روانه شدن پول به سمت تولید

به گزارش «ایسنا» بهروز نعمتی گفت: با توجه به فضای موجود در کشور، با گزارشی که مرکز پژوهش‌ها ارائه کرد و اظهارات نمایندگان، به این نتیجه رسیدیم که بانک‌مرکزی برای رونق گرفتن تولید، تسهیلات لازم را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و بانک‌های سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شود تا این کار را انجام دهند. او افزود: همچنین با توجه به تورم موجود در کشور، بانک‌مرکزی مکلف به تنظیم سازوکاری شد که پول‌های موجود در کشور به سمت تولید سوق پیدا کند.

لزوم اصلاح ساختار بانک‌مرکزی

نعمتی لزوم اصلاح ساختار بانک‌مرکزی را از دیگر موارد مطرح در این جلسه عنوان و اظهار کرد: قرار شد بانک‌مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس ماموریت پیدا کرده تا مشکلات را ساماندهی کنند. همچنین مجلس و دولت با همفکری، وحدت رویه در پیش گرفته تا مشکلات اقتصادی کشور حل شود. سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پایان درباره طرح موضوع نوسانات قیمت ارز در این جلسه، گفت: موضوع ارز در جلسات مختلف گذشته بحث شد، اما دیروز مشخصا به  بررسی مشکلات اقتصادی از جمله رکود مجموعه‌های تولیدی و تورم نقطه‌ای پرداختیم، همچنین موضوع نقدینگی بالا در کشور و لزوم سوق پیدا کردن نقدینگی به سمت تولید نیز بیان شد.

تاکید لاریجانی بر همگرایی قوا

از سوی دیگر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از علنی شدن جلسه دیروز پارلمان، درباره آنچه در جلسه غیرعلنی گذشت، گفت: بین بانک‌مرکزی، وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش‌ها همگرایی خوبی وجود دارد که امیدوارم این همگرایی موجب شود قوای مختلف کمک کنند تا مشکلات نظام بانکی برطرف شود. او با بیان اینکه در جلسه غیرعلنی بحث مهمی راجع به همکاری‌های بانکی و اصلاحاتی که باید در ساختار بانک‌ها انجام شود مطرح شد تا در شرایط فعلی به تولید داخلی کمک جدی کند، توضیح داد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی درباره چگونگی حل مشکلات بانک‌ها در جهت حمایت از تولید کشور، استقلال بانک‌مرکزی، اصلاحات قانون بانکداری و ایجاد بانک‌های توسعه‌ای مطرح کرد و برای آنها نیز زمان‌بندی پیشنهاد داد که خوشبختانه بین بانک‌مرکزی، وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش‌ها در بخش عمده‌ای از این گزارش همگرایی وجود دارد که امیدوارم این همگرایی کمک کند تا قوای مختلف این اصلاحات را انجام دهند.