طراحی سه سناریو

نوبخت در ادامه این نشست خبری از طراحی سه سناریو برای مقابله با تحریم‌های احتمالی پس از خروج آمریکا از برجام خبر داد و گفت: اکنون آمریکا ما را به‌طور یکجانبه تحریم کرده است و برای بقیه کشورها تحریم ثانویه محسوب می‌شود. ما اکنون با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شده‌ایم که بتواند تضمین بدهد و تایید کند که بدون هراس از اقداماتی که به‌عنوان تحریم‌های ثانویه می‌خواهد صورت بگیرد پشتیبانی کند.نوبخت همچنین گفت: ما برای شرایطی که آمریکا از برجام خارج شود یعنی وضع کنونی که برخی کشورها با واشنگتن همراهی کنند، سناریوی دوم را طراحی کرده‌ایم و سناریوی سوم ما این است که اتحادیه اروپا هم بخواهد از برجام خارج شود، سناریویی که به منزله خروج ایران از برجام نیز هست.سخنگوی دولت گفت: ما برای هر یک از این سناریوها پیش‌بینی کرده‌ایم که با توجه به مجموعه محدودیت‌ها، منابع ما اعم از نفت، مالیات‌ها و منابع دیگری که در بودجه داریم برای هر یک از سناریوها چقدر و مخارج ضروری ما چقدر خواهد بود و به چه ترتیب می‌توانیم عمل کنیم. نوبخت با اشاره به تقسیم کاری میان دستگاه‌ها افزود: منابع و مصارف مشخص و اولویت‌بندی شده و طبق تقسیم کار میان دستگاه‌ها، حسب اینکه کدام یک از سناریوها رخ دهد متناسب با آن اقدام می‌کنیم. او بابیان اینکه اکنون در سناریوی نخست هستیم و متناسب با آن عمل می‌کنیم، گفت:در این شرایط و هر شرایط دیگر از نظر بودجه می‌توانیم با مدیریت تخصیص بدون کسری ادامه دهیم. البته اینکه می‌گویم بدون کسری، نه به این معنی است که محقق نشدن منابع نخواهیم داشت؛ هر مقدار منابع ما تحقق نیابد، مصارف ما نیز تحقق نخواهد یافت.نوبخت ادامه داد: البته باید مقداری از مصارفمان را نیز در پاره‌ای از موارد تقلیل بدهیم تا در سطح منابع قرار گیرد، اما به هر حال شرایط کشور متناسب با دریافت‌ها و پرداخت‌ها قابل‌مدیریت خواهد بود.

واکنش به هجمه به دولت

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری در واکنش به هجمه‌هایی که به بهانه خروج آمریکا از برجام به دولت وارد می‌شود نیز گفت: مشکلات زیاد است و ما باید خود را برای هر شرایطی آماده کنیم و دیگر وقت نداریم که هم با دشمنان برخورد کنیم و هم به دوستان خود نگاه داشته باشیم که از پشت خنجر نزنند.نوبخت همچنین گفت: اکنون وقت آن نیست که ذهن مسوولان دیپلماسی کشور که درگیر سیاست‌های جهانی هستند را با بیان این مطالب مشغول کرد. ما نباید جز به منافع ملی به چیز دیگری فکر کنیم.وی در ادامه با تاکید بر اینکه برجام تمام مراحل قانونی و حقوقی خود را در داخل کشور طی کرد و چه در مجلس و چه نکاتی که رهبری مطرح کردند نیز رعایت شد، گفت: برجام در شورای‌عالی امنیت ملی مطرح و برای تصویب آن هم رای‌گیری شد. تمام تلاش ما هم این بود که نظرات رهبری در برجام رعایت شود.نوبخت سپس توضیحی در مورد شرایط کشور درسال ۹۲ ارائه کرد و گفت: در سال ۹۲ ما در شرایطی بودیم که با یک اتهام واهی از سوی رژیم صهیونیستی کشور ما تحریم شد و حتی کشورهای دوست ایران نیز از ما دفاع نکردند.نوبخت با بیان اینکه براساس یک اتهام واهی کشور دچار محاصره اقتصادی شد، تصریح کرد: آیا در آن مقطع دولت باید این محاصره اقتصادی را تایید می‌کرد یا در جهت رفع اتهامات وارده اقدام می‌کرد؟ اگر دولت هیچ اقدامی نمی‌کرد قطعا تاریخ ما را نمی‌بخشید. به گزارش «ایسنا» وی با تاکید بر اینکه برجام اقدام درستی بود که از سوی دولت انجام گرفت، تاکید کرد: در شرایط تحریم این ملت بود که باید هزینه سنگینی می‌پرداخت. دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بیان کند، چرا ما را وادار می‌کنید که حرف‌هایی بزنیم که موجب سوءاستفاده دشمن شود. نوبخت در ادامه گفت: البته اگر منافع ما ایجاب کند حتما از برجام خارج می‌شویم. بازگشت به گذشته برای ما مشکل نیست. البته اگر تحریم برای عده‌ای منافعی دارد، برای مردم زیان خواهد داشت؛ بنابراین ما در دولت تلاش می‌کنیم زورگویی‌های آمریکا به نتیجه نرسد.

تعریف عملیاتی تضمین‌ها

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تضمین‌های عملی ایران از اروپا برای ادامه برجام چه خواهد بود، تصریح کرد: ما جلسات متعددی در داخل کشور داشته‌ایم که تضمین‌ها را تعریف عملیاتی کنیم. تا مشخص شود تیم مذاکره‌کننده ما در مذاکرات چه اقداماتی باید انجام دهند.وی درباره قراردادهایی که در قالب برجام تنظیم شده نیز گفت: قراردادهایمان را به گونه‌ای تنظیم کردیم که اگر تحریم‌ها برگشتند ضرر نکنیم. نوبخت درباره ضرورت سفر ظریف و گفت‌وگو درباره برجام باتوجه به مسائل اخیر در فلسطین نیز گفت: اولویت منافع ملی ما برجام و چگونگی رفتار اروپا، چین و روسیه است و حتی یک لحظه هم نباید زمان را از دست بدهیم. منطقی نیست که مسائل اصلی خود را تحت‌تاثیر اتفاقات دلخراش منطقه قرار دهیم.

FATF فقط مختص آمریکا نیست

نوبخت در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا با خروج آمریکا از برجام، FATF نیز متوقف خواهد شد، گفت: در این زمینه باید موضع آمریکا و اتحادیه اروپا را از هم جدا کنیم. FATF فقط مختص آمریکا نیست. قانون مبارزه با پولشویی ایجاب می‌کند که ما مسیری را طی کنیم و این مسیر را نباید به رفتار آمریکا گره بزنیم. در این مرحله لازم است FATF را به پایان برسانیم.