت میوه‌ها از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر و از کوچه‌ و خیابانی به کوچه‌ و خیابان دیگر متفاوت است که البته به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، این فاصله قیمت میوه ارتباطی با فروشندگان میوه ندارد و آنها فقط توزیع‌کننده این محصولات هستند و خودشان در تهیه بار با چنین مشکلی مواجه هستند و انواع میوه را از مرکز میوه و تره‌بار با قیمت‌های مختلفی خریداری می‌کنند.

میوه سر شب ارزان‌تر است!

به گفته اسدالله کارگر، نظم و نظامی در فروش میوه میدان مرکزی میوه و تره‌بار به‌عنوان مرکز عمده‌فروشی وجود ندارد؛ به گونه‌ای که از ساعت ۲۱ هر شب تا پاسی از نیمه شب که خرید و فروش میوه در میدان مرکزی آغاز می‌شود، فروشندگان عمده هر ساعت یک قیمت را در میدان مرکزی عرضه می‌کنند و میوه‌فروشان مجبورند میوه را ساعتی خریداری کنند؛ یعنی هر قدر از این ساعات می‌گذرد قیمت میوه‌ها بیشتر می‌شود. وی اظهار کرد که در چنین شرایطی فروشندگان میوه به غیر از هزینه‌های تبعی مغازه‌های خود که از منطقه‌ای به منطقه دیگر فرق می‌کند، عمدتا به دلیل ساعتی بودن قیمت‌ها، مجبورند میوه‌های خریداری شده خود را با قیمت‌های متفاوتی در بازار مصرف عرضه کنند.

به گزارش «ایسنا» در این شرایط که بازار مرکزی میوه و تره‌بار به‌عنوان پایگاه عمده‌فروشی میوه و تره‌بار تامین‌کننده این محصولات روزانه پایتخت است، جای نظارت دقیق برای جلوگیری از آشفتگی بازار و همچنین رانت‌های قیمتی خالی است، چراکه اگر چنین نظارتی بود و بازار میوه در عمده‌فروشی سامان داشت قیمت میوه و تره‌بار که به نازل‌ترین نرخ از تولیدکننده آن خریداری می‌شود این شرایط را تجربه نمی‌کرد که قیمت آن ساعتی و مغازه‌ای تعیین شود؛ آن هم با تفاوت چند برابری!