به گزارش «ایسنا» به نوشته روزنامه تورنتوسان، کابینه لیبرال کانادا روز سه‌شنبه با حضور در پارلمان به طرح قانون‌گذاران برای عدم احیای روابط با ایران رای مثبت داد. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اولین فردی بود که در حمایت از این طرح در جای خود ایستاد، سپس دیگر اعضای کابینه به طرح گارنت جنیوس نماینده محافظه‌کار پارلمان کانادا علیه روابط کشورش با ایران رای مثبت دادند.

به نوشته تورنتوسان، سخت است بتوان این تناقض را درک کرد. ترودو پیش از این از بازگرداندن روابط دیپلماتیک با ایران حمایت کرده بود اما این طرح از دولت می‌خواهد تا برنامه‌های کنونی خود برای بهبود روابط را متوقف کند و تمامی مذاکرات یا رایزنی‌ها با جمهوری اسلامی ایران درباره بازگرداندن روابط دیپلماتیک را کنار بگذارد از این رو نمی‌توان درک کرد که چرا ترودو در حمایت از این طرح ایستاد تا نشان‌دهنده یک تغییر کامل در سیاست دولت کانادا در قبال ایران باشد.

نکته مهم دیگری که در این طرح وجود دارد این است که نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست کانادا از نهادهایی که تروریستی شناخته می‌شوند، قرار می‌دهد. جاستین ترودو همچنین به بازرگانان کانادایی که برخی از آنها در حال مذاکره با ایران بودند پیام داده است که با این کشور تجارت نکنند. تورنتوسان در ادامه نوشت: «اگرچه رای روز سه‌شنبه تنها در تایید یک طرح بود، نشان‌دهنده حقیقت درباره سیاست‌های دولت بود. اینکه این رویکرد جدید به‌طور دقیق چگونه خواهد بود و چه زمانی اجرایی خواهد شد هنوز مشخص نیست.» دفتر نخست‌وزیر کانادا در پاسخ به این سوال که آیا نام سپاه پاسداران ایران در فهرست نهادهای تروریستی قرار خواهد گرفت، به‌طور تلویحی اعلام کرد که جنبه‌های خاصی از این طرح در واقع اجرا نخواهند شد.